چاپ این نوشته
مدیرکل پزشک قانونی استان اصفهان خبر داد:

نزاع، شایع‌ترین دلیل معاینات سرپایی پزشکی قانونی/ ۱۵۰ پرونده قصور پزشکی در سال ۹۵

علی سلیمانی پور گفت: در سال ۹۵ ۱۵۰ هزار پرونده در حوزه معاینات سرپایی مورد بررسی و اظهار نظر کارسناسی قرار گرفت که مهم ترین آمار مراجعین به این حوزه افرادی هستند که به دلیل ضرب و جرح عمدی به این اداره کل معرفی شده اند.

به گزارش سرویس اخبار صدای سلامت، مدیر کل پزشکی قانونی استان اصفهان در نشست خبری هفته قوه قضائیه ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهید دکتر بهشتی و یاران ایشان گفت: پزشکی قانونی به عنوان مهم ترین بازوی کارشناسی دستگاه قضا مطرح است که این کارشناسی اصولاً در حوزه علوم پزشکی و پیراپزشکی است.

علی سلیمانی پور ادامه داد: حدود ۲۷ درصد از پرونده هایی که در قسمت های مختلف مراجع قضایی مانند شوراها و محاکم و شعب بدوی مطرح می شود، برای بررسی به این اداره کل می آیند؛ چون موضوع پرونده با موضوعات تخصصی ما مرتبط است.

وی افزود: بررسی و اظهار نظر کارشناسی به دلیل ماهیت ارتباط با علوم پزشکی در کنار این که قضات تخصص ویژه ای در این حوزه از علم ندارند به طور کامل مورد وثوق مراجع قضایی است که این اظهار نظرها به طور مستقیم در آرای صادره و یا به طور غیر مستقیم درج و لحاظ خواهد شد.

سلیمانی پور تصریح کرد: این بررسی ها معمولاً در ارتباط با پرونده هایی هستند که ماهیت ویژه ای مانند قتل و خودکشی یا حتی دعاوی که بررسی آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

بررسی ۱۵۰ هزار پرونده در حوزه معاینات سرپایی

مدیر کل پزشکی قانونی استان اصفهان در تشریح ساختار این اداره کل اذعان داشت: مجموعه ما از چهار حوزه فنی تخصصی تشکیل شده که اولین حوزه را می توان در بحث معاینات سرپایی عنوان کرد.

وی افزود: در این حوزه در سال ۹۵ نزدیک ۱۵۰ هزار پرونده را مورد بررسی و اظهار نظر کارسناسی قرار دادیم که مهم ترین آمار مراجعین به این حوزه افرادی هستند که به دلیل ضرب و جرح عمدی به این اداره کل معرفی شده اند.

به گفته این مسئول صدمات ناشی از حوادث ترافیکی است هم از دلایل ارجاع به این حوزه است.

سلیمانی پور خاطر نشان کرد: معاینات روانپزشکی و استعلام های صلاحیت افراد در کنار معاینات اختصاصی مردان و زنان و سقط جنین هم مورد بررسی کارشناسان این حوزه قرار می گیرد اما بیشترین آمار را صدمات ناشی از نزاع از آن خود کرده است ولی با این حال آمار سال ۹۵ استان اصفهان، دو و نیم درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

وی ابراز داشت: در همین حوزه دو هزار و ۷۶۰ مورد پرونده مصدومین ناشی از حوادث در دستور کار قرار گرفت که این مورد در همان بازه زمانی سه و نیم درصد با کاهش روبرو بود.

این مدیرکل در رابطه با سقط جنین گفت: صدور مجوز سقط درمانی با سقط جنین متفاوت است و در کل می توان سقط جنین را در سه گروه در قسمت های سقط به دلیل بارداری ناخواسته، سقط به دلیل ناهنجاری جنین با مشکلات مادرزادی و قسمت سوم هم با مجوز ما صورت می گیرد.

۵۱۶ مورد مجوز سقط درمانی در سال ۹۵

سلیمانی پور در تشریح این دسته ار سقط جنین تصریح کرد: آمار ما مربوط به مجوزهای سقط درمانی است که مبتنی بر قانون و ماده واحد سقط درمانی صورت می گیرد و این قانون می گوید اگر جنین به یک بیماری مانند عقب افتادگی ذهنی مبتلا باشد و یا مادر مبتلا به بیماری باشد که ادامه بارداری تهدیدکننده سلامت آن است با لحاظ نظر سه متخصص و با در نظر داشتن سن جنین که باید زیر چهار ماه باشد، کارشناسان بررسی و مجوز سقط درمانی را بر اساس تقاضای خانواده صادر می کنند.

وی در همین رابطه ادامه داد: در سال گذشته ۷۲۸ پرونده تشکیل شد که از این بین برای ۵۱۶ مورد مجوز صادر شده و مابقی شامل قانون سقط درمانی نبوده اند.

این پزشک در بیان واحد دوم اداره کل پزشکی قانونی گفت: واحد معاینات اجساد از دیگر واحدهای ماست که در سال گذشته سه هزار و ۴۰۰ فرد فوت شده به این اداره ارجاع شدند و مورد بررسی، معاینه ظاهری و در صورت لازم کالبد شکافی و نمونه برداری برای تعیین علت فوت و صدور مجوز دفن انجام می گیرد.

سلیمانی پور معتقد بود: وقتی مراجع قضایی برای تعیین علت فوت دستور صادر و دادستان یا نماینده قانونی ایشان به پزشکی قانونی این دستور را می دهد، نقش رضایت خانواده ها برای کالبد شکافی ملاک نیست و اگر خانواده ها هم رضایت نداشته باشند و نیاز به کالبد شکافی باشد، این کار را انجام می دهیم.

راه اندازی واحد جدید دادپزشک در پزشکی قانونی

مقام ارشد پزشکی قانونی استان اصفهان با اشاره به راه اندازی واحد جدید دادپزشک در این اداره کل اذعان کرد: افرادی که علت فوت آن ها مبهم نیست بدون کالبد شکافی تعیین می شود اما این کار در شرایطی قابل قبول است که شاکی خصوصی در میان نباشد و مراجع قضایی هم نسبت به فوت این فرد ابهام نداشته باشند.

وی افزود: دو نوع کالبد شکافی در علم پزشکی مطرح است که یک نوع بیمارستانی و یک نوع هم قانونی یا همان کالبدشکافی در اختیار پزشکی قانونی است که در کالبد شکافی بیمارستانی علت فوت معلوم است اما برای موضوعات آموزشی و افزایش تجربیات کادر درمانی کالبد شکافی می کنند که این کار صرفاً از سوی دانشگاه علوم پزشکی قابل انجام است و که کشور ما در بیمارستان ها صورت نمی گیرد.

این مسئول در بیان قسمت دیگری از آمارهای پزشکی قانونی بیان داشت: یک هزار و ۴۶ مورد از ارجاعات سال ۹۵ ما مربوط به حوادث ترافیکی است که در مقایسه با سال ۹۴ حدود هفت درصد کاهش داشت و همچنین موارد غرق شدگی و سوختگی حدود هفت تا هشت درصد با کاهش روبرو بود.

به گفته این مدیرکل، واحد سوم فنی تخصصی این اداره، کمیسیون ها هستند و پرونده هایی که یا برای مراجع قضایی حساسیت بیشتری دارد و یا در واحدهای دیگر مورد بررسی قرار گرفته شد، به این واحد فنی می روند تا نتایج قابل قبولی را انتشار بدهد که قصور پزشکی از مهم ترین این موارد است.

تشکیل ۱۵۰ پرونده قصور پزشکی

سلیمانی پور خاطر نشان کرد: در سال گذشته ۱۵۰ پرونده قصور پزشکی را در کمیسیون ها مورد بررسی قرار دادیم که اکثر آن ها در رشته های جراحی زنان و زایمان، پزشکی عمومی و مامایی بود.

وی ادامه داد: چهارمین واحد فنی تخصصی پزشکی قانونی واحد آزمایشگاه های چهارگانه هستند که شامل آزمایشگاه سم شناسی، آسیب شناسی، ژنتیک و سرولوژی است که در سال گذشته حدود ۲۶ هزار پرونده در آزمایشگاه سم شناسی، پنج هزار و ۵۰۰مورد در آزمایشگاه آسیب شناسی، سه هزار و ۲۰۰ مورد در آزمایشگاه سرولوژی و ۵۵۰ مورد هم در آزمایشگاه های ژنتیک این اداره کل بررسی و اعلام نظر شد.

راه اندازی بانک هویت ایرانیان به عنوان یکی از آزمایشگاه های شش گانه ژنتیک پزشکی قانونی در سطح کشور راه اندازی و سال گذشته ۸۸۰ مورد از مجرمان سابقه دار را مورد بررسی قرار داد و برای قرار گیری در بانک ژنتیک کشوری ارسال شد.

به گفته وی نقش این بانک در رسیدگی دقیق به پرونده های مبهم و تشخیص مجرمین سابقه دار سازنده و بی بدیل است.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP