چاپ این نوشته
اختصاصی صدای سلامت/

هوای اصفهان را داشته باشیم…!

منصور شیشه فروش پیرامون این موضوع که چرا تهران با وجود شاخص ۱۵۴ تعطیل شد اما در اصفهان ملاک تعطیلی شاخص ۲۰۰ است گفت: تعطیلی تهران امری طبیعی است چرا که شرایط آب و هوایی آن جا با اصفهان متفاوت است و نباید به همین سادگی مقایسه کرد.

به گزارش سرویس مراقبت صدای سلامت، کارشناسان محیط زیست آلودگی هوا را یک سری تغییرات در ویژگی های طبیعی جو  بر اثر مواد شیمیایی، غباری و یا عوامل زیست شناختی می دانند. بر اساس اعلام رسمی مرکز تحقیقات محیط زیست دانشگاه تهران، سالانه سه میلیون نفر در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند که از این بین ۹۰ درصد این افراد در کشورهای توسعه یافته ساکن هستند. آمار بین المللی می گوید که در برخی جوامع، آمار فوت شدگان بر اثر آلودگی هوا بیشتر از سوانح رانندگی و جاده ای است.

بر اساس اعلام کارشناسان مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماری های ریوی کشور، موادی که از طریق هوای آلوده وارد محیط می شوند دارای ترکیباتی هستند که باعث نابودی بافت های مختلف بدن خواهد شد. این رادیکال های آزاد، از طریق ریه، پوست، مخاط بدن، مخاط چشم، گوش، بینی و دستگاه گوارش، وارد بدن شده و باعث تخریب تک تک سلول های بدن می شود؛ در واقع تجمع رادیکال های آزاد در بدن هنگام آلوده بودن هوا، افزایش یافته و رادیکال های آزاد، به دلیل آن که اکسیژن های ناپایداری دارند به دنبال جا و مکانی می شوند که با یک سلول واکنش نشان دهند و آن را اکسید کنند.

** آلودگی هوا سهم ۱۲ درصدی در میزان مرگ و میر

عوامل بسیار زیاد برای مرگ و میر وجود دارد. ساده ترین شکل آن مرگ طبیعی افراد است و مواردی مانند بیماری های خطرناکی اعم از دیابت، سل، فشار خون،  ایسکمیک قلب و بیماری های مشابه به همراه حوادث جاده ای و رانندگی آمار فوت را بالا می برد. اما دانستن این موضوع خالی از لطف نیست که با وجود این همه علّت برای مرگ و میر، آلودگی هوا سهم ۱۲ درصدی را در جهان به خود اختصاص داده است. مقوله آلودگی هوا در کشور ما متأسفانه روز به روز بیشتر رخ نشان می دهد و هر ساعت در کشور به میانگین جان دو نفر را می گیرد. کلانشهر اصفهان یکی از شهرهای بزرگ کشور ماست که از این پدیده مستثنی نیست. اصفهان گاهی روزهایی را سپری می کند در هیچ کجای کشور چنین پدیده های ناپسند زیست محیطی اتفاق نمی افتد.

**دانش آموزان هم می توانند در این هوا نفس بکشند!

چند روز از وارونگی هوای پایتخت که شرایطی مشابه اصفهان دارد گذشت و با تعطیلی های پی در پی روبرو شدند اما اصفهانی ها همچنان مشغول به کار و تحصیل هستند و عواقب تنفس ریه های حساس دانش آموزان دبستانی در این شرایط بد آب و هوایی را معلوم نیست چه کسی عهده دار می شود. خروجی جلسات متعدد ستاد مدیریت بحران اصفهان گفت که دانش آموزان هم می توانند در این هوا نفس بکشند!. طبق اظهارات مسئول آزمایشگاه های سازمان حفاظت محیط زیست استان اصفهان هنگامی در اصفهان دم از تعطیلی زده می شود که شاخص های زیست محیطی عددی بالاتر از ۲۰۰ را نشان دهند. این در حالی است که شاخص ۱۵۴ تهران را به تعطیلی کشاند. یعنی گروه قرار گیری تهران در رده ناسالم تعطیلی را به ارمغان داشت اما اصفهانی منتظر نمایش رده بسیار ناسالم هستند. رده ای که رده آخرین، یعنی خطرناک را در همسایگی خود دارد. کسی هم موافق تعطیلات پی در پی نیست اما سلامت مردم و سلامت عمومی شهر هیچ عاملی را برای به خطر انداختن خود قبول نمی کند. برخی مردم می گویند که سلامت اصفهانی ها برای مسولین این کلانشهر مهم نیست.

به سراغ مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان رفتیم که وی به ما گفت: اگر مسأله ای پیش بیاید که در پی آن بهداشت مردم به خطر بیفتد حتماً این موضوع را اعلام خواهیم کرد.

**شرایط آب و هوایی تهران با اصفهان متفاوت است

منصور شیشه فروش پیرامون این موضوع که چرا تهران با وجود شاخص ۱۵۴ تعطیل شد اما در اصفهان ملاک تعطیلی شاخص ۲۰۰ است هم خاطرنشان کرد: تعطیلی تهران امری طبیعی است چرا که شرایط آب و هوایی آن جا با اصفهان متفاوت است و نباید به همین سادگی مقایسه کرد.

وی ادامه داد: قول می دهیم که پیرامون اعلام مقدار دقیق آلودگی هوا هیچ گونه مصلحت اندیشی نخواهیم کرد چراکه سلامت مردم امری بسیار حیاتی است.

شیشه فروش افزود: به مردم توصیه می کنیم که اطلاعات کافی و دقیق و موثق را تنها از طریق اداره کل محیط زیست استان پیگیری کنند و به شایعات فضای مجازی نه توجه کنند و نه دامن بزنند.

این مقام مسئول همچینن تصریح کرد: اقدامات اولیه مانند شدت گرفتن طرح زوج و فرد و عدم تردد خودروهای بدون معاینه فنی، کاهش ظرفیت ذوب آهن و فولاد مبارکه و برخورد با برخی کوره ها و کارگاه ها قوت گرفته است.

** نقش عوامل انسانی و فعالیت های صنعتی در آلودگی هوا

مسئول آزمایشگاه هوای اداره کل محیط زیست استان اصفهان در گفتگویی دیگر به صدای سلامت گفت: ما ملاک را برای تعطیلی اصفهان افزایش شاخص های کیفیت هوا به بیش از ۲۰۰ می دانیم و اکنون به این رقم نرسیده ایم.

بابک صادقیان ادامه داد: صنایع آلاینده، جمعیت زیاد و سایر عوامل در کلانشهر اصفهان موجب شده که تراکم سکون هوای بیشتری را در هوای اصفهان شاهد باشیم.

وی ادامه داد: عوامل انسانی تأثیر بسیار زیادی بر پدیده غالب دارد و متأسفانه همانطور که اعلام شده، فعالیت های صنعتی در اصفهان ذرات کمتر از ۲٫۵ میکرون را تولید می کنند.

به هر حال هر اتفاقی که بیفتد اصفهان شهر ماست و باید بیشتر هوای اصفهان را داشته باشیم. به جای بیشتر کردن ترافیک خیابان های اطراف چهارباغ در روزهای سه شنبه که این خیابان بسته است، به تحقق نیت این طرح کمک کنیم چرا که خیابان چهارباغ نمادی برای برای فرهنگ سازی است. هوای اصفهان را بیشتر داشته باشیم.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP