چاپ این نوشته
در گفتگو با متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی مطرح شد؛

تهدیدکننده ‌ترین عوارض دیابت، بیماری ‌های قلبی ‌عروقی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: دیابت ممکن است منجر به بروز عوارض خطرناک متعددی شود؛که تهدیدکننده ‌ترین این عوارض، بیماری ‌های قلبی ‌عروقی می‌ باشند. اکثر افراد دچار دیابت به دلیل بیماری قلبی، سکته مغزی یا بیماری عروق محیطی می ‌میرد.

 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان در گفتگو با صدای سلامت، با اشاره به افزایش بیماری دیابت در کشور، گفت: طبیعی است که هر عملی عکس العملی دارد و هر جامعه ای برای اینکه تحول و تغییری در خود ایجاد کند در تلاطم است. متأسفانه ما در چهل سال گذشته در فرهنگ عمومی خود تغییر ایجاد کرده ایم. زندگی روزمره ما دستخوش تغییراتی بوده و شهری که معروف به دوچرخه سواری بود، آرام آرام به شهری ماشینی تبدیل شد.

محمد هاشمی افزود: تغذیه نادرست در جامعه که در سال های نه چندان دور در هفته شاید یک وعده برنج مصرف می شد. تغییر فعالیت فیزیکی به سمت بی تحرکی رفته است. مصرف موارد غذایی پرکالری، فست فودها و روغن ها در جامعه به شدت افزایش یافته است و ارمغان این تغییر رویه زندگی قطعاً چیزی جز چاقی و دیابت نخواهد بود.

*تهدیدکننده ‌ترین عوارض دیابت، بیماری ‌های قلبی ‌عروقی

وی با بیان این که دیابت ممکن است منجر به بروز عوارض خطرناک متعددی شود؛ اظهار کرد: تهدید کننده ‌ترین این عوارض، بیماری ‌های قلبی ‌عروقی می‌باشند. اکثر افراد دچار دیابت به دلیل بیماری قلبی، سکته مغزی یا بیماری عروق محیطی می ‌میرد.

این متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی با اشاره به این که بیماری‌ های قلبی عروقی یکی از مهم ترین عوارض دیابت محسوب می‌شود، اظهار کرد: خطر ابتلا به این دسته از مشکلات در بیماران دیابتی دست کم دو برابر سایر افراد است. علاوه بر این بیماری‌ های قلبی عروقی ناتوانی‌ های زیادی را برای این بیماران ایجاد می‌کند.

هاشمی تصریح کرد: افرادی که به دیابت نوع یک یا دو مبتلا می‌ باشند، در معرض ابتلا به بیماری‌ های قلبی-دیابتی هستند. هرچه قند خون شخص بالاتر باشد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی-دیابتی قرار دارد.

وی با اشاره به فرهنگ صحیح کنترل قند خون توسط خود بیماران، گفت: نکته ای که عمدتاً توسط بیماران مغفول می ماند این است بیماری که مبتلا به دیابت بوده و بعد از آنژیو و باز شدن رگ های قلبی یا عمل جراحی فکر می کند که مشکلش حل شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تأکید کرد: بیمار تازه باید متوجه باشد که در اثر بیماری دیابت گرفتار شده است و قند در تمام اعضایش وجود دارد و با عمل جراحی بیماری رفع نشده است. اگر این فرد کنترل قند خون خود را درست انجام ندهد و یا رژیم غذایی نادرستی داشته باشد و یا اضافه وزن داشته و تحرک کافی نداشته باشد مطمئناً دوباره بیماری قلبی به سراغش خواهد رفت.

وی افزود: بیمار قلبی نه تنها با عمل جراحی و بالن بلکه با رژیم غذایی درست که تحت نظر متخصص تغذیه دریافت کرده است و نوع مواد قندی که می خواهد استفاده کند و در سمت مقابل افزایش میزان فعالیت باید مراقبت خود باشند.

متخصص قلب و عروق با بیان اینکه اصولاً بیماری که دیابتیک هست حتماً گرفتاری سیستم قلبی عروقی پیدا می کند؛ بیان کرد:  به همین علت جزء چکاپ بیماران دیابتی بررسی قلبی هم وجود دارد. ممکن است فردی سال ها دیابت داشته باشد و علامتی از بیماری قلبی در خود نبیند که این بدین معنا نیست که بیماری قلبی وجود ندارد.

هاشمی در توضیح بیشتر این موضوع گفت: در حقیقت ممکن است بیماری قلبی سال ها در عروق پیشرفت کند و در زمانی خود را نشان دهد. ممکن است فردی ده سال دیابت داشته باشد و الآن با سکته قلبی به پزشک مراجعه کند. به صورت کلی بیمار دیابتی بعد از یک دوره ده ساله متوجه بیماری قلبی می شود.

این فوق تخصص آنژیوپلاستی خاطرنشان کرد: بیماری دیابت قابل کنترل است؛ اما حتی زمانی که میزان قند خون بیمار کاملاً تحت کنترل است، باز هم خطر بروز بیماری قلبی و سکته در بیمار بسیار زیاد است. علت این موضوع این است که اغلب افراد مبتلا به دیابت خصوصاً دیابت نوع دوم، دارای شرایط خاصی هستند که می‌ تواند موجب ابتلا به بیماری قلبی شود.

*تغییر فرهنگ عمومی تنها راه مقابله با بیماری دیابت است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار کرد: داشتن سبک زندگی سالم یکی از مهم‌ ترین موارد در درمان دیابت و بیماری‌ های قلبی مرتبط با دیابت است. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت می‌ توانند با داشتن سبک زندگی سالم، فشار خون و سطح کلسترول خون خود را کنترل کنند.

هاشمی در پایان گفت: یکی از قدم‌ های مهمی که می‌ توانید در این راه بردارید، داشتن سبک زندگی سالم است. همچنین لازم است در مورد سوابق خانوادگی خود در ابتلا به دیابت و بیماری ‌های قلبی اطلاع داشته باشد. درصورتی‌ که خودتان یا یکی از اعضای خانواده به بیماری قلبی یا دیابت یا هر دو مبتلا هستید، این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. افراد مبتلا به دیابت همچنین باید قند خون خود را همیشه کنترل کنند چراکه کنترل قند خون برای سلامت قلب مفید است.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP