چاپ این نوشته
در گفتگو با مدیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مطرح شد؛

مدیران خارج از وزارت بهداشت نگاه خود را اصلاح کنند/رهبری تکلیف تولیت سلامت را به وضوح روشن کردند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: به نظر ما مقام معظم رهبری در سیاست های کلی نظام سلامت به وضوح و بدون هیچ ابهامی تکلیف را در زمینه تولیّت سلامت را در بند هفتم سیاست های ابلاغی برای همه روشن کردند و باید این سیاست ها و دستورات رهبری در حوزه مختلف مدیریتی به کار گرفته شوند.

به گزارش سرویس نظام سلامت، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان در گفتگو با صدای سلامت درباره آخرین وضعیت مالی طرح تحول نظام سلامت گفت: برخی سازمان ها که در اجرای این طرح دخیل بودند، همان روزهای ابتدایی متعهد شدند که هزینه های مربوطه به اجرای این طرح را پرداخت کنند و وزارت بهداشت هم با همین چراغ سبز وارد میدان عملیاتی کردن طرح شد.

کیانوش جهانپور ادامه داد: یکی از مهم ترین مواردی که امروزه طرح تحول نظام سلامت با آن روبرو است، پایدار نبودن منابع مالی قلمداد می شود و منابع در اختیار هم منظم نیستند؛ به همین علّت هاست که وزارت خانه در قبال پرداخت هزینه های خود مخصوصاً در قبال پرسنل با مشکل مواجه شد.

* نباید به سلامت نگاه سرمایه داری داشت

وی افزود: سازمان های بیمه گر باید به طور دقیق مشخص کنند که تا چه حدّی برای افراد تحت پوشش بیمه ای خود سرویس ارائه می کنند و از طرفی هم مجلس و دولت باید منابع پایداری برای طرح بزرگ مشخص کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطر نشان کرد: نباید به سلامت نگاه سرمایه داری داشت و این موضوع را راهی برای کسب منافع مالی انتخاب کرد؛ امروزه می بینیم که کشور ایالات متحده تولید ناخالص ملّی بسیار بالایی را دارد و بیش از دو و نیم برابر کشورهای پیشرفته در حوزه سلامت هزینه می کند، امّا خروجی آن از کشوری مانند کوبا پائین تر است.

جهانپور تصریح کرد: بهتر است که مدیران خارج از وزارت بهداشت که در این کار می توانند به نوعی دخیل باشند نگاه خود را به پدیده سلامت تغییر بدهند و نوشتن این که تولیت سلامت با وزارت بهداشت است صرفاً روی کاغذ اکتفا نمی کند.

این مسئول در همین رابطه ادامه داد: به نظر ما مقام معظم رهبری در سیاست های کلی نظام سلامت به وضوح و بدون هیچ ابهامی تکلیف را در زمینه تولیّت سلامت را در بند هفتم سیاست های ابلاغی برای همه روشن کردند و باید این سیاست ها و دستورات رهبری در حوزه مختلف مدیریتی به کار گرفته شوند.

* اجرای طرح تحول نظام سلامت، لازمه پیاده سازی سیاست ها

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین گفت: امروزه چاره ای جز حرکت در مسیر سیاست های تعیین شده نداریم و اگر بخواهیم سیاست ها به درستی پیاده سازی شوند باید طرح تحول نظام سلامت را به درستی در کشور به ثمر برسانیم.

جهانپور افزود: اگر قصدی برای ارتقای سلامت هست باید برای منابع پایدار و تولیّت سلامت چاره ای اندیشیده شود.

وی در بیان توضیحاتی درباره وضعیت مالی دانشگاه علوم پزشکی گفت: ما اگر سازمان تأمین اجتماعی را مثال می زنیم به این دلیل است که خریدار عمده خدمات ما این سازمان است، امّا از سازمان های بیمه گری دیگری مانند سازمان بیمه سلامت و سایر بیمه ها هم مطالباتی وجود دارد.

این مدیر ادامه داد: ما امروزه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با مطالبات ۶۲۰ میلیارد تومانی از سازمان های بیمه ای مواجه هستیم این رقم اگر وصول بشود یکصد و ۲۰ میلیارد تومان آن در حوزه کارانه ها و اضافه کار پرسنل و ۴۰۰ میلیارد آن در زمینه بدهی های انباشته شده به شرکت های دارویی، تجهیزاتی و خدماتی هزینه خواهد شد.

* بازنگری در شاخص ها، تنها راه مقاومت در برابر مشکلات مالی

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان معتقد بود: این مشکل نه تنها در اصفهان بلکه در استان های دیگر و یا بهتر است بگوئیم در مجموعه وزارت بهداشت وجود دارد و اگر این مطالبات وصول نشود امکان دارد در برخی از حوزه ها بازنگری صورت بگیرد و در برخی حوزه های بهداشت و درمان به اجبار در شاخص ها اصلاحاتی انجام می شود و چاره ای جز تعدیل نیرو نخواهیم داشت.

به گفته این مقام مسئول این اتفاق در حوزه پرستاری رخ نخواهد داد چرا که با کمبود نیروی پرستار مواجه هستیم.

جهانپور ادامه داد: امیدواریم این اتفاق رخ ندهد و با تدبیر مسئولان مشکلات برطرف شود؛ از طرفی قول هایی برای پرداخت قسمتی از مطالبات در استان داده شد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پایان گفت: برای ارتقای سلامت در جامعه جایگزینی به غیر از طرح تحول سلامت سراغ نداریم.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP