چاپ این نوشته
در گفتگوی صدای سلامت با مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت مطرح شد:

اهدای مدال برنز تکواندو روی تخت بیمارستان/ اصفهان یکی از بهترین المپیادهای دانشجویی را به نمایش گذاشت

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت: یکی از دوستان خوب ما که نفر سوم تکواندو شده بود دستش شکست و در اختتامیه حاضر نبود. با دکتر اصغری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بلافاصله پس از برنامه اختتامیه به بیمارستان رفتیم و مدال این جوان یزدی را همان جا به گردنش آویزان کردیم. این برای من خاطره زیبایی بود.

به گزارش سرویس اخبار صدای سلامت، المپیاد ورزشی دانشجویان پسر دانشگاه های علوم پزشکی کشور که بنا به گفته مسئولین یک ششم ورزشکاران المپیک ریو ۲۰۱۶ را تحت پوشش قرار می دهد، یکی از بزرگترین رخدادهای ورزشی کشور است که به میزبانی اهالی سلامت برگزار می شود. دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان هم امسال میزبان این مسابقات بزرگ بود که عنوان قهرمانی را هم برای خود به ارمغان آورد. به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، این المپیاد مهم است، چرا که همین دانشجویان خود به نوعی سفیران سلامت هستند و ورزش را یکی از راه های سلامتی می دانند و در جهت تبلیغ آن می کوشند.

این المپیاد با افتخار آفرینی های بزرگی و در سطح بسیار بالایی برگزار شد. فرصت سفر مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استان اصفهان را غنیمت شمردیم و با این مسئول کمی از المپیاد سخن گفتیم.

صدای سلامت: شما بسیار کم از وضعیت کلّی المپیاد سخن گفته اید. نظر شما درباره دوازدهمین المپیاد ورزشی چیست؟

جلال نژادجواد: وضعیت برگزاری المپیاد دوازدهم وضعیت قابل قبول و مطلوبی داشت. ارزیابی بنده از جهات مختلف قابل استناد است. هم از نظر برگزاری که بسیار منظم بود و هم به لحاظ فنّی که همه مسئولین فنّی مسابقات به این موضوع اذعان داشتند. مسئولین فنّی مسابقات با کمک مجموعه ۳۰ نفره داوران توانستند کیفیت بسیار بالای فنّی را اجرا بکنند و به نمایش بگذارند. استان اصفهان هم میزبان خیلی خوبی بود و یکی از بهترین المپیادهای دانشجویی را به نمایش گذاشت.

مواردی از بحث های داوری را داشتیم که نسبت به المپیادهای قبلی بسیار کم بود. در حد یک یا مورد بیشتر مشاهده نشد چرا که مقررات فنی و بین المللی کاملاً رعایت شد و از طرفی اعتراضات تیم ها مکتوب بررسی می شد. تلاش ما این بود که مقررات را کاملاً رعایت کنیم که الحمدالله این اتفاق هم افتاد.

در بخش های رفاهیِ دانشجویان، در زمینه های تغذیه و اسکان، المپیاد دوازدهم از نظر من نمره قبولی می گیرد و تلاش زیادی از جانب استان اصفهان انجام شد که این بخش به خوبی به اتمام برسد   و تمامی زحمات اصفهان به بار نشست و جواب داد. در این مورد از جانب دانشجویان هم رضایت خوبی مشاهده می شد.

از انعکاس خبری این المپیاد راضی بودید؟

در بخش روابط عمومی و خبری و انعکاس المپیاد، کار نسبتاً مطلوب بود. امّا مشکلاتی هم در این زمینه داشتیم. یکی از مشکلات ما در این مسئله انعکاس در سطح ملّی بود. رسانه های خبری، صدا و سیما و شبکه های ملّی باید بخش های دانشگاهی را بیشتر ببینند. درست است که این المپیاد در سطح دانشگاه های علوم پزشکی برگزار شد امّا این دانشگاه ها در سطح کشور در واقع یک بخش عمده ای حساب می شوند. متأسفانه انعکاس ملّی اخبار دانشگاهی ما مخصوصاً در بخش ورزشی خوب نیست. بهتر بود که بیش از این کار می شد. البته داخل المپیاد کار خوبی انجام شد و بخش های خبر رسانی و نشریات میدان و تهیه خبر و فیلم خوب بود و ابتکارات خوبی به عمل آمد. انتظارات ما بیشتر از سطح موجود بود. در مجموع سطح انعکاس اخبار المپیاد نسبت به المپیاد قبلی بهتر بود. تلاش ما این بود که انعکاس ملّی بیشتری انجام بگیرد که امیدواریم در المپیادهای بعدی این نقص را هم برطرف بکنیم.

دکتر نژادجواد

بهترین خاطره مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت از این المپیاد چه بود؟

یکی از دوستان خوب ما که نفر سوم تکواندو شده بود دستش شکست و در اختتامیه حاضر نبود. با دکتر اصغری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بلافاصله پس از برنامه اختتامیه به بیمارستان رفتیم و مدال این جوان یزدی را همان جا به گردنش آویزان کردیم. این برای من خاطره زیبایی بود. این نشان دهنده اوج رقابتی بود که بچّه ها برای مسابقات داشتند و این شور و نشاط را در مسابقات به وجود آوردند. یکی از دانشجویان شیراز هم لنگان لنگان آمد و روی سکّو ایستاد. شور و شادی ورزشکاران برای من سراسر خاطره خوب بود. ورزشکاران نشان دادند که رضایت قابل قبولی دارند و این برای من خیلی خوشحال کننده بود.

و بدترین خاطره شما؟

من خاطره بدی از این المپیاد نداشتم. فقط در یکی یا دو تا از خوابگاه ها مقداری مشکل اسکان پیش آمد و برنامه ناگواری اتفاق افتاد. البتّه اسکان قرعه کشی شده بود و عدالت را سعی کردیم برقرار کنیم. بخش هایی که احساس می کردم دانشجویان ناراحت هستند برای خود من هم خوب نیود و ناگوار بود. در مجموع تلاش کردیم تمامی نقایص خودمان را پوشش بدهیم.

به دکتر جلال نژادجواد در این المپیاد چه نمره ای می دهید؟

البتّه من قاعدتاً به خودم نباید نمره بدهم. من در این مدت ۵ بار به اصفهان سفر داشتم. در همین چند روز المپیاد دو سفر داشتم و مدام در حرکت بودم. البته نقایصی داریم و تلاش ما همیاری و همکاری با دانشگاه میزبان بود. از این لحاظ فکر می کنم نمره بیست می گیریم. ولی از بُعد این که نواقصی در برخی بخش ها بود نمره کمتری می گیریم. البتّه باید بگویم مقصّر شخص یا معاونت خاصی نبود، به هر حال ما باید در خیلی از مسائل با دانشگاه میزبان به توافق می رسیدیم. شاید بهتر بود در آن موارد بیشتر مداخله کنیم و شاید من باید در این موارد نقش پررنگ تری را ایفا می کردم. به دلیل این که باید با هم حرکت می کردیم؛ در این مورد نمره ای حدود ۱۷ به خودم می دهم.

از المپیاد بعدی چه خبر؟

دو دانشگاه اعلام آمادگی کردند. هنوز مکان المپیاد بعدی مشخص نیست و پس از بررسی اعلام خواهد شد. المپیاد همگانی دختران را امسال برگزار می کنیم و در این مورد هم دو دانشگاه اعلام آمادگی کردند. در کل این آمادگی را داریم که هر سال دو المپیاد برگزار کنیم.

از این که فرصت خودتان را در اختیار ما گذاشتید، سپاسگذاریم.

سلام ما را به مخاطبین صدای سلامت برسانید.

telegram

Go to TOP