چاپ این نوشته
از سوی مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی عنوان شد:

افزایش چشم گیر نرخ باروری، تنها با ازدواج ۱۰ درصد از افراد در آستانه ازدواج/میانگین سن دختران اصفهانی برای ازدواج، ۲۴ سال است

محمدباقر عباسی: تخمین زده می شود که ۱۳ میلیون نفر در آستانه ازدواج هستند و اگر فقط ۱۰ درصد از این افراد ازدواج کنند، نرخ باروری کل که ما هدف گذاری کردیم به ۲٫۱ برسد، به ۲٫۶ می رسد و عملاً مشکل ما حل خواهد شد.

به گزارش سرویس سبک زندگی، مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور در گفتگو با صدای سلامت گفت: مسائل جمعیتی مسائل محدود و تک حوزه ای نیستند و از علوم اجتماعی تا درمانی را به خود اختصاص می دهد و آحاد مردم را درگیر خود می کند؛ جمعیت یک دغدغه عمومی است و همه مردم به فکر آن هستند.

محمد باقر عباسی ادامه داد: اتفاقی که ما انتظار داریم بعد از ابلاغ سیاست های کلی جمعیت در کشور بیفتد، توجه بیشتر جماعت و مردم به مقوله جمعیت است و این سیاست ها صرفاً به موضوع فرزند آوری نمی پردازد و اتفاقات زیادی در این سیاست ها باید رقم بخورد که این سیاست های ۱۴ بند دارد.

وی همچنین تشریح کرد: در سرشماری گذشته نرخ باروری کل در ایران ۱٫۸۵ بوده که در حال حاضر بر اساس آمارهای غیر رسمی حدود دو که نشانگر دو فرزند برای هر خانواده است که اگر دوران باروری مادران را به طور کلی از ۱۵ تا ۴۹ سال در نظر بگیریم تعداد فرزندان مادر، همان نرخ باروری است.

* فرزند می خواهیم، فرزند نمی آوریم!

این مسئول افزود: خانواده های قدیمی تر تعداد فرزندان بیشتری داشتند، امّا اکنون هم خانواده های ایرانی خانواده های فرزند دوستی هستند و در همین رابطه پژوهشی انجام شده که نشان می دهد تعداد فرزند مورد انتظار برای زوجین ۲٫۳ بوده که فقط ۰٫۲ درصد از زوجین گفتند فرزندی نمی خواهیم.

عباسی اذعان داشت: حال چرا پدر و مادری که می گویند ۲٫۳ فرزند می خواهیم یا فرزند نمی آورند و یا به یک فرزند اکتفا می کنند که این جا باز هم اهمیّت خیّرین را بیشتر می فهمیم و قبل از مسئولین این سؤال را مردم باید از خودشان بپرسند و به این نکته هم دقت کرد چه کمکی باید به پدر و مادر برسد تا به این آرزوی خودشان دست پیدا کنند.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به تغییر الگوهای زندگی خانواده ها هم گفت: متوسط متراژ صدور پروانه های ساختمانی به حدود یکصد و ۲۰ متر می رسد ولی عدد متراژ خانه های ۵۰ تا ۷۰ متر افزایش پیدا کرده و حتی در مسکن مهر هم الگو را برای خانواده ها ۷۰ متر در نظر گرفته ایم.

* ۱۳ میلیون نفر در آستانه ازدواج

وی در همین  رابطه افزود: ما با سیاست های مسکنی که وجود دارد و جوانانی که در وضعیت اقتصادی که قادر نیستند خانه هایی با متراژ بیشتری تهیه کنند، خود به خود اولین تصمیمی که می گیرند این است که فرزند آوری خودشان را کنترل کنند.

این مقام مسئول ثبت احوال کشور در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: تخمین زده می شود که ۱۳ میلیون نفر در آستانه ازدواج هستند و اگر فقط ۱۰ درصد از این افراد ازدواج کنند، نرخ باروری کل که ما هدف گذاری کردیم به ۲٫۱ برسد، به ۲٫۶ می رسد و عملاً مشکل ما حل خواهد شد؛ امّا سیاست های کلی جمعیتی و آن چیزی که مدّ نظر رهبر معظم انقلاب بوده صرفاً به مقوله فرزند آوری اختصاص پیدا نمی کند.

عباسی اظهار کرد: بحث دیگر، بحث رفع موانع ازدواج است، در این راه باید فرهنگ کمک به ازدواج احیاء پیدا کند و یکی دیگر از بحث های مهم تحکیم بنیان و پایداری خانواده است که بنده در این رابطه در اصفهان تجربه جالبی دیدم که هر گاه خانواده ای به مشکل بر می خورد، ریش سفیدان می آمدند و به عنوان حَکَم مشکل را حل می کردند.

* دهه ۶۰، دهه تغییر درونی جمعیتی کشور

مسئول آمار و اطلاعات جمعیتی ثبت احوال بیان کرد: در سال ۱۳۶۵ آمار ثبت ولادت ها به شدت کاهش پیدا کرد و سیاست های تنظیم خانواده از سال ۱۳۶۸ شروع شد.

وی ادامه داد: این یعنی جامعه یک تغییر درونی را در سال ۱۳۶۵ تجربه کرد و سیاست های تنظیم خانواده به سرعت گرفتن این روند کمک کرد؛ بپذیریم که اگر خود جامعه به این نتیجه نمی رسید که تعداد فرزندان خانواده ترجیحاً کمتر باشد، هر گونه سیاست های تنظیم خانواده به توفیق نمی رسید.

این مقام مسئول همچنین ضمن اشاره به مقوله طلاق در کشور ما ابراز داشت: نگرانی جامعه نسبت به مقوله طلاق به جا و مناسب است امّا ریشه این بحث به خانواده ها بر می گردد هر چند کمیته های کاهش و پیشگیری از طلاق از سوی دولت تشکیل شده و اقدامات لازم انجام می شود.

* آمار غلط برای طلاق ندهید!

عباسی تصریح کرد: گاهی اوقات آماری از سوی رسانه ها اعلام می شود و به طور مثال می گویند به ازای هر سه ازدواج یک طلاق صورت می گیرد، به صراحت اعلام می کنم این گونه آمار دادن صحیح نیست.

وی علّت نادرست بودن چنین آمارهایی را این گونه دانست: ازدواج های که امار می دهیم در سال ۹۵ اتفاق افتاده و طلاقی که امروز شاهد آن هستیم، مربوط به ازدواجی در سال ۱۳۹۰ بوده و این طرز بیان اشتباه است، ما می دانیم که ازدواج کمتر شده و طلاق هم با روند صعودی کمی زیاد شد اما نباید آن قدر از طلاق صحبت کرد که افراد از ازدواج بترسند.

عباسی در بخش دیگری از گفتگوی خود گفت: میانگین سن ازدواج برای آقایان و خانم ها بالا می رود که خطرناک است و هر چه این سن ازدواج بالاتر برود دشواری هایی را به همراه دارد و سن باروری را هم کاهش می دهد.

به گفته این مدیرکل، در استان اصفهان میانگین سن دختران در اولین ازدواج ۲۴ سال و در پسران ۲۸ سال است که با آمار کشوری اختلاف زیادی ندارد که شتاب بالا رفتن این سن در کلان شهر ها بیشتر است و همچنین جمعیت صفر تا ۱۴ سال استان اصفهان در حال حاضر ۲۲ درصد، جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال ۷۱ درصد و جمعیت بالای ۶۵ سال هم هفت درصد است.

مدیر کل امور جمعیتی کشور در پایان اظهار کرد: هر گاه در یک جمعیتی نسبت جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال بالای ۷۱ درصد باشد و جمعیت کمتر از آن زیاد بالا نباشد تا هزینه هایی مانند آموزش و پرورش کاهش پیدا کند و از طرفی هم آمار سالمندان هم زیاد نباشد، در یک سود جمعیتی قرار داریم؛ یعنی در اصفهان ۷۱ درصد سر کار می روند و در آینده که خودشان به سن پیری می رسند، اندوخته اجتماعی به حدّی است که دیگر دلواپسی وجود ندارد.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP