چاپ این نوشته
در نشست خبری هفته جهانی آنتی بیوتیک مطرح شد:

مقاومت میکروبی و تب روماتیسمی نتیجه مصرف خود سرانه آنتی بیوتیک / کو-آموکسی کلاو و سفکسیم پرمصرف ترین آنتی بیوتیک های گران قیمت

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری اصفهان: در بین ۱۰ قلم دارویی که در ایران مصرف می شود، چهار آنتی بیوتیک به نام های سفکسیم، آزیترومایسین، مترونیدازول و آموکسی سیلین وجود دارد و از این بین کو-آموکسی کلاو و سفکسیم هزینه بیشتری را می طلبد و در واقع پر مصرف ترین آنتی بیوتیک های گران قیمت به شمار می روند.

به گزارش سرویس اخبار صدای سلامت، مدیر گروه فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پیش از ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته جهانی آگاه سازی در مورد مقاومت آنتی بیوتیک برگزار شده بود گفت: مشکلی که بسیاری از بیماران دارند این است که بیماری ویروسی و بیماری میکروبی را از همدیگر تفکیک نمی کنند و این گاهاً برای بیمار مشکل ساز می شود.

ولی الله حاج هاشمی افزود: ما سرما خوردگی را به عنوان یک بیماری ویروسی می شناسیم، در حالی که در اکثر موارد بیماران با مراجعه به داروخانه ها و مصرف خود سرانه و خود درمانی به سراغ سفیکسیم، آموکسی سیلین و آزیترومایسین و دیگر آنتی بیوتیک ها می روند که در بسیاری از موارد جایگاه و لزومی برای استفاده از این داروها نیست.

وی ادامه داد: ما در بیماری های ویروسی فقط در شرایط خاص و همچنین وضعیت بیمار در سنین بالا نگران این هستیم که ممکن است یک بیماری عفونی به بیماری ویروسی فعلی فرد اضافه شود و در اینجا آنتی بیوتیکی را به کار می بریم.

این داروشناس بیان داشت: اگر آنتی بیوتیک به طور صحیح انتخاب نشود و یا مقدار مصرف ناکافی باشد و یا حتی دوره درمانی کامل نشود، می تواند بحث مقاومت میکروبی را به جدّ گسترش دهد.

حاج هاشمی در تشریح مقاومت میکروبی خاطرنشان کرد: وقتی میکروبی فاکتورهای مقاومت را پیدا می کند یعنی راه های گریزی یافته تا از آنتی بیوتیک ها خلاص شود و این می تواند در تکثیر، میکروب های مقاوم را ایجاد کند و با توجه به این که سرعت تکثیر میکروبی بالاست، نسل هایی که از این میکروب ها ایجاد شده نسل های مقاوم هستند و این مورد خود می تواند منشأ بروز و گستردگی مقاومت های آنتی بیوتیک باشد.

* ۹۵ درصد مقاومت میکروبی در بدن، نتیجه مصرف بالای آنتی بیوتیک

مدیر گروه داروشناسی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: وقتی در سال ۱۹۴۱ پنی سیلین ها وارد بازار شدند گروهی از میکروب ها به این آنتی بیوتیک پاسخ دادند که با ادامه و گستردگی مصرف کار به جایی رسیده که امروزه برای بعضی از نمونه های میکروبی ۹۵ درصد مقاومت است، یعنی از بین مجموعه میکروبی این تعداد مقاوم شده اند.

ولی الله حاج هاشمی همچنین اذعان کرد: ما برای بیماری ها یک دوره درمانی مشخص داریم؛ مثلاً برای گلودرد چرکی یک دوره هفت تا ۱۰ روزه تعریف شده است که خیلی مواقع بیمار با مراجعه به داروخانه ها ۱۰ عدد آموکسی سیلین می گیرد و دوره بیماری خود را سه روزه تمام می کند، یعنی دوره درمان ناقص می شود و این در حالی است که این دارو داروی مطلوبی برای گلودرد استرپتوکوکی نیست.

وی در همین رابطه ادامه داد: تب روماتیسمی حاصل گلودردی است که به خوبی درمان نشده و بعضی مردم فکر می کنند با مصرف خودسرانه دارو صرفه جویی ریالی کرده اند و بدون ویزیت و معاینه پزشک دارو مصرف کنند که البته عواقب جدی به همراه هم داشته است؛ امّا بیمار متوجه نیست که یک درمان ناقص چه عواقبی را ایجاد می کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود در نشست خبری امروز تصریح کرد: گاهاً دلایلی مطرح می شود و برخی می گویند که داروی ایرانی ناکارآمد است پس دز مصرفی خود را بالا می بریم و یا با آنتی بیوتیک های دیگری ادغام می کنیم و با هم مصرف می کنیم؛ بنده با قاطعیت تمام می گویم که در بحث آنتی بیوتیک ها، شرکت های ایرانی با استانداردهای جهانی کار خود را انجام می دهند و این گونه توجیه ها به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.

* به دارو مثل نقل و نبات نگاه نکنید

حاج هاشمی افزود: شکی در این نیست که مصرف دارو در کشور ما بالاست، ما در خیلی از موارد داروها را ناقص مصرف می کنیم و یا خود درمانی می کنیم، از طرفی هم یک سری داروها مازاد در منازل می ماند و این ها از دلایل بالا بودن مصرف دارو در کشور ماست.

مدیر گروه فارموکولوژی دانشکده داروسازی و علوم دارویی اصفهان در ادامه خاطر نشان کرد: بالا بودن آمار مصرف دارو در ایران به دلیل ناکارآمدی دارو نیست، بلکه نگاه ما به دارو مانند نقل و نبات است و خیلی راحت دارو مصرف می کنیم و مشکلات و عوارض بعدی را نمی بینیم.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم با حضور در این نشست خبری گفت: میزان مصرف آنتی بیوتیک بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ میلادی در دنیا ۳۶ درصد افزایش پیدا کرد و افزایش جمعیت، مقاومت میکروب ها و تلاش برای زنده ماندن از سوی میکروب ها را می توان از علل این افزایش دانست.

بهروز عطایی افزود: برزیل، روسیه، هند، چین و افریقای جنوبی در رأس این افزایش ناگهانی بودند و در سال ۲۰۱۴ طی بررسی های جدید کشورهایی مانند انگلستان، امریکا و کانادا هم به این کشورها اضافه شد.

* افزایش ۳٫۲ دارصدی مصرف آنتی بیوتیک در ایران

وی همچنین خاطرنشان کرد: از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ میلادی در ایران ۳٫۲ درصد افزایش مصرف آنتی بیوتیک مشاهده شد که این آمار در سال  ۲۰۰۰ حدود ۳۱٫۹ درصد و سال ۲۰۱۰ به ۵۱٫۸ رسید.

عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی اصفهان در ادامه صحبت های خود در بین اصحاب رسانه بیان کرد: ما در منطقه نسبت به ترکیه مصرف آنتی بیوتیک بیشتری داریم امّا در جهان رتبه خیلی بدی نداریم و مصرف سایر کشورها هم بالا رفته است.

وی اذعان داشت: در بین ۱۰ قلم دارویی که در ایران مصرف می شود، چهار آنتی بیوتیک به نام های سفکسیم، آزیترومایسین، مترونیدازول و آموکسی سیلین وجود دارد و کو-آموکسی کلاو و سفکسیم هزینه بیشتری را می طلبد و در واقع پر مصرف ترین آنتی بیوتیک های گران قیمت به شمار می روند.

این پزشک تصریح کرد: ما در ابتدا باید جامعه را آگاه بکنیم که دارو را به اندازه کافی مصرف کنند و دارو را خود سرانه قطع نکنند و در صورت کوچک ترین احساس بهبودی نباید دارو را قطع کرد و در قدم بعدی باید جامعه پزشکی را آگاه تر کنیم.

عطائی همچنین در بیان مصرف نا بجا و خودسرانه آنتی بیوتیک ها گفت: خداوند در بدن انسان یک سری میکروب هایی گذاشته است که بسیار مفید هستند و در سیستم گوارش ما فعالیت می کنند و به محض این که آنتی بیوتیکی استفاده شود اولین اتفاقی که می افتد میکروب های خوب را از بین می برند و باکتری های غیر مفید شروع به فعالیت می کنند که فرد دچار اسهال و مشکلات بعدی می شود.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشکده پزشکی اصفهان در پایان این نشست ابراز داشت: آنتی بیوتیک ها وقتی وارد بدن می شوند منجر می شود که سیستم دفاعی بدن فعالیت اصلی خود را کمتر بکند، پس تعدادی میکروب فرصت طلب و خطرناک جایگزین آن ها می شوند؛ مثلاً در مصرف نابجای بیماران دیابتی عفونت هایی مانند قارچ ها به بدن فرد اضافه می شود.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP