چاپ این نوشته
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با صدای سلامت:

بروز مشکلات بیمارستانی با حضور همراه بیمار/مراکز بهداشتی درمانی قانون استخدام کمک پرستار را اجرا کنند

حیدرعلی عابدی: بسیاری از مشکلاتی که در بیمارستان به وجود می آید توسط همراه بیمار است و مشکلاتی مانند دخالت در مراقبت ها تا انتقال بیماری های عفونی از بیمارستان ها به منزل توسط همراه بیمار اتفاق می افتد.

به گزارش سرویس نظام سلامت، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با صدای سلامت درباره جامعه پرستاری کشور گفت: مطلبی گاهی اوقات مبنی بر بیکاری برخی پرستاران مطرح می شود که اعلام می کنم ما پرستار بیکار نداریم و از جانب هر فردی این موضوع اعلام می شود قطعاً بدون اطلاع و غیر علمی است؛ مگر این که پرستاری در منزل باشد و خودش نخواهد کار کند.

حیدرعلی عابدی ادامه داد: قانونی در برنامه ششم توسعه داریم که خوشبختانه تصویب شد و آن مراقبت در منزل است که این قانون یک فرآیند جدید را در روند کار جامعه پرستاری ایجاد می کند و یک کار تازه ای است که می تواند با استقبال خوبی هم از سوی پرستاران و هم از سوی مردم مواجه شود.

این نماینده مجلس در تشریح قانون مراقبت در منزل ویژه کادر پرستاری افزود: اگر پرستاری است که علاقه ندارد در بیمارستان و یا سازمان های بیمه ای کار کند ولی می خواهد از تخصص خودش استفاده کند، می تواند از معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مجوز بگیرد و با بیمارستان ها طرف قرارداد شود و مراقبت بیمار را در منزل بیمار انجام دهد.

وی همچنین تصریح کرد: امروزه یکی از نیازهای اصلی و اولیه ما مراقبت در منزل است، بیماران زیادی را داریم که احتیاجی به بستری شدن در بیمارستان ندارند و به منزل می روند ولی در منزل هم کسی نیست که از آن ها مراقبت اصولی انجام دهد که این کار به خصوص با افزایش بیماری هایی مانند آلزایمر و بیماری های حرکتی، روز به روز نیاز به مراقبت در منزل را افزایش می دهد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطر نشان کرد: وزارت بهداشت از دو سال پیش برای تأمین نیرو به فکر افتاد و یک رده جدید به نام کمک پرستار تعریف کرد و بخشنامه شده که مراکز بهداشتی درمانی به ازای هر چهار پرستار باید یک کمک پرستار استخدام کنند که منظور همان مراقبت های اولیه است.

عابدی معتقد بود: مراکز بهداشتی درمانی باید این دستورالعمل را اجرایی کنند و اعضای خانواده را از تحمل بار مراقبتی در بیمارستان معاف کنند.

به گفته این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بسیاری از مشکلاتی که در بیمارستان به وجود می آید توسط همراه بیمار است و مشکلاتی مانند دخالت در مراقبت ها تا انتقال بیماری های عفونی از بیمارستان ها به منزل توسط همراه بیمار اتفاق می افتد.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP