چاپ این نوشته
استاندار اصفهان مطرح کرد؛

ورود جدی بسیج به عرصه مبارزه با مواد مخدر / اصفهان پایتخت آسیب های اجتماعی نیست!

استاندار اصفهان: طرحی به نام طرح کرامت در دستور کار وزارت کشور قرار گرفت که در دو شهرستان ملایر استان همدان و فلاورجان استان اصفهان در کشور به صورت آزمایشی در حال اجراست؛ در این طرح بسیج به طور جدی در حوزه مبارزه با مواد مخدر ورود کرده که تا به حال نتایج خوبی را به همراه داشته است.

به گزارش سرویس اخبار صدای سلامت، استاندار اصفهان ظهر امروز در نشست خبری خود که به مناسبت روز جهانی مواد مخدر برگزار شده بود گفت: مواد مخدر موضوعی که امروزه جامعه به آن مبتلا شده است و کسی نمی تواند این موضوع را انکار کند و برای مبارزه جدی با آن برنامه هایی در دست اجراست و این برنامه ها به صورت کارشناسی با قوت بیشتری ادامه خواهد داشت.

رسول زرگرپور ادامه داد: امروزه می توان گفت که اعتیاد، طلاق، و آسیب های ناشی از حاشیه نشینی شهرها از میان ۲۱ آسیب اجتماعی شناسایی شده، از اقدامات اولویت داری هستند که برنامه ریزی های خاص و کارشناسانه ای در وزارت کشور برای آن تدوین شد.

وی همچنین افزود: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در استان اصفهان به طور کاملاً جدی و قاطع پیگیر امورات در استان اصفهان است و در حوزه فرهنگی و پیشگیری از مواد مخدر کار را در مدارس، خانواده ها، دانشگاه ها و این گونه مراکز پیگیری می کند و در این راه از ظرفیت نخبگان هم استفاده کافی را می برد.

* تجارت پر سود مواد مخدر در دنیا

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود در بیان آمارهایی از حوزه اعتیاد خاطر نشان کرد: امروزه ۶۴ درصد از معتادان متأهل هستند، ۲۲ درصد هم تحصیلات عالیه دارند و ۲۲ درصد هم در محیط های صنعتی به اعتیاد دچار شده اند.

زرگرپور تصریح کرد: در استان اصفهان ۵۴ درصد از زندانی ها به خاطر اعتیاد به دام افتاده اند.

استاندار اصفهان خبر از گردش های مالی بالای این تجارت کثیف داد و گفت: گردش مالی این تجارت حدود یکهزار و ۶۰۰ میلیارد دلار در سال است که ۲۵۰ میلیون معتاد را در دنیا درگیر خود کرده است که پنج میلیون و دویست هزار نفر معتاد حاد هستند.

مقام ارشد اجرایی استان اصفهان به دستگیری قاچاق چیان در استان هم اشاره ای کرد و ادامه داد: این این عملیات ها ۲۱ هزار نفر از قاچاق چیان، توزیع کنندگان،حمل کنندگان و معتادان مواد مخدر در سال گذشته دستگیر شده اند که ۳۶ درصد آن ها خرده فروش، ۴۰ درصد معتاد و حدود دو و نیم درصد هم از بانوان بوده اند.

* اصفهان پایتخت آسیب های اجتماعی نیست!

وی گلایه ای هم از رسانه ها داشت و گفت: گاهی برخی از رسانه ها بدون آگاهی اصفهان را پایتخت آسیب های اجتماعی کشور معرفی می کنند در صورتی که استان اصفهان در حوزه اعتیاد رتبه ۱۹ و در طلاق هم رنبه ۱۸ را در کشور دارد          و در حالی که مهاجر پذیرترین استان هستیم، اما کمترین مشکلات حاشیه نشینی را هم داریم.

زرگرپور در همین باره افزود: برای ساماندهی معتادان هم ۴۷۳ مرکز ترک اعتیاد که متادون را به اشکال مختلف و زیر نظر پزشک به معتادان عرضه می کنند، در حال ارائه خدمات هستند.

* پلمپ پاتوق های مواد مخدر

استاندار اصفهان از برخورد قاطع با مواد مخدر یاد کرد و ابراز داشت: هر خانه ای پاتوق معتادان و محل خرید و فروش مواد مخدر باشد پلمپ می شود و این روند ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: طرحی به نام طرح کرامت در دستور کار وزارت کشور قرار گرفت که در دو شهرستان ملایر استان همدان و فلاورجان استان اصفهان در کشور به صورت آزمایشی در حال اجراست؛ در این طرح بسیج به طور جدی در حوزه مبارزه با مواد مخدر ورود کرده که تا به حال نتایج خوبی را به همراه داشته است.

استاندار در ادامه ورود نیروهای نظامی به عرصه مبارزه به مواد مخدر هم گفت: از سال گذشته تاکنون ۳۶ تن و ۷۰۰ کیلوگرم از انواع مخدر و روان گردان توسط نیروی انتظامی، نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران کشف شده که ۶۶ درصد از آن تریاک بوده است و هشیش، مورفین و هروئین در رتبه های بعدی قرار داشته است.

* ارائه خدمات سه مرکز درمانی دولتی به مبتلایان مواد مخدر

مقام ارشد دولتی استان در ادامه صحبت های خود در نشست خبری سالروز مبارزه با مواد مخدر اذعان داشت: سه مرکز دولتی خورشید، فارابی و مدرس و همچنین یک مرکز خصوصی در منطقه زیار به معتادان خدمات می‌دهند که در سال گذشته تاکنون دو هزار زن برای درمان مراجعه کرده‌اند و افزایش ۱۰۷ درصدی را در این زمینه شاهد بودیم که در سال ۹۵ چیزی حدود ۲۷ زن به دلیل اعتیاد جان خود را از دست داده‌اند.

وی معتقد بود که درمان اعتیاد در استان اصفهان تحت پوشش بیمه قرار دارد.

این مسئول همچنین تأکید کرد: ۲۰ تن مواد مخدر که قابلیت استفاده دارویی ندارند، در روز ۱۳ تیرماه در میدان دانشگاه خوراسگان امحاء می شود و همچنین برگزاری نمایشگاه سیار و پخش برنامه های تلویزیونی در جهت پیشگیری و آگاه سازی و برگزاری همایش سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر از جمله برنامه های استان در هفته مبارزه با مواد مخدر است.

استاندار اصفهان در پایان در واکنشی نسبت به هماهنگی نکردن عوامل برگزاری نماز عید فطر با عکاسان خبری اصفهان گفت: استانداری اصفهان یکی از نهادهایی است که نسبت به شیوه برگزاری مراسمات شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی انتقاد دارد، امیدوارم این مشکلات در آینده حل شود.

وی در این باره افزود: در هر صورت جلوگیری از ورود عکاسان خبری به مراسم نماز عید فطر در اصفهان اتفاق خوبی نبود و در انعکاس عظمت نماز عید سعید فطر اثر منفی داشت؛ بنده ابتدا تصور ‌کردم که این اقدام به دلیل مسائل امنیتی بوده است که خوشبختانه چنین نبود.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP