چاپ این نوشته
در گفتگو با عضو انجمن داروسازان ایران مطرح شد؛

مقاومت آنتی بیوتیکی و رشد باکتری ها، نتیجه مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک

پنی سیلین اولین آنتی بیوتیکی بود که در اثر کشف کپک کشف شد ولی امروزه شاهد تولید بیش از صد قلم آنتی بیوتیک هستیم که برای درمان بیماری های کوچک تا عفونت های بزرگ و خطرناک مورد استفاده قرار می گیرد که اگر این آنتی بیوتیک ها نا بجا مصرف شوند و هر کدام در موقع لزوم خودش مصرف نشود، عوارض بسیار خطرناکی را برای بیمار در پی دارد.

به گزارش سرویس مراقبت صدای سلامت، همانطور که بسیاری از مردم می دانند و درصد بالایی از این افراد بدان عمل نمی کنند، خود درمانی پدیده ای است که امروز در کشور ما روز به روز در حال گسترش است و بسیاری از آن هایی که عوارض و پیامدهایی آن را می دانند خودشان دست به این کار می زنند و گاهاً برای سایرین هم نسخه می پیچند.

**مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ ها به راحتی جبران پذیر نیستند

یک داروساز در این رابطه به صدای سلامت گفت: خود درمانی را می توان یکی از علل اصلی ایجاد و ظهور باکتری های مقاوم در بدن دانست؛ چرا که در این پدیده اصولاً درمان به طور کامل انجام نمی گیرد و این باکتری ها در میانه مسیر درمان خودسرانه، به وجود می آیند و فعالیت خود را آغاز می کنند.

جواد پیشه گر افزود: گاهی اوقات هم افرادِ خود درمان، فریب از بین رفتن علامت های بیماری پس از دو یا سه روز را می خورند، اما بهتر است بدانند که این دلیلی بر خاتمه روند درمان خصوصاً با آنتی بیوتیک ها نیست و این کار تنها باعث می شود تا آنتی بیوتیک های حساس در بدن فرد بیمار از بین بروند و آن گاه عفونت ثانویه پدیدار می شود.

وی با تاکید بر اینکه مصرف خودسرانه و بی رویه آنتی بیوتیک‌ ها سبب بروز بیماری‌ های متعددی مانند بیماری‌ های تنفسی، پوستی و گوارشی می‌شود، اظهار کرد: مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ ها به راحتی جبران پذیر نیستند.

** آنتی بیوتیک ها، از داروهای پر مصرف در کشور 

پیشه گر ادامه داد: آنتی بیوتیک ها که به نام چرک خشک کن ها معروف هستند یکی از قلم داروهای پر مصرف در کشور ماست که بایستی قدری در این رابطه توجه و دقت نظری بیشتری را به خرج داد.

وی افزود: افرادی که برای رفع تب یا گلودرد خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند، باید بدانند که این شیوه مصرف، صحیح نیست و می‌ تواند عوارض جبران ناپذیری برای آنها به همراه داشته باشد.

این داروساز خاطرنشان کرد: پنی سیلین اولین آنتی بیوتیکی بود که در اثر کشف کپک کشف شد ولی امروزه شاهد تولید بیش از صد قلم آنتی بیوتیک هستیم که برای درمان بیماری های کوچک تا عفونت های بزرگ و خطرناک مورد استفاده قرار می گیرد که اگر این آنتی بیوتیک ها نا بجا مصرف شوند و هر کدام در موقع لزوم خودش مصرف نشود، عوارض بسیار خطرناکی را برای بیمار در پی دارد.

پیشه گر همچنین تصریح کرد: این باور باید در مردم نهادینه شود که هر آنتی ببوتیکی نمی تواند تمام عفونت های به وجود آمده را درمان کند و این دارو عفونت هایی را درمان می کند که توسط باکتری ها، قارچ ها و انگل های بیماری زا به وجود آمده اند و برای مصارفی مانند سرماخوردگی ها و آنفلوآنزا کاربرد ندارد.

**توانایی تشخیص موردِ مصرف آنتی بیوتیک تنها توسط پزشک

وی پزشک را تنها کسی دانست که توانایی تشخیص موردِ مصرف آنتی بیوتیک را برای هر بیماری خاصی دارد و در همین رابطه افزود: مثلاً اگر بیماری عفونت گوش داشته باشد، پزشک تشخیص می دهد که چه نوع از باکتری ها اغلب می تواند باعث عفونت گوش شوند و اگر عفونتی باشد که بتواند توسط گونه های مختلفی از باکتری ها ایجاد شود یا توسط باکتری هایی ایجاد شود که قابل پیش بینی نباشد که به چه آنتی بیوتیکی حساس است.

عضو انجمن داروسازان جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفتگوی خود با صدای سلامت گفت: مصرف آنتی بیوتیک در بیماری های ویروسی نه عفونت را درمان می کند و نه مانع از سرایت بیماری می شود و از طرفی هم ممکن است عوارض جانبی خطرناک داشته باشد و باعث گسترش مقاومت آنتی بیوتیکی شود.

جواد پیشه گر در تشریح مقاومت آنتی بیوتیکی خاطرنشان کرد: اصولاً آنتی بیوتیک ها از طریق مقابله با عوامل بیماری زا باعث بقای زندگی می شوند، اما بعضی باکتری ها آن قدر قوی می شوند که می توانند مقابل این داروها مقاومت کنند و در نتیجه باعث می شود که داروها به خوبی عمل نکنند که به این عملکرد، مقاومت آنتی بیوتیکی می گویند.

**مقاومت آنتی بیوتیکی یکی از مهم ترین معضلات بهداشتی جامعه امروز

به گفته این داروساز، مقاومت آنتی بیوتیکی یکی از مهم ترین معضلات بهداشتی جامعه امروز است و این مسأله به طور آشکار باعث خطر برای افرادی می شود که عفونت ساده ای داشته و در صورت درمان تحت نظارت پزشک می توانستند به خوبی بهبود یابند، اما با مصرف نابجای آنتی بیوتیک در دفعات قبل باعث بی تأثیر شدن این داروها شده اند.

وی به مردم توصیه کرد: باید در مصرف آنتی بیوتیک ها نهایت دقت را داشته باشند و به طور جدی از مصرف خود سرانه آن ها خودداری کنند و بدانند که در صورت مصرف نا بجا بیماری طولانی تر و پیچیده تر می شود در نتیجه مراجعات مکرر به پزشک و نیاز به داروهای گران تر و پر عوارض تر را در پی دارد که چه بسا عفونت های مقاوم منجر به مرگ در فرد شود.

عضو انجمن داروسازان ایران در قسمت پایانی گفتگوی خود با صدای سلامت اذعان داشت: در صورت داشتن بیماری ویروسی از پزشک نباید تقاضای آنتی بیوتیک کرد و پزشک را تحت فشار قرار داد و اگر برای بیماری هم آنتی بیوتیک تجویز شد باید دارو را در ساعات معین شده مصرف کرد؛ چرا که آنتی بیوتیک زمانی مؤثر خواهد بود که بطور منظم مصرف شود.

جواد پیشه گر از مردم خواست آنتی بیوتیک های خود را به دیگران پیشنهاد نکنند، حتی اگر علائم بیماری آن ها با فرد دیگری یکسان باشد؛ زیرا ممکن است برای بیماری آن ها مناسب نباشد و دریافت داروی اشتباه ممکن است درمان صحیح را به تأخیر بیندازد و باکتری ها در این فاصله تکثیر پیدا کنند.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP