چاپ این نوشته
یک متخصص اطفال نوشت:

تکنولوژی پمپ انسولین، در خدمت آسایش کودکان دیابتی

پمپ انسولین یک وسیله کوچک شبیه یک تلفن همراه است که در سال های اخیر کاربرد زیادی جهت بیماران دیابتی داشته است. این وسیله یک مخزن جهت نگهداری انسولین دارد که توسط کودک یا والدین پر می شود. مخزن به وسیله یک رابط به پوست بدن کودک متصل است که انسولین از طریق آن وارد بدن می شود.

صدای سلامتریحانه برکتین، متخصص اطفال/ دیابت تیپ ۱ که عمدتاً کودکان و نوجوانان را درگیر می کند، ناشی از فقدان انسولین لوزالمعده است. در این گروه از افراد، تنها راه درمان انسولین است. انسولین که از سال ها قبل از طریق سوزن طی تزریقات روزانه وارد بدن می شد قادر به کنترل قند خون و تنظیم آن بوده است. اگر چه برای کنترل دقیق تر وضعیّت بیماری و ثبات قند خون نیاز به تزریقات مکرر خواهد بود.

تا چند سال قبل که انسولین های قدیمی NpH   و Reg  استفاده می شد کودکان روزانه دو نوبت انسولین تزیق می کردند. پس از آن دفعات تزریق انسولین به سه نوبت افزایش یافت، چرا که مشخص شد تزریقات مکرّر، بهتر خواهد توانست قند خون خود را کنترل کند. البتّه در مواقعی که کودک دچار افزایش ناگهانی قند خون می باشد ممکن است تزریق اضافه تری مورد نیاز باشد.

با گذشت زمان و با تهیّه انسولین های جدیدتر، اگر چه کنترل بهتری از قند خون حاصل گردید ولیکن دفعات تزریق باز هم افزایش یافت، به طوری که با استفاده از قلم های انسولین در دسترس  Novorapid و Iantus دفعات آن حداقل چهار نوبت روزانه و حتّی در گروهی از بیماران که این روش چندان موفقیت آمیز نبود به پنج نوبت روزانه افزایش یافته است.

علاوه بر اینکه در برخی از موارد از جمله افزایش ناگهانی قند خون، تزریق مجدد انسولین مورد نیاز است، که مشکلات ناشی از تزریقات مکرّر را به دنبال خواهد داشت.

در این بیماران همچنین تغذیه های نامنظّم و کمتر یا بیشتر از حدّ معمول که با توجه به گروه سنّی آن ها چندان غیرعادی نیست، گاهاً باعث افزایش و کاهش ناگهانی قند خون و بروز علائم هاپیریا هاپیوگلیسمی شده که گاهی بسیار شدید بوده و کودک نیاز به بستری دارد.

از دیگر مشکلات موجود در کودکان این است که دچار افت قند شده و به دلیل انسولین موجود در بدن کودک که از قبل تزریق شده احتمال کاهش بیشتر قند خون وجود دارد و یا از خوردن غذا امتناع می کنند. بر عکس گاهی هم دچار افزایش قند خون می شوند و نیاز به مصرف مایعات و عدم مصرف غذای شیرین دارند، ولی کودک به دلیل عدم درک درست از موضوع چندان همکاری نمی کند. به علاوه فعالیت های بدن شامل هر گونه ورزش، تحرّک، بازی و همچنین انواع عفونت های سیستم های مختلف بدن، همگی به طور مستقیم روی سطح قند خون اثر دارند که خود ممکن است نیاز به کاهش یا افزایش مقدار انسولین مورد نیاز شود. علاوه بر این که در صورت عدم تحمّل یا عدم همکاری جهت مصرف غذا توسط کودکِ بیمار(مثلاً مبتلا به اسهال و استفراغ) مسأله جدی تر شده و خطرات حادتر می شود.

تمام آنچه ذکر شد و بسیاری از مسائل دیگر از جمله مسائل روحی و روانی پدید آمده برای کودک و والدین او، مشکلات و استرس های به وجود آمده در میهمانی، مسافرت، مدرسه و… رنج و ناراحتی کودک از تزریقات مکرر بر بازوان کوچک او، منجر به پیدایش و ساخت دستگاه پمپ انسولین شده است، شرایطی که می تواند حالت یک پانکراس طبیعی را بهتر تقلید کند.

پمپ انسولین چیست؟

پمپ انسولین یک وسیله کوچک شبیه یک تلفن همراه است که در سال های اخیر کاربرد زیادی جهت بیماران دیابتی داشته است. این وسیله یک مخزن جهت نگهداری انسولین دارد که توسط کودک یا والدین پر می شود. مخزن به وسیله یک رابط به پوست بدن کودک متصل است که انسولین از طریق آن وارد بدن می شود. هر پمپ انسولین بر اساس نوع شرکت سازنده آن قابلیّت برنامه ریزی های مختلف دارد؛ به طوری که بر اساس برنامه در هر ساعت به طور شبانه روزی مقدار مشخّصی از انسولین وارد بدن می شود. به علاوه بر اساس میزان تغذیه کودک و دریافت مقدار مواد کربوهیدارت در هر وعده غذایی، انسولین توسط خود شخص با استفاده از تنظیمات دستگاه تزریق می شود.

در حالت دیگر در موارد ورزش که کودک دچار افت قند شده است با توقّف موقّتی پمپِ انسولین، به طور موقّت دستگاه کار نکرده و انسولین وارد بدن نمی شود و خطر هاپیوگلیسمی به حداقل می رسد. همچنین در موارد مصرف بیش از حدّ مواد خاصّه شیرینی و قندی، بدون نیاز به تزریق انسولین به وسیله سوزن، مقدار انسولین مورد نیاز به وسیله پمپ وارد می شود. تمام این ها و به علاوه آرامش روحی وروانی حاصل از خواب آرام برای کودک و والدین او باعث شده است. پمپ انسولین اکنون به وسیله بسیاری از کودکان و خانواده آنها مورد پذیرش قرار گرفته و استفاده از آن را به دیگر کودکان مبتلا به دیابت توصیه می کنند.

مهمترین دلایل استفاده از پمپ انسولین از دید خانواده ها به طور خلاصه:

  • دستیابی به زندگی آزادتر
  • کنترل بهتر سطح قند خون
  • انعطاف بیشتر در میزان و زمان تغذیه
  • پیشگیری از واکنش های شدید ناشی از انسولین
  • توانایی انجام ورزش و فعالیت های بدنی همراه با کنترل قند خون
  • کنترل بهتر قند خون در مواقع بیماری و عفونت
  • کنترل بهتر قند خون در هنگام مسافرت و انجام کارهای مختلف

نکته جالب این است که در برخی از مطالعات مشخص شده است حتی افراد مسن و میانسالی که از پمپ انسولین جهت درمان خود استفاده کرده اند احساس امیدواری و آرامش بهتری داشته اند. آن ها معتقدند میزان انسولین مورد نیاز آن ها در زمان مناسب به میزان مناسب وارد بدن آنها می شود و شانس بروز مشکلات طبّی مرتبط با دیابت و نوسانات قندخون کمتر آن ها را تهدید خواهد نمود.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP