چاپ این نوشته
گزارش اختصاصی صدای سلامت/

اصفهان، رکود دار سرطان پستان در کشور / بانوان اصفهانی مراقب باشند!

آخرین آماری که از سرطان پستان در دست است می گوید که میزان بروز این بیماری، ۳۲ بیمار در هر صد هزار نفر است و آمار اعلام شده به این معنی است که از هر صد هزار خانم، ۳۲ نفر در سال به این بیماری مبتلا می شوند و همچنین در اصفهان یه مقداری از آمار کشوری بالاتر است.

به گزارش سرویس مراقیت صدای سلامت، سرطان پستان که در علم پزشکی تحت عنوان Breast Cancer شناخته می شود، نوعی از سرطان است که از بافت پستان آغاز می شود. علائم سرطان سینه می‌تواند یک توده در سینه، تغییر در شکل سینه، گودی پوست، ترشح مایع از نوک سینه و یا پوسته شدن قسمتی از پوست باشد. بهتر است زنان اصفهانی این سرطان را بیشتر جدی بگیرند.

آخرین آماری که از سرطان پستان در دست است می گوید که میزان بروز این بیماری، ۳۲ بیمار در هر صد هزار نفر است و آمار اعلام شده به این معنی است که از هر صد هزار خانم، ۳۲ نفر در سال به این بیماری مبتلا می شوند و همچنین در اصفهان یه مقداری از آمار کشوری بالاتر است. آماری که جای تأمل دارد و زنگ خطر بزرگی را برای بانوان اصفهانی به صدا در می آورد. و بهتر است بداتیم که زنان مجرد هم به این سرطان مبتلا می شوند. این بیماری به تازگی رو به افزایش نیست بلکه سیر سرطان در کل کشور رو به افزایش است و از طرفی آمار سرطان پستان هم در همه کشور ها بالاست امّا اصفهان و مناطقی مثل منطقه کویری یزد مقداری افزایش زیادتری دارد.

* زنان اصفهانی رتبه نخست ابتلا به سرطان پستان در کشور

اعداد و ارقام فوق حاکی از آن است که شایع ترین سرطان در بین زنان ایرانی، سرطان پستان است و در این بین زنان اصفهانی رتبه نخست ابتلا به این بیماری در کشور را دارند. به عقیده ای برخی از محققین حوزه سرطان پستان، یکی از علل بالا بودن این آمار در استان اصفهان، وجود سیستم ثبت سرطان در این استان است اما به هر حال سرطان خیر بودن اصفهان بر کسی پوشیده نیست که این خود عللی دارد.

یک متخصص جراحی پستان پیرامون این علت ها می گوید: شیوع این نوع از سرطان بیشتر به خاطر سبک و سیاق زندگی است که یکی از آن ها کمبود تحرک بدنی است و همچینن تأخیر در سن اولین زایمان هم مؤثر است و اگر تا قبل ۳۵ سالگی اتفاق نیفتاد میزان سرطان افزایش می یابد.

مریم طباطبائیان افزود: همچنین کاهش سن شیردهی، نوع تغذیه و رژیم غذایی، استفاده از نگهدارنده ها در مواد غذایی، استفاده از فست فود ها و آلودگی هوا از عواملی است که در کلانشهر ها مردم با آن سر و کار دارند و همین عوامل سرطان را افزایش می دهد.

 شاید یکی دیگر از علل افزایش آمار این سرطان در اصفهان، تغییر خواسته یا ناخواسته اکوسیستم در این کلانشهر باشد. اتفاقی که با دست به دست هم دادن آلودگی هوا و خشکی زاینده رود که گرمی هوا را هم در پی داشت، رقم خورد. اتفاقاتی که متأسفانه باعث شده در اصفهان، سرطان در مراحل پیشرفته شناسائی شود. مراحلی که درمان آن به سختی امکان می پذیرد.

* مراقب شیادی مدعیان طب سنتی باشید!

مطالعه ای که از سوی متخخصین امر در سال ۱۳۹۲ روی ۲۰۰ هزار بانوی اصفهانی انجام شد خروجی قابل قبولی را ارائه نداد و آمار ابتلای ۱۲۰ نفر از این زنان به سرطان پستان را اعلام نمود. این که با این سرطان در اصفهان چه کنیم، در وهله اول همت شهروندان و در وهله دوم سایر موارد همچون دستگاه های دخیل و پزشکان را می طلبد.

بد نیست در این موارد خاص و بحرانی بیشتر حواس خودمان را جمع کنیم چرا که سودجویانی نشسته اند تا از این آب گل آلود شما ماهی بگیرند. روی سخن ما با شیادانی است که در لباس زیبای طب سنتی اقدام به شیادی می کنند. همان هایی که با فروش گیاهان و داروهایی خاص ادعای درمان این سرطان را دارند.

طباطبائیان در این رابطه به خبرنگار صدای سلامت گفت: طب سنتی اصیل با طب سنتی که غیر علمی است تفاوت زیادی دارد که این دو خیلی با هم مخدوش شده است و اگر که طب سنتی به عنوان یک علم نحوه تغذیه صحیح را به مردم معرفی بکند می تواند بسیار مؤثر باشد.

طباطبائیان در همین رابطه افزود: به میدان امام در اصفهان که می رویم پر از عطاری است و همه هم ادعای طب سنتی دارند اما این طب سنتی نیست؛ بلکه این فروش گیاهان دارویی بدون هیچ کنترل و نظارتی است که می تواند در مواردی بسیار خطرناک هم باشد چرا که در برخی از موارد مشاهده شده است که پودر کورتن برای افزایش وزن می فروشند و یا اقداماتی از این دست انجام می دهند.

این متخص جراحی پستان معتقد بود که ما در طب سنتی تیغه خطری را داریم که باید بدانیم کجای آن حرکت می کنیم و مرز خطر باید به خوبی به مردم معرفی شود.

* پیشگیری از سرطان پستان در دست شماست

به هر حال زندگی شهرنشینی در کلانشهری مانند اصفهان، سبک و ریتم زندگی را خواه یا ناخواه تغییر می دهد و انسان را مجبور به استفاده از غذاهایی خاص مانند فست فودها، شب کاری و مواردی که دکتر طباطبائیان به آن اشاره کرد را در پی داشته باشد و بانوان اصفهانی را تا قسمتی به این بیماری سوق بدهد. اما توصیه این پزشک را فراموش نکنید که: کلّ پیشگیری از سرطان پستان در دست خود مردم است.

telegram

Go to TOP