چاپ این نوشته
مدیر درمانگاه مرکز سلامت امام علی(ع):

الگوی غذایی مردم با کاهش مصرف نمک، قند و چربی قابل تغییر است

قاسمی گفت: کاهش مصرف نمک، قند و چربی مهم ترین توصیه تغذیه در کشور ما است که اگر این الگو به صورت مصرف متعادل، متنوع و متناسب رعایت شود بخش بزرگی از بیماری ها قابل پیشگیری خواهد بود.

مدیر درمانگاه مرکز سلامت امام علی(ع) در گفتگو با صدای سلامت، در مورد هفته بسیج ملی اطلاع رسانی تغذیه سالم اظهار کرد: یکی از مهم ترین عوامل شکل دهنده الگوی غذایی جامعه، مجموعه عادات و فرهنگ غذا و تغذیه ای افراد آن جامعه است که این عادات از بدو تولد در درون خانواده شکل می گیرد.

* چاقی و اضافه وزن در درصد بالایی از جمعیت کشور وجود دارد

مرتضی قاسمی ادامه داد: در حال حاضر در کشور ما روند بیماری های مزمن هشدار دهنده است، چاقی و اضافه وزن در درصد بالایی از جمعیت کشور وجود دارد که خود زمینه ساز بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و انواع سرطان هاست و از دلایل اصلی آن تغییر الگوی مصرف و رفتار های نا مطلوب غذایی است.

وی افزود: بیماری های قلبی عروقی از مهم ترین علل مرگ و میر در کشور ما به شمار می رود که یکی از دلایل اصلی آن ابتلا به فشار خون بالاست و علت این فشارخون بالا به مصرف زیاد نمک بر می گردد که در این زمینه جای نگرانی وجود دارد.

این پزشک با اشاره به برنامه های مرکز سلامت در هفته اطلاع رسانی تغذیه سالم تصریح کرد: به دلیل این که بیشتر مراجعه کنندگان به مرکز افرادی هستند که بیماری آن ها با روند تغذیه ارتباط مستقیم دارد، ارئه خدمات ما به صورت ممتد و روزانه بوده که براساس گروه های سنی پاسخگو هستیم.

مدیر درمانگاه مرکز سلامت امام علی(ع) گفت: نوزادان، مادران باردار، کوکان و نوجوانان، میانسالان و سالمندان گروه های هدف ما در این هفته بودند که با حضور کارشناس تغذیه در مرکز آموزش ها به صورت انفرادی و یا گروهی انجام شد.

*  لزوم آموزش و افزایش سطح آگاهی مردم در حوزه سلامت و تغذیه

قاسمی ادامه داد: متأسفانه خانم ها پیش از حاملگی مسائل و نکات مهم تغذیه ای را رعایت نمی کنند و در دوران بارداری با مشکلات کم خونی و گوارشی مواجه می شوند که باید سه ماه قبل از زمان بارداری مشاوره داشته باشند و برنامه مناسب غذایی خود را دریافت کنند.

مدیر این مرکز سلامت مهم ترین اهداف برنامه ها را آموزش و افزایش سطح آگاهی مردم در حوزه سلامت دانست و به همین خاطر افزیش اطلاع رسانی که می تواند به فرهنگ سازی درست برسد را یک نکته مهم و کلیدی ارزیابی کرد.

وی افزود: از آن جایی که دانش آموزان و اولیای آن ها و کارکنان مدارس، بخش قابل توجهی از جمعیت کشور را در بر می گیرند، از این رو آموزش اطلاعات صحیح غذا و تغذیه ای به این گروه تأثیر چشم گیری بر سلامت جامعه خواهد داشت.

این مقام مسئول تصریح کرد: به دلیل تجمع گروه هدف و همچنین تعاملات خوبی که با مدارس در مقاطع مختلف داریم برنامه های آموزشی متناسبی را در خصوص تغذیه سالم انجام داده ایم که باز خورد خوبی از طرف مدرسه و همچنین خانواده ها داشته است.

* کاهش مصرف نمک، قند و چربی مهم ترین توصیه تغذیه در کشور

مدیر درمانگاه مرکز سلامت امام علی(ع) گفت: ممکن افراد با یک جلسه آموزش نتوانند تمام موارد تغذیه را رعایت کنند ولی در جلسات گروهی ما این بازخورد مثبت را مشاهده کردیم که بررسی های کارشناسان ما هم این موضوع را اثبات کرده است.

قاسمی با اشاره به همکاری با دیگر نهاد ها در این زمینه یادآور شد: نیاز است تمام ارگان ها و سازمان های که در ارتباط با مسائل سلامتی کار می کنند همکاری و تعامل داشته باشند تا بتوانند تمام مردم جامعه را در تغییر الگوی مصرف و شیوه صحیح زندگی یاری کنند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: کاهش مصرف نمک، قند و چربی مهم ترین توصیه تغذیه در کشور ما است که اگر این الگو به صورت مصرف متعادل، متنوع و متناسب رعایت شود بخش بزرگی از بیماری ها قابل پیشگیری خواهد بود.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP