چاپ این نوشته
سازمان جهانی بهداشت هشدار داد؛

توقف استفاده از آنتی بیوتیک ها در حیوانات سالم برای جلوگیری از گسترش مقاومت آنتی بیوتیکی

سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند کشاورزان و فعّالان صنایع غذایی به طور معمول برای جلوگیری از بیماری در حیوانات سالم، استفاده از آنتی بیوتیک ها را متوقّف کنند.

به گزارش سرویس بین الملل صدای سلامت، سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند کشاورزان و فعّالان صنایع غذایی به طور معمول برای جلوگیری از بیماری در حیوانات سالم، استفاده از آنتی بیوتیک ها را متوقّف کنند. توصیه های جدید سازمان جهانی بهداشت برای کمک به حفظ اثر بخشی آنتی بیوتیک هایی که برای طبّ انسانی مهم هستند، با کاهش مصرف غیر ضروری آن ها در حیوانات است. در بعضی از کشورها تقریبا ۸۰ درصد کلّ مصرف آنتی بیوتیک های مهم پزشکی در بخش حیوانات است که به طور عمده برای ارتقاء رشد حیوانات سالم است.

دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت در مورد استفاده از مواد ضد میکروبی مهم پزشکی در حیوانات تولید مواد غذایی

استفاده بیش از حد و سوء استفاده از آنتی بیوتیک ها در حیوانات و انسان ها موجب افزایش خطر مقاومت آنتی بیوتیکی می شود. برخی از انواع باکتری هایی که باعث عفونت های شدید در انسان می شوند، مقاومت بیشتری نسبت به اکثر و یا تمام درمان های موجود را ایجاد کرده اند و گزینه های امیدوار کننده ای در خط لوله تحقیق وجود دارد.

دکتر Tedros Adhanom Ghebreyesu، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت می گوید: «فقدان آنتی بیوتیک های مؤثر به عنوان یک تهدید امنیتی جدّی و به عنوان یک بیماری ناگهانی و کشنده بیماری است. اگر ما مجبور به بازگشت از مقاومت ضد میکروبی و حفظ امنیت جهان باشیم، اقدام قوی و پایدار در تمام بخش ها بسیار حیاتی است.»

نظر سنجی سیستماتیک که امروز در  Planet Health Lancet Planet Health منتشر شد، دریافت که مداخلات که استفاده از آنتی بیوتیک را در حیوانات تولید مواد غذایی محدود می کند، تا ۳۹ درصد باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک را کاهش داد. این تحقیق به طور مستقیم به توسعه دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت اطلاع داده شد.

سازمان جهانی بهداشت به شدّت توصیه می کند به طور کلّی کاهش استفاده از تمام کلاس های آنتی بیوتیک های مهم پزشکی در حیوانات تولید مواد غذایی، از جمله محدودیت کامل این آنتی بیوتیک ها برای ارتقاء رشد و پیشگیری بیماری بدون تشخیص. حیوانات سالم باید برای جلوگیری از بیماری آنتی بیوتیک ها را دریافت کنند، در صورتی که در سایر حیوانات در همان گله، گله یا جمعیت ماهی تشخیص داده شود.

در صورت امکان، حیوانات بیمار باید برای تعیین آنتی بیوتیک مؤثر و محتاطانه برای درمان عفونت خاص خود آزمایش شوند. آنتی بیوتیک هایی که در حیوانات مورد استفاده قرار می گیرند باید از دسته ای انتخاب شوند که سازمان جهانی بهداشت به عنوان “مهم ترین” برای سلامت انسان شناخته شده است و نه از آن دسته از افرادی که به عنوان “مهم ترین اولویت مهم” محسوب می شوند. این آنتی بیوتیک ها اغلب آخرین خط یا یکی از درمان های محدود است که برای درمان عفونت های جدّی باکتریایی در انسان ها قابل استفاده است.(ترتیب اولویت بندی دسته ها در سایت سازمان جهانی بهداشت موجود است)

دکترKazuaki Miyagishima ، مدیر گروه ایمنی مواد غذایی و zoonoses در سازمان جهانی بهداشت می گوید: «شواهد علمی نشان می دهد که بیش از حد استفاده از آنتی بیوتیک ها در حیوانات می تواند به ظهور مقاومت آنتی بیوتیک کمک کند. حجم آنتی بیوتیک های مورد استفاده در حیوانات همچنان در سراسر جهان افزایش می یابد، که در نتیجه تقاضای رو به رشد برای غذاهایی از حیوانات به وجود می آید که اغلب از طریق حیوانات پرورش یافته تولید می شود».

بسیاری از کشورها در حال حاضر اقدام به کاهش استفاده از آنتی بیوتیک ها در حیوانات تولید مواد غذایی کرده ند. برای مثال، از سال ۲۰۰۶ اتحادیه اروپا ممنوعیت استفاده از آنتی بیوتیک ها برای رشد را ممنوع کرده است .مصرف کنندگان هم تقاضای گوشت را افزایش می دهند و بدون استفاده روزمره از آنتی بیوتیک ها، با برخی از زنجیره های عمده غذایی که سیاست های آنتی بیوتیکی را برای تأمین مواد گوشتی خود اتخاذ می کنند. گزینه های جایگزین برای استفاده از آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری از بیماری در حیوانات شامل بهبود بهداشت، استفاده بهتر از واکسیناسیون و تغییر در شیوه زندگی و حیوانات حیوانات است.

دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت در مورد استفاده از ضد میکروبی های مهم پزشکی در حیوانات تولید مواد غذایی بر اساس ده ها گزارش متخصصان و ارزیابی نقش استفاده از آنتی بیوتیک های کشاورزی در افزایش تهدید مقاومت آنتی بیوتیکی است. آن ها به طور مستقیم به اهداف برنامه جهانی اقدامات مقاومت ضد میکروبی که مجمع بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۵ و اعلامیه نشست سطح بالای مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد مقاومت ضد میکروبی که در سال ۲۰۱۶ تصویب شده است، به طور مستقیم به اهداف کمک می کنند.

منبع:

Stop using antibiotics in healthy animals – ۷ November 10, 2017

ترجمه از: ستاره تیموری

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP