چاپ این نوشته
1 روز خوب، 2 چرخه، 3 شنبه، 4 باغ؛

معاون وزیر ارشاد رکاب زنان به افتتاح طرح سه شنبه های بدون خودرو رسید

طرح بزرگ سه شنبه های بدون خودرو عصر دیروز به حضور شهردار اصفهان و معاون وزیر ارشاد افتتاح شد.

به گزارش سرویس سبک زندگی صدای سلامت، هوای پاک و سلامت، حقّ هر جامعه ای است که تک تک شهروندان آن جامعه می بایست از آن بهره ببرند. سلامت موضوعی است که خواه یا ناخواه تمام افراد را درگیر می کند. به دلیل گستردگی این مهمّ و درگیر بودن تمام افراد جامعه، طبیعتاً دستگاه های زیادی در کشور می بایست به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، با جامعه هدف شهری و یا افراد تحت پوشش خود مسئول سلامت باشد و این مسئولیت می تواند در درمان، بهداشت، سواد سلامت و یا حتّی مقوله حساس ارتقاء سلامت خلاصه شود. مسئولیتی که درست است ورازت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی به تبع این وزارتخانه در استان ها متولّی امر هستند، امّا یک طلب جمعی را خواستار است تا زندگی سالم را به مردم ارمغان بدهد.

کلانشهر اصفهان این روزها حال و هوای خوبی ندارد و حتی در روزهایی که هوای پایتخت سالم گزارش می شود، ناسالم بودن هوا در تابلوهای شهری که در نقاط پر تردد نصب شده است، خودنمایی می کند. طبیعی است که صرف فعّالیت های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی استان پاسخگوی این طلبِ بزرگ نیست و باید نهادهایی پا در وسط میدان بگذارند و فکری برای سلامت شهر زیبای اصفهان بکنند. شهرداری اصفهان همیشه در بسیاری از حوزه ها پیش قدم بوده و در کنار بسیاری از فعِالیت های ارزنده ای که در راستای سلامت شهری دارد، پس از افتتاح خانه های بهداشت با حضور دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی و فرهنگ سازی در راستای سلامت، سوّمین گام بزرگ خود را در این زمینه تحت عنوان سه شنبه های بدون خودرو برداشته است.

طرح و یا بهتر است بگوئیم کمپین بزرگ سه شنبه های بدون خودرو با شعار «۱ روز خوب، ۲ چرخه، ۳ شنبه، ۴ باغ» و همچنین شعار «هوای اصفهان را داشته باشیم» هر هفته سه شنبه ها از ساعت ۱۶ الی ۲۲ در چهارباغ عباسی حدفاصل میدان امام حسین(ع) تا میدان انقلاب به میزبانی این شهرداری اجراء می شود.

* معاون وزیر ارشاد در اصفهان پا به رکاب شد

دیروز عصر اولین سه شنبه ای بود که هیچ خودرو و موتورسیکلتی در خیابان چهارباغ که یکی از شریان های اصلی شهر است تردد نکرد و این خیابان زیبا تبدیل به یک پیاده رو و محل عبور دوچرخه ها شد. این کار زیبا را ایوبی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه دکتر مهدی جمالی نژاد، شهردار اصفهان با سوار شدن به دوچرخه افتتاح نمودند و رکاب زنان در این خیابان، مردم را با خود همراه کردند. این کارِ زیبای شهرداری اصفهان به همین برنامه ختم نشد و مردم از غرفه های متنوع ورزشی و سلامتی بهره بردند و عدّه ای هم در سینما انقلاب که در واقع در یک اتوبوس بود، به تماشای فیلم نشستند.

* اتوبوس سلامت، راهی حاشیه شهر اصفهان شد

ابتکار بعدی شهرداری اصفهان، اتوبوس سلامت بود که در این برنامه از آن رونمایی شد و مورد بهره برداری قرار گرفت و اصفهانی از خدمات رایگان این اتوبوس بهره مند شدند. طبق گفته مسئولین، این اتوبوس قرار است به مناطق کمتر برخوردار و حاشیه شهر اصفهان برود و به صورت رایگان خدمات ارائه نماید. اتوبوس سلامت شهرداری اصفهان در راستای ارتقاء سلامت عمومی و ارائه شناسنامه سلامت به مردم فعالیت می کند و تمام فعالیت های پایه ای مانند فشارخون، توده بدنی و موارد مشابه را به دستان کارشناسان این امر هم برای آقایان و هم برای بانوان انجام می دهد.

از برنامه های این مراسم می توان به غرفه های بازی های ورزشی از جمله تنیس روی میز، فوتبال دستی، فوتبال گل کوچک و همچنین پارک آموزش ترافیک ویژه کودکان اشاره کرد که تمام این غرفه ها با استقبال مردم اصفهان و همینطور مسافران تابستانی روبرو بود. برنامه های جنگ شادی با حضور هنرمندان خوبِ اصفهانی هم در کنار مسابقه شبیه سازی دوچرخه سواری که برای اولین بار در کشور برگزار می شد، مورد استقبال مردم و مسافران قرار گرفت.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان این کار را در راستای یک فرهنگ سازی برای اقدامی مؤثر و دائمی دانست و به خبرنگار صدای سلامت گفت: طرح سه شنبه های بدون خودرو طرح جدیدی بود که قبول داریم این کار کمی دیر آغاز شد امّا همین هم با مشقّت های فراوان و تلاش شش ماهه همکاران ما در شهرداری انجام شد.

* ترافیک شمس آبادی و آمادگاه اجتناب ناپذیرند

علیرضا صلواتی به گلایه برخی شهروندان مبنی بر انسداد شریان اصلی و تحمیل بار ترافیکی را به خیابان های مجاور اشاره ای کرد و ادامه داد: حجم بالای ترافیک خیابان های مرکز شهر اصفهان امری اجتناب ناپذیر و غیرقابل انکار است امّا دو نکته هم حائز اهمیت است و باید توجه داشت که خیابان هایی مانند شمس آبادی و آمادگاه کاربری پزشکی خود را دارند و تحت هیچ شرایطی ترافیک ناشی از این مراجعات کاسته نخواهد شد.

معاون شهردار اصفهان در بیان نکته دوم تصریح کرد: مراجعات برای تردد از این مسیر با اطلاع رسانی ما کمتر شده و در هفته های بعد کمتر خواهد شد و این هم کمی از ترافیک خیابان های مجاور را کم می کند. صلواتی معتقد بود که این کار یک فرهنگ سازی است تا مردم کم کم از اتومبیل ها دور شوند و آمار بسیار بالای استفاده ۵۰ درصدی اصفهانی ها از خودروهای شخصی را کاهش پیدا کند.

انجام چنین برنامه های بزرگی قطعاً هم زیبایی خاصی مانند اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء در مجموعه هشت بهشت را به همراه دارد و هم می تواند ناهماهنگی مجموعه اورژانس و حضور دیر آنها را برای امدادرسانی به مردم حاضر دربر داشته باشد که تردد آمبولانس و آتش نشانی در این خیابان های مسدود هم موردی است که امیدواریم در سه شنبه های بعدی بیشتر مورد توجه مسئولین امر در شهرداری کلانشهر اصفهان قرار بگیرد.

telegram

Go to TOP