چاپ این نوشته
حیدرعلی عابدی:

هفت درصد مردم اصفهان سالمند هستند

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی: اگر بیش از ۱۰ درصد جمعیت ما را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل بدهند، ورد فاز سال خوردگی جمعیت می شویم که در حال حاضر در اصفهان حدود هفت درصد جمعیت سالمند داریم که این میزان را هم می توان سال خوردگی دانست که تمامی آن به سبک زندگی ما بر می گردد.

به گزارش سرویس خانواده صدای سلامت، سالمندی پدیده ای است که هر جامعه ای با چنین افرادی روبرو می شود و باید برای رسیدگی به آن ها تمهیداتی را پیش بینی کند. افراد سالمند قابلیت های تجدید قوای محدودی دارند و بیش از دیگر بزرگسالان در معرض بیماری، سندرم ها و کسالت هستند. مطالعات جهانی از افزایش روز افزون این بیماری ها در میان جمعیت سالمند در جوامع مختلف دنیا نشان دارد و گفته می شود در حال حاضر ۳۶ میلیون نفر مبتلا به آلزایمر و چهار میلیون و سیصد هزار نفر مبتلا به پارکینسون در سراسر جهان هستند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با صدای سلامت درباره پدیده سالمندی در کشور گفت: ما از روزی که متولد می شویم در فرآیند پیری ورود پیدا می کنیم و سیستم ها و ساختارهای بدن ما به سمت پیری حرکت می کند، اما در برخی از مقاطع زندگی این روند باعث می شود قدرت تطابق ما با شرایط زندگی کمتر شود و این جاست که سالمندی خودش را نشان می دهد.

حیدرعلی عابدی افزود: برای سالمندی تعاریف مختلفی ارائه شده در این بین برخی سن را در نظر گرفتند که مبنای سن هم مبنای دقیقی نیست چرا که غیر از بحث سن عوامل دیگری هم مؤثر هستند ولی برای ساختارهای اداری یک سن توافق شده که در برخی کشورها ۶۰ و یا ۶۵ سال مبنا قرار داده شد.

وی ادامه داد: امّا در جامعه روستایی که افراد فعال تر هستند پدیده های سالمندی خودش را کمتر نشان می دهد و سبک زندگی بسیار در این زمینه مهم است.

* سال خوردگی جمعیت، نشانه بهبود وضعیت بهداشتی و درمانی

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم کمی مثبت تر نگاه کنیم می بینیم که سال خوردگی جمعیت زیاد هم فرآیند بدی نیست؛ بعد از انقلاب اسلامی می بینیم که سیستم بهداشتی درمانی بسیج شد و مردم هم همکاری کردند و بسیاری از بیماری های واگیردار ریشه کن شد و حصبه و وبا که امروزه یمن را درگیر کرده در رأس آن ها قرار گرفته بود، این که می گوئیم جمعیت ما سالخورده است یعنی شرایط بهداشتی و اجتماعی ما بهبود پیدا کرده و امید به زندگی ارتقاء یافته است.

وی همچنین تصریح کرد کرد: دهه ۶۰ به دوران انفجار جمعیتی معروف شد، در آن دوران دبستان کم داشتیم و خانه ها را کرایه می کردند و دبستان ها را سه شیفته می کردند و در دهه ۷۰ مدارس دو شیفته شد و در دهه ۸۰ از هر سه مدرسه یکی تعطیل شد و به مرور مدارس یک شیفته شدند از طرفی هم می بینیم که حدود ۷۰ رشته داریم و نیازی به کنکور ندارند و در برخی از دانشگاه آزاد هم امکانات میلیاردی فراهم شده اما دانشجویی وجود ندارد.

* عواقب سیاست های اشتباه جمعیتی!

عابدی در تشریح همین روند معتقد بود: ادامه این کار حدود ۱۵ سال دیگر در سیستم های اداری ما خودش را نشان خواهد داد، یعنی وزارت بهداشت پرستار کافی ندارد و یا سازمان آمار کارمند نخواهد داشت و این اتفاق در برخی از کشورها رخ داده که در آلمان چون رشد جمعیت منفی است وقتی ۱۰ هزار نفر بازنشسته می شوند، ۷ هزار نفر بر سر کار می روند و برای آن سه هزار نفر از کشورهای دیگر استفاده می کنند.

این نماینده مجلس همچنین اذعان کرد: بحث سال خوردگی چیزی نیست که ما از آن وحشت کنیم و باید برای آن برنامه ریزی داشته باشیم و این نشان دهنده حرتکت های مثبت است که در کشورهای توسعه یافته شروع شده و ما باید برای ارائه خدمات به جامعه سالمندی آمادگی داشته باشیم.

نماینده حوزه سلامت مردم اصفهان در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر بیش از ۱۰ درصد جمعیت ما را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل بدهند، ورد فاز سال خوردگی جمعیت می شویم که در حال حاضر در اصفهان حدود هفت درصد جمعیت سالمند داریم که این میزان را هم می توان سال خوردگی دانست که تمامی آن به سبک زندگی ما بر می گردد.

* ارائه خدمات به سالمندان در منزل

عابدی همچنین تصریح کرد: سال گذشته موفق شدیم پیشنهادی را در برنامه ششم به مجلس شورای اسلامی بدهیم و این برنامه هم خوشبختانه تصویب شد که طبق آن دولت مکلّف شد مراقبت های پرستاری در سطح جامعه و منازل را به نیازمندان ارائه دهد که این به دولت تکلیف شد و این خدمات باید گسترش پیدا کند.

حیدرعلی عابدی در پایان نیز خاطر نشان کرد: طرح  های دیگری هم وجود دارد که بر اساس آن مددکارها باید به منازل مراجعه کنند و اموراتی مانند خریدهای سالمندان و این گونه موارد را پیگیری کنند و پزشکان و فیزیوتراپیست ها هم باید به منازل سالمندان مراجعه کنند و به آن ها کمک کنند.

به هر حال سالمندان نیاز به مراقبت های ویژه ای دارند که به جای نگرانی، باید به تشدید مراقبت ها و ارائه خدمات مناسب به آن ها پرداخت. این خدمات هم باید از سوی خانواده ها مناسب باشد و هم از سوی مسئولان تدابیر ویژه ای اندیشیده شود.

به گفته حیدرعلی عابدی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، سالمندی را نباید بیماری دانست، سالمندی، مقطعی از زندگی است که نیاز به مراقبت های بیشتری دارد.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP