چاپ این نوشته
در نشست خبری روز جهانی دیابت مطرح شد:

سونامی دیابت در راه است؛ ۴۲۲ میلیون نفر مبتلا شده اند / هر ۲۰ ثانیه یک نفر جان خود را از دست می دهد / فریب داروهای تبلیغی ماهواره ها را نخورید

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: دستور کار داروئی هر کشور توسط افراد ذیصلاح تدوین شده و همچنین سلامت و امنیت آن مورد تأیید قرار گرفته است و ورود هر دارویی به غیر از این دستور کار به چرخه درمان کشور خلاف مقررات است.

به گزارش سرویس اخبار صدای سلامت، قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در نشست خبری بعدازظهر امروز که به مناسبت روز جهانی دیابت در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شده بود گفت: ۲۳ آبان روز جهانی دیابت است که در تمام دنیا در این روز برای مبارزه بهتر با دیابت و نحوه کنترل این بیماری خطرناک و البته قابل کنترل، برنامه ریزی و تلاش می کنند.

حمید صانعی افزود: این هفته از ۲۲ تا ۲۶ آبان است که در ایران به تأسی سایر کشورهای جهانی یک سری فعّالیت هایی انجام می شود که بیشتر درباره آگاهی به مردم شریف است.

وی ادامه داد: با بهبود شرایط تغذیه ای و بهداشتی در کشور، خوشبختانه بیماری های عفونی به حداقل میزان خود رسیده و انجام واکسیناسیون و روش های کنترلی به خوبی در کشور انجام می شود.

این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی استان تصریح کرد: از طرفی به دلیل تغذیه نادرست و دسترسی به غذاهای متنوع، استفاده از یخچال و فریزر و سردخانه های بزرگ نگهداری غذا برای مدّت زمان بیشتر و همچنین عدم تحرک و چاقی با تغذیه فراوان باعث به وجود آمدن دیابت و پرادیابت(مربوط افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت) است.

* ۱۰ درصد شهرنشین ها و ۷ درصد روستائیان دیابت دارند!

عضو هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: شیوع بیماری دیابت در جمعیّت شهری در حدود % ۱۰و در جمعیّت روستایی حدود % ۷ که در مورد بیماری پرادیابت هم همین گونه است؛ یعنی همین آمار مربوط به افرادی است که در معرض ابتلا به دیابت هستند.

وی در همین رابطه افزود: طبق آمارها در جمعیّت روستایی شیوع دیابت کمتری را شاهد هستیم، به تعبیری می توان گفت شیوه صحیح زندگی و رژیم غذایی مدیترانه ای که استفاده بیشتر از سبزیجات و میوه جات و غلات است، در کنار استفاده کمتر از شیرینی جات و تحرّک بالا از علل پائین بودن آمار در روستاهاست امّا این عادات در شهرها کمرنگ شده است.

حمید صانعی به خبرنگاران گفت امیداوریم با اصلاح شیوه زندگی بتوانیم مقداری از بیماری ها را کنترل کنیم.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان در نشست خبری روز جهانی دیابت در این دانشگاه بیان داشت: در طرح تحول نظام سلامت برای بیماری های غیرواگیر از جمله دیابت اقداماتی در سه سطح برنامه ریزی شده است.

* مراکز بهداشتی با خدمات جدید در خدمت مردم

وی در تشریح این اقدام ادامه داد: سطح اول مربوط به ایجاد مراکز بهداشتی در روستاها و شهرهاست که هر ۱۲ هزار نفر جمعیت ایرانی تحت پوشش یک پایگاه بهداشتی قرار می گیرند و در این پایگاه در حدود ۳۰۰ آیتم بهداشتی برای هر فرد جمع آوری و مورد استفاده قرار می گیرد و در چارت مدیریتی هم هر ۴ پایگاه بهداشتی تحت پوشش و کنترل و مدیریت یک مرکز جامع سلامت است.

حمید صانعی ادامه داد: ما در استان اصفهان موفق شده ایم در همه روستاها و شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر مراکز بهداشتی را کامل کنیم و امکانات لازم در این مراکز را تجهیز کنیم که از نظر پرسنلی هم تکمیل شده اند.

این مقام مسئول افزود: ما موظف هستیم تا پایان سال ۹۵ مرکز استان را هم تحت پوشش قرار دهیم؛ به عبارتی ما در پایان سال ۹۵ باید برای کلیّه جمعیّت شهری و روستایی استان اصفهان پایگاه بهداشتی تعریف کنیم و پرونده الکترونیک سلامت افراد را تشکیل دهیم و بیماریابی اولیه را انجام داده باشیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در این مراکز بهداشتی علاوه بر مراقبت های قبلی که در خانه های بهداشت سابق انجام می شد، کارشناس روانشناسی، تغذیه و مبارزه با بیماری ها هم اضافه کرده ایم که کارشناس مبارزه با بیماری ها موظف به کشف بیماری های غیرواگیر مانند دیابت، فشارخون، چربی خون و… است.

%d9%86%d8%b4%d8%b3%d8%aa-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa

صانعی ادامه داد: در تمامی این مراکز پزشک حضور دارد و این پزشک مسئول پاسخگویی به افراد تحت پوشش پایگاه است و بعد از بررسی های اولیه و کشف بیماری ها به مراکز سطح ۲ معرفی می شوند که سطح ۲ شامل کلینیک ها و بیمارستان های سرپایی هستند که در کلیه شهرستان های استان فعّال شده اند.

* ویزیت متخصص در کلینیک های ویژه ۳۰۰۰ تومان

عضو هیئت رئیسه سازمان نظام پزشکی استان اصفهان ضمن اشاره به بحث پرداخت از جیب در قبال این خدمات هم تصریح کرد: در تمام کلینیک های ویژه درمانی متخصّصین در رشته های مختلف با تعرفه دولتی که حدود ۳ هزارتومان است به ویزیت بیماران می پردازند و اگر بیمار نیاز به بستری شدن داشته باشد در بیمارستان های دولتی بستری خواهند شد.

حمید صانعی در همین رابطه افزود: در جمعیّت روستایی %۳ از هزینه بستری و جمعیّت شهری % ۶ از هزینه را پرداخت می کنند و بقیه هزینه ها توسط طرح تحول سلامت پوشش داشته می شود و بعد از این که بیماری های پیشرفته افراد در این کلینیک ها و یا مراکز بستری شهرستان ها کشف شد، بیمار جهت ادامه درمان از طیق سیستم ارجاع به بیمارستان های سطح ۳ که در مرکز استان است معرفی می شود.

عضو شورای مرکزی بسیج جامعه پزشکی استان اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود در بین اصحاب رسانه بیان داشت: در این مراکز، تخصّصی ترین خدمات پزشکی با تعرفه طرح تحول سلامت از جمله اسکن، سونوگرافی، آنژیوگرافی، عمل جرّاحی و سایر خدمات مشابه انجام می شود.

وی همچنین اذعان کرد: یکی دیگر از بخش های بسیار مجهز پای دیابتی در بیمارستان عیسی بن مریم(ع) راه اندازی و آماده ارائه خدمت به بیماران است و همچنین بنا به اهمیّت این موضوع, مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم به طور جدّی در حال فعّالیت است.

* فریب تبلیغات ماهواره ها را نخورید!

وی همچنین در تشریح دیابت گفت: دیابت تیپ یک در سن زیر ۴۰ سال بروز می کند و اکثراً در افراد لاغر اتفاق می افتد ولی دیابت تیپ دو بعد از ۴۰ سالگی و در افراد چاق که نیاز به انسولین پیدا می کنند بروز و ظهور پیدا می کند.

این فوق تخصص قلب و عروق راه اصلی کنترل و درمان بیماری دیابت را آموزش مطرح کرد و ادامه داد: انتظاری که از رسانه ها داریم هم در همین موضوع است و شایسته است که رسانه ها و مطبوعات اطّلاعات و آموزش ها را به دست تک تک افراد جامعه برسانند.

این عضو هیئت رئیسه نظام پزشکی استان اصفهان در بین صحبت های خود ضمن تأکید بر این که داروهای تبلیغ شده در ماهواره و شبکه های از این دست را برای درمان و یا کنترل دیابت به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم گفت: دستور کار داروئی هر کشور توسط افراد ذیصلاح تدوین شده و همچنین سلامت و امنیت آن مورد تأیید قرار گرفته است و ورود هر دارویی به غیر از این دستور کار به چرخه درمان کشور خلاف مقررات است.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پایان صحبت های خود تصریح کرد: زمان سپری شده بین شیوع تا تشخیص این بیماری می تواند شاخصی برای ارزیابی کفایت سیستم بهداشت و درمان آن کشور باشد که با کمک طرح تحول نظام سلامت این عدد در کشور ما کاهش پیدا می کند.

مؤسس و عضو هیئت مدیره انجمن خیریه دیابت اصفهان میهمان بعدی این نشست مطبوعاتی بود. وی دیابت را یک بیماری مزمن، شایع، با عوارض جدی و قابل کنترل معرفی کرد و گفت: حدود ۳۰ درصد افراد در کشور ما یا دیابت دارند و یا در مرز ابتلای به دیابت هستند.

* هشت سال، زمان سپری شده بین شیوع تا تشخیص دیابت

علی کچوئی شاخص مرزبندی دیابت را این گونه معرفی کرد: قند ناشتای زیر ۹۹ طبیعی، از ۱۰۰ تا ۱۲۵ پرادیابت و از ۱۲۶ به بالا دیابتی معرفی می شود.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم افزود: سردسته علّت نابینایی، نارسایی کلیه و قطع پا( به غیر از تصادفات و تروما) دیابت است که باید بسیار بیش از حالت فعلی جدّی گرفته شود.

وی همچنین تصریح کرد: این بیماری در وضعیّتی به سر می برد که از  به طور میانگین از زمان شیوع تا زمان تشخیص هشت سال طول می کشد و در این زمان عوارض هایی فرد بیمار را تهدید می کند.

مؤسس انجمن خیریه دیابت اصفهان در ادامه خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۶ می بینیم که ۴۲۲ میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند و پیش بینی می شود این رقم تا سال ۲۰۳۰ به ۶۰۰ میلیون نفر برسد و علّت آن هم زندگی شهرنشینی، چاقی و استرس شغلی و محیطی و همچین کاهش فعّالیت فیزیکی افراد است.

کچوئی باز هم حرف از آمارهای نگران کننده زد و افزود: در کشور ما سنّ ابتلا به دیابت ۱۰ الی ۱۵ سال از میانگین جهانی پائین تر است و این موضوع می تواند بسیار خطرناک باشد که علّت این پدیده  هنوز مشخص نیست امّا ژنتیک و از بین بردن فلور طبیعی روده می تواند بسیار مؤثر باشد.

* ۵۰۰ هزار نفر در استان اصفهان دیابت دارند!

وی در تشریح علت از بین رفتن فلور طبیعی روده اذعان داشت: آنتی بیوتیک هایی که مصرف آن در کشور بالاست می تواند یکی از علل این پدیده خطرناک باشد و باید جّدی گرفته شود چرا که هر چه یک روند بیماری یک بیمار دیابتی به گونه ای است که روز به روز چتر عوارض آن گسترده تر می شود.

فوق تخصص غدد انجمن خیریه دیابت اصفهان خبر از ابتلای ۳۰۰ هزار نفر در کلانشهر اصفهان و ۵۰۰ هزار نفر در استان اصفهان به بیماری دیابت داد و گفت: با کنترل قند خون می توان از عوارض جدّی این بیماری در امان ماند.

* سونامی دیابت در راه است

رئیس هیئت مدیره انجمن خیریه دیابت اصفهان هم در ادامه صحبت های مؤسس این نهاد گفت: در جلسه ای وزیر محترم بهداشت و درمان گفت که من سونامی دیابت را می بینم.

محمدعلی عطاری افزود: قرار بود که در سال ۲۰۲۵ به آماری که در حال حاضر اعلام می شود برسیم امّا اکنون شاهد این اتفاق ناگوار بودیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بخش دیگری از صحبت های خود در بین اهالی رسانه و مطبوعات اصفهان ضمن اشاره به این نکته که دیابت با هیچ جنگی قابل مقایسه نیست خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۵ متأسفانه ۵ میلیون نفر بر اثر دیابت جان خود را از دست دادند و این در صورتی است که هر ۲۰ ثانیه یک نفر بر اثر این بیماری می میرد.

وی در پایان این نشست تصریح کرد: نیمی از کودکان و ۷۰ درصد از بانوان در کشور ما وزن بالاتر از حدّ نرمال دارد که این موضوع می تواند آن ها را مستعد دیابت کند.

 انتهای پیام/

telegram

Go to TOP