چاپ این نوشته
در گفتگو با مدیر گروه طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

مراکز مورد تأیید طب سنتی در اصفهان را بشناسید

مدیر گروه طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: پیرو نیاز مردم و دستور سازمان بهداشت جهانی، دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران حدود ۱۰ سال است شروع به تربیت متخصصان طب ایرانی از بین پزشکان علاقمند که در آزمون های مربوطه ورود می کنند پرداخته است.

به گزارش سرویس طب سنتی، مدیر گروه طب ایرانی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفتگو با صدای سلامت گفت: متأسفانه ما در جامعه شاهد هستیم که برخی از بزرگواران چون با مبانی طب آشنا نیستند، با یک ساده انگاری کار دیگری کنند و برای مثال ممکن است به خانمی که با توده ای در سینه مراجعه می کند بگویند شما از سیاه دانه و مویز استفاده کن که این روش بر اساس طب سنتی هم علمی نیست.

محمد مظاهری ادامه داد: این گونه افراد به این بیمار می گویند اگر روزانه ۲۱ عدد مویز استفاده کردی این توده در چهار ماه از بین می رود؛ در حالی که ممکن است این چهار ماه زمان بسیار مهمی برای بررسی علمی و خروج از بدن فرد شود که شاید بعد از چهار ماه دیگر نشود درمان اولیه را انجام داد که به این زمان ها زمان طلایی می گویند.

وی افزود: بیماری های صعب العلاج که امروزه بشر با آن روبرو شده است که در این زمینه می توانیم انواع سرطان ها، ام اس، برخی از بیماران گوارشی را نام ببریم، نیازمند این است که فرد داروی شیمیایی دریافت کند و این طور نیست که بگوئیم طب مکمل در تمام بیماری ها درمان قطعی دارد.

این متخصص طب ایرانی خاطر نشان کرد: برخی اوقات با ساده اندیشی هایی مواجه می شویم که می بینیم فردی به درمانگر سنتی مراجعه کرده که ممکن است مجوز از مراکز دانشگاهی نداشته باشد و با همان ساده اندیشی اولیه داروهای بیمار قطع می شود که می تواند خطرات جبران ناپذیری را هم به همراه داشته باشد.

مظاهری تصریح کرد: چند گیاه که در عمل نمی تواند پاسخگوی درمان باشد برای این بیماران تجویز می شود و فرد زمان طلایی را از دست می دهد و ممکن است که در این زمینه دچار خسارت های جسمی و روحی شود؛ حتّی متأسفانه شاهد بودیم که بیمارانی در این زمینه جان خود را از دست دادند.

وی در تشریح راه صحیح مراجعه مردم به طب سنتی گفت: پیرو نیاز مردم و دستور سازمان بهداشت جهانی، دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران حدود ۱۰ سال است شروع به تربیت متخصصان طب ایرانی از بین پزشکان علاقمند که در آزمون های مربوطه ورود می کنند پرداخته است.

به گفته مدیر گروه طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در حال حاضر در بیمارستان های الزهراء، آیت الله کاشانی، امین و کلینیک ویژه امام موسی صدر متخصصان طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی در حال ارائه خدمات به مردم هستند.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP