چاپ این نوشته

انتقاد صریح آیت الله ری شهری از مدعیان طب اسلامی

تولیت آستان حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) با اشاره به اینکه نباید درمان بیماران به اسم اسلام انجام شود، بر برخورد با مدعیان دروغین طب سنتی که این علم را با خرافات و جن‌ گیری آلوده‌اند، تأکید کرد.

به گزارش سرویس طب سنتی صدای سلامت، آیت‌الله محمدی ری شهری در دیدار با مشاور وزیر بهداشت و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، رئیس انجمن علمی طب ایرانی و اعضای کارگروه نظام سلامت در اسلام دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت اظهار داشت: این بیان که گفته شود یک نظام کامل طبی از تشخیص تا درمان با عنوان طب اسلامی داریم، صحیح نیست.

رئیس مؤسسه دارالحدیث افزود: اگر منظور این باشد که روایاتی داریم که با کمک آنها می‌توان چارچوب مسائل طبی را از نظر اسلام تبیین کرد، حرف درستی است.

آیت‌الله ری شهری با بیان اینکه تمام مکاتب طبی باید به صورت علمی و آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گیرند، در ادامه گفت: بنده در سالیان اخیر، انواع طب مکمل اعم از طب سنتی، طب سوزنی، گیاه‌خواری و … را به دلایل مختلف تجربه کرده‌ام که می‌توان گفت به‌طور اجمالی در برخی موارد قابل بهره‌برداری است و بعضی هم نبوده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه وزارت بهداشت باید با مدعیان دروغین طب سنتی که این علم را با خرافات و جن گیری آلوده‌اند، برخورد کند، گفت: وزارت بهداشت همچنین باید آموخته های طبی مختلف را جمع‌آوری و با انجام آزمایش‌های علمی، صحت این آموزه‌ها را رد یا تأیید کرده و در اختیار مردم قرار دهد تا سره را از ناسره تشخیص دهند.

رئیس مؤسسه دارالحدیث ضمن اعلام آمادگی این مؤسسه برای همکاری با وزارت بهداشت، در ادامه گفت: برای ساماندهی مشکلاتی که اکنون پیش آمده، باید با اعتدال با مسائل برخورد کرد تا مردمی که از طب سنتی نتیجه گرفته‌اند، مقابل وزارت بهداشت قرار نگیرند.

وی با ابراز اینکه نام این طب باید طب سنتی باشد نه طب اسلامی، تأکید کردند: نباید درمان بیماران به اسم اسلام انجام شود که اگر کسی نتیجه‌ای نگرفت، به نام دین تمام شود.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) با تصریح بر این موضوع که ائمه اطهار علیهم السلام اگرچه بنا بر علم اعطایی الهی، بر علم طب مسلط بودند ولی درصدد آموزش علم پزشکی به مردم نبوده‌اند، گفت: ایشان در پاسخ مراجعه کننده‌ای که فلان بیماری را داشت، فلان رهنمود را صادر می‌کردند ولی اینکه این دستور را می‌توان برای همه افراد با مزاج‌های مختلف و همه اقلیم‌ها انجام داد، باید با تحقیق و آزمایش مشخص کرد.

آیت‌الله ری شهری افزود: اگر توجه داشته باشید، من نام کتابم را دانشنامه طب اسلامی نگذاشته‌ام چون معتقدم چیزی به این معنا نداریم و همان‌طور که در مقدمه کتاب هم گفته‌ام، بنده احادیث را از جنبه حوزوی جمع‌آوری کرده‌ام ولی باید از جنبه پژوهشی و آزمایشگاهی هم بررسی شوند تا مشخص شود برای چه کسانی، با چه مزاجی، در چه وضعیتی، در چه اقلیمی و با چه میزان از مصرف خاصیت درمانی دارند و بعد در اختیار مراکز درمانی قرار گیرند.

انتهای پیام/*

telegram

Go to TOP