چاپ این نوشته
در نشست اصفهان، شهر دوستدار سالمند مطرح شد؛

تکریم سالمندان، لازمه فرآیند سالمندی سالم و فعال /۴۲۰ هزار سالمند در استان اصفهان زندگی می کنند

اولین نشست تخصصی اصفهان، شهر دوستدار سالمند با حضور معاون شورای عالی سالمندان بهزیستی کشور، مسئولین بهزیستی استان اصفهان و متخصصین امور سالمندی برگزار شد.

به گزارش سرویس خانواده صدای سلامت، اولین نشست تخصصی اصفهان، شهر دوستدار سالمند عصر امروز با حضور معاون شورای عالی سالمندان بهزیستی کشور، مسئولین بهزیستی استان اصفهان، متخصصین امور سالمندی، نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و فعالین بنیاد فرزانگان و بازنشستگان استان اصفهان برگزار شد.

متخصص امور سالمندان و رئیس سابق شورای سالمندان کشور در این نشست گفت: با توجه به تعریف سازمان بهداشت جهانی دوره سالمندی با گذشت سن از مرز ۶۰ سال آغاز می‌شود؛ ویژگی اخلاقی اغلب سالمندان، روحیه حساس و شکننده آن هاست که باعث می‌ شود نیاز به با هم بودن، تکریم و احترام، مقبولیت در خانواده و محبت از سوی فرزندان، افزایش پیدا کند.

* تکریم سالمندان، لازمه فرآیند سالمندی سالم و فعال

براتی ادامه داد: تکریم سالمندان و گرامی داشت منزلت آن ها باید در دستور کار قرار گیرد تا آن ها احساس کنند عضو مؤثر و مفید در جامعه هستند و از این طریق فرآیند سالمندی سالم یا سالمندی فعال را طی کنند.

وی افزود: اگر برای سالمندان و مسائل آن ها برنامه ریزی نکنیم در مقابل عمل انجام شده قرار گرفته و با مشکلات زیاد مواجه خواهیم شد که هزینه کلانی به ما تحمیل می کنند در حالی که با برنامه ریزی برای سالمندی، از این مقوله به عنوان فرصتی برای توسعه و پیشرفت استفاده می کنیم.

متخصص امور سالمندان تأکید کرد: جمعیت ایران به سرعت در حال پیر شدن است و اگر این افزایش جمعیت سالمندی، با برنامه‌ ریزی جامع و دقیق همراه نباشد، آثار و پیامد های ناگواری به همراه دارد و علاوه بر تهدید جامعه سالمندان، زندگی سایر آحاد جامعه را هم تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

رئیس سابق شورای سالمندان کشور با اشاره به این که نگاه جامعه به سالمندی باید تغییر کند؛ تصریح کرد: در دنیا سال ها روی موضوع سالمندی فعال بررسی و تحقیق شده و ۲۲ شاخص برای سالمندی فعال مطرح است که سنجیده شده و کشور ها بر اساس این شاخص ها رتبه بندی می شوند.

* برای ساختن شهر دوستدار سلامت، همه مردم مسئول هستند

براتی ادامه داد: در مقاطع زمانی مختلف ۱۰۰ کشور دنیا از لحاظ این شاخص ها سنجش می شوند، کشور های اروپایی و اسکاندیناوی رتبه های اول را دارند، کشور ما هم تا دو سال گذشته این معیار ها را نداشت و ما امسال برای نخستین بار رتبه ۷۵ میان ۱۰۰ کشور عضو شبکه جهانی شهر های دوستدار سالمند را به دست آوردیم.

این متخصص امور سالمندان ضمن اشاره به اهمیت بحث محیط دوستدار سالمند خاطر نشان کرد: زمانی که عنوان شهر دوستدار سالمند مطرح می شود، همه منتظر اقدامات مدیران شهری می مانند و نقش خانه و خانواده فراموش می شود؛ در حالی که برای ساختن این محیط، همه مردم و خانواده ها مسئول هستند.

وی افزود: مهم ترین و اثر گذار ترین محیط افراد خانه و خانواده شخص سالمند هستند؛ چرا که اغلب آسیب های منجر به شکستگی که مشکلات فراوانی را برای سالمند به دنبال دارند در محیط خانه اتفاق می افتند.

* اصفهان و تبریز شهر های دوستدار سلامت کشور

براتی ادامه داد: دو شهر اصفهان و تبریز به دلیل ویژگی ها بارز شهری و فعالیت های خاص شهرداری ها به عنوان شهر های دوستدار سالمند مطرح شده اند و قرار است این دو شهر به عنوان الگو، مدل نمونه برای سایر شهر های کشور فعالیت کنند.

معاون شورای عالی سالمندان بهزیستی کشور، در ادامه این نشست با اشاره به این که شهر های دوستدار سالمند در تمام قاره های جهان پراکنده هستند گفت: مسئولین شهری برای ایجاد محیط امن و مؤثر برای سالمندان خود فعالیت می کنند.

محمدی ادامه داد: پویایی جمعیت که حاصل رشد جمعیت سالمند، مهاجرت و شهرنشینی است همواره مشکلات و چالش هایی را برای کشور های مختلف به همراه داشته که دولت ها و سازمان های جهانی در پی رفع آن ها برنامه ها و نقشه راه هایی مانند ایجاد شهر های دوستدار سالمند را دارند و در صدد رفع آن هستند.

* نه علیه هر گونه تبعیض سنی، شعار سال ۲۰۱۶

وی افزود: شهر دوستدار سالمند شهری است که ساختار، امکانات، سیاست ها و خدمات شهر به گونه ای باشد که شرایط را برای سالمندی پویا فراهم و سالمندان را حمایت کند، به همین خاطر ۱۰ مهر هر سال مطابق با اول اکتبر روز جهانی سالمند خواهد بود و شعار سال ۲۰۱۶ «نه، علیه هر گونه تبعیض سنی» در نظر گرفته شده است.

معاون شورای عالی سالمندان بهزیستی کشور با اشاره به برخی از ویژگی های شهر دوستدار سالمند تصریح کرد: محیط پاکیزه، بدون دود و ترافیک، فضای سبز مناسب و مسیر های امن برای پیاده روی، ارائه خدمات مقرون به صرفه در منزل و مطلع ساختن صحیح سالمندان از این خدمات، از مهم ترین ویژگی ها هستند.

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان در این نشست گفت: ۴۲۰ هزار سالمند در استان اصفهان زندگی می کنند و خوشبختانه فرهنگ مراقبت و احترام به سالمندان هنوز در استان ما پر رنگ و مورد توجه است.

* عدالت توزیعی برای سالمندان، شعار بهزیستی اصفهان

صادقی ادامه داد: ۳۷ مرکز سالمندان روزانه و شبانه در اصفهان فعالیت می کنند، اما اکثر این مراکز با کمتر از ۶۰ درصد ظرفیت، که این میزان هم شامل مراقبت از افراد مجهول الهویه یا بی خانواده است، فعال هستند.

وی با اشاره به این که کار برای سالمندان کار برای آینده هر یک از افراد جامعه است، افزود: همه باید در فرآیند فراهم آوردن محیط دوستدار سالمند مشارکت کنند تا شهر زیبای خدا برای همه، زیبا باشد.

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان تصریح کرد: ما شعار عدالت توزیعی را برای سالمندان در نظر گرفته ایم و در نظر داریم که با به کار گیری سالمندان، تلفیق و مشارکت اجتماعی این قشر ارزشمند جامعه را به عضوی فعال و مؤثر تبدیل کنیم.

به گفته وی برای گذراندن دوران سالمندی سالم و با نشاط لازم است برنامه‌ ریزی‌‌ها از دوران جوانی و میان سالی صورت گیرد.

صادقی خاطر نشان کرد: سالمندی می تواند دوره کمال و زایندگی یا دوره یأس و نا امیدی باشد که سالمند را با مشکلات فراوان مواجه می کند؛ بنابراین مشارکت خود سالمندان در امور مربوط به آن ها، می تواند کمک کننده خوبی برای تحقق شهر دوستدار سالمند باشد.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP