چاپ این نوشته

تفاوت قیمت دارو در داروخانه‌ها از کجا آب می‌خورد؟

برای اینکه علت تفاوت قیمت در داروها را مورد کنکاش قرار دهیم در ابتدا باید بدانیم چه تفاوتی بین داروهای ژنریک و داروهای تجاری وجود دارد.

به گزارش سرویس خدمات پزشکی صدای سلامت، مهدی محمدزاده عضو هیأت علمی گروه اقتصاد و مدیریت دارو دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان کرد: قیمت‌گذاری داروها در کشور ایران بر اساس نظام ژنریک است به این معنی که داروساز و شرکت‌های دارویی با برآورد هزینه‌هایی که تقبل کرده‌اند یک قیمتی را به شورایی در وزارت بهداشت پیشنهاد می‌کنند.

وی اظهار داشت: بر اساس قانون، اگر دارویی با برند، شکل و اسم یکسان تولید شود تمامی داروخانه‌ها موظف هستند با قیمت یکسانی این دارو را به فروش برسانند.
عضو هیئت علمی گروه اقتصاد مدیریت دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: اگر داروخانه‌ها قیمت متفاوتی برای یک دارو با یک برند یکسان بگذارند، مرتکب به تخلف شده‌اند ولی اگر همین دارو توسط شرکت‌های مختلفی تولید و با برندهای گوناگونی با قیمت متفاوتی در بازار عرضه شود تفاوت قیمت امری قانونی است.
محمد زاده عنوان کرد: در صورتی که دارو ساز برای داروخانه  دارو تهیه کند و این دارو به فروش نرسیده باشد افزایش  قیمت شامل موجودی های داروخانه می‌شود به این معنی که اگر دارویی در دی ماه به طور مثال با قیمت ۱۰۰ تومان خریداری شده ولی در اردیبهشت ماه قیمت این دارو ۱۲۰ تومان است داروخانه‌ها موظف اند بر اساس قیمت جدید این دارو را به فروش برسانند ولی باید لیبر قیمت جدید دارو روی آن چسبیده باشد و بیماران بتوانند این قیمت را مشاهده کنند.
باشگاه خبرنگاران

telegram

Go to TOP