چاپ این نوشته
بارداری هفته به هفته – هفته دوّم/

استرس اُنس بارداری را کاهش می دهد!

کارشناس بهداشت باروری گفت استرس، اُنس باردار شدن را به تعویق می اندازد و خطرات بعدی را هم برای مادر و نوزاد به همراه دارد.

به گزارش سرویس خانواده،کارشناس بهداشت باروری در گفتگو با صدای سلامت گفت: ممکن است برای مادران عجیب باشد ولی هنوز نمی توان در هفته دوم آن ها را حامله دانست؛ چرا که لقاح تخمک به وسیله اسپرم، در حوالی آخر هفته دوّم یا ابتدای هفته سوّم صورت می گیرد.

مریم ملایی افزود: جنسیت جنین و در واقع پسر و دختر بودن فرزند، در همان لحظه بارور شدن تخمک مشخص می شود، به طوری که از ۴۶ کروموزوم تشکیل دهنده ماده ژنتیکی جنین فقط دو کروموزم که یکی متعلق به پدر و دیگری متعلق به مادر است، جنسیت جنین را تعیین می کنند.

وی خاطر نشان کرد: مادران در این ایّام وقتی از بستر خارج می شوند و حرکت می کنند دمای بدن مقداری افزایش پیدا می کند که دیگر نمی توان آن را دمای پایه بدن دانست؛ تا هنگام تخمک گذاری، دمای بدن بین ۳۶٫۲ تا ۳۶٫۴ درجه سانتی گراد متغیّر است.

کارشناس ارشد بهداشت باروری تصریح کرد: نوارهای مخصوص تست حاملگی در منزل، اغلب تا ۱۴ روز بعد از لقاح دقیق عمل نمی کنند، در ضمن همان گونه که گفته شد ممکن است حاملگی روی نداده باشد.

ملایی ادامه داد: شاید بیان این نکات برای اکثر مادران بی استفاده باشد امّا بهتر است همه بدانند که نیکوتینِ سیگار از راه جفت به جنین می رسد و موجب مشکلات زیادی برای جنین می شود.

به گفته این کارشناس مادران می توانند با انجام ورزش وضعیت بدنی خود را بهبود ببخشند و استرس ها را کاهش دهند.

ملایی گفت: استرس، اُنس باردار شدن را به تعویق می اندازد و خطرات بعدی را هم برای مادر و نوزاد به همراه دارد و برنامه های جدّی برای کاهش و رفع استرس باید در دستور کار قرار بگیرند.

این کارشناس ارشد بهداشت باروری همچنین معتقد بود: مصرف بی رویه کافئین در قالب قهوه و کاپوچینو که به عقیده برخی ۲۰۰ گرم تعریف شده است، احتمال سقط جنین را تا دو برابر افزایش می دهد.

وی تصریح کرد: اگر مادران از داروهای افسردگی استفاده می کنند باید از این پس به طور جدّی با پزشک خود در این باره مشورت کنند چرا که مصرف این داروها برای فرزندشان خطر دارد و شاید به تشخیص پزشک بهتر است راه دیگری را برای درمان افسردگی در پیش بگیرند و با این داروها خداحافظی کنند.

ملایی در پایان خاطر نشان کرد: مادران از این پس باید بیشتر مراقب غذای خود باشند و زمانی که صحبت از مواد چرب و مواد حاوی نمک و شکر می‌شود، تعادل را رعایت کنند.

انتهای پیام/

بارداری هفته به هفته را از لینک زیر دنبال کنید:

توصیه های بارداری هفته به هفته

telegram

Go to TOP