چاپ این نوشته
دبیر شورای سلامت دهان وزارت بهداشت:

مردم فریب ارایه تخفیف برای دریافت خدمات دندانپزشکی را نخورند

دبیر شورای سلامت دهان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: فعالیت‌های برخی از شرکت‌های شبه بیمه‌ای که با تماس با هموطنان، خود را به عنوان نمایندگان وزارت بهداشت یا رفاه معرفی می‌کنند، نوعی فریبکاری بوده، به هیچ عنوان وجاهت قانونی نداشته و مورد تایید وزارت بهداشت نیست.

به گزارش سرویس خدمات پزشکی صدای سلامت، دکتر سعید عسگری ادامه داد: این شرکت‌ها با استفاده از روش‌های گوناگون تبلیغی و حتی تهدید به جریمه کردن افراد در صورت عدم عضویت، ارقامی را به عنوان حق عضویت از مردمی که اطلاعی از موضوع ندارند، دریافت می‌کنند که این کار محمل قانونی نداشته و مردم نباید فریب این تبلیغات را بخورند.

دبیر شورای سلامت دهان وزارت بهداشت گفت: برخی از شرکت‌های ارایه خدمات دندانپزشکی با فریب و سوء استفاده از ناآگاهی عمومی، بدون داشتن سرمایه لازم برای یک شرکت بیمه‌ای، بدون تعهد ریسک، بدون انجام فرایندهای بیمه‌گری خرید خدمات شامل مقومی، رسیدگی به اسناد و پرداخت هزینه خدمات و نیز بدون نظارت مؤثر بر مراکز درمانی و از همه مهم‌تر با تعرفه‌گذاری غیرقانونی، بازار ارائه خدمات دندانپزشکی را تحت تاثیر مخرب قرار می‌دهند.

عسگری با بیان اینکه مجوز فعالیت‌های شرکت‌های مذکور حسب ظاهر از جانب بیمه مرکزی ایران صادر نشده، گفت: تعرفه‌های اعلام شده توسط شرکت‌های مذکور نیز تعرفه‌های مصوب و قانونی نبوده و توسط همین شرکت‌ها تعیین و اعلام می‌شود که خود امری خلاف محسوب می‌گردد.

دبیر شورای سلامت دهان وزارت بهداشت با بیان این که در گذشته نیز یکی از شرکت‌های بنام، اقدام به این کار کرده بود، گفت: یکی از مهم‌ترین خدماتی که توسط این شرکت‌ها ادعا می‌شود، ارایه تخفیف ویژه خدمات دندانپزشکی به اعضا است. واقعیت این است که معمولا تعرفه‌های این شرکت‌ها از ارقام جاری بسیار بالاتر است، اما بر مبنای همین ارقام گزاف غیرمصوب، شرکت‌های مذکور اقدام به ارائه تخفیفات به جمعیت تحت پوشش حتی تا ۶۰ درصد مبلغ اعلامی می‌کنند که نهایتا در برخی از موارد متاسفانه حتی بعد از ارایه تخفیفات، رقم ماخوذه از بیماران از تعرفه‌های قانونی بالاتر است.

بنابر اعلام وب‌دا، وی افزود: یکی دیگر از اقدامات سودجویانه چنین شرکت‌هایی این است که در قبال معرفی تعداد زیادی بیمار، از مراکز دندانپزشکی تخفیف می‌گیرند. بنابراین در این شکل، تخفیف ارائه شده از جانب مراکز ارایه دهنده خدمت صورت می‌گیرد و شرکت های مذکور بر خلاف بیمه‌ها، مابه‌التفاوت هزینه را به مراکز درمانی پرداخت نمی کنند. این امر نیز می تواند منجر به کاهش کیفیت ارایه خدمات توسط مراکز درمانی به مردم شود. البته با چنین مداخلات سودجویانه، نهایتا مردم بهره ای از ارایه اینگونه خدمات نبرده و در واقع این افراد فریب خورده اند که متضرر شده و سرمایه چنین شرکت هایی را تامین می کنند.

جام جم

telegram

Go to TOP