چاپ این نوشته
بارداری هفته به هفته – هفته چهارم/

با تهوّع و استفراغ بارداری چه کنیم؟

کارشناس ارشد بهداشت باروری گفت: از هفته چهارم بارداری تهوع و استفراغ در بسیاری از زنان در طول روز ادامه می یابد و باید مراقبت های این دوران را به خوبی بدانند.

به گزارش سرویس خانواده، مریم ملایی در گفتگو با صدای سلامت گفت: جنین در هفته چهارم رویان نام دارد که از دو لایه سلول تشکیل شده است و این دو لایه اپی پلاست و هیپوبلاست نام دارند که در نهایت تمام اعضاء و بخش های بدن فرزند را تشکیل خواهند داد؛ در این هفته رویان به اندازه سر سنجاق است.

وی ادامه داد: دو ساختمان دیگر هم در این مدّت تشکیل می شوند؛ آمنیون به وسیله مایع آمنیون پر می شود و رویان در حال رشد را احاطه و محافظت می کند و کیسه زرده هم به عمل خون سازی می پردازد و به تغذیه رویان تا زمانی که جفت این وظیفه را بر عهده بگیرد کمک می کند.

ملایی افزود: عده ای از محقّقان، از ابتدای هفته چهارم تا هفته ۱۰ را دوره رویانی می نامند که در دوره رویانی تمام اعضای بدن شروع به ساخته شدن می کنند و حتی بعضی از این اعضاء کار خود را شروع می کنند.

کارشناس ارشد بهداشت باروری همچنین خاطر نشان کرد: بدن مادران از این پس شروع به تولید هورمونی به نام گنادوتروپین کوریونیک انسانی می کند که این هورمون به حفظ لایه مفروش کننده رحم کمک می کند و به تخمدان اطّلاع می دهد که آزاد سازی ماهیانه تخمک را متوقف کند.

وی ادامه داد: نشانه های زودرس حاملگی شامل حساس شدن پستان ها، خستگی، تغییرات خّلق و خو و بیماری صبحگاهی که همان تهوع و استفراغ اوایل حاملگی است، از این هفته ظاهر می شوند.

ملایی به مادران توصیه کرد: برای مقابله با تهوّع و استفراغ، مقداری بیسکویت یا غذای مورد علاقه خود را در کنار بستر قرار دهند و صبح، قبل از برخاستن از بستر به آرامی بخورند؛ همچنین مایعات زیاد مصرف کنند.

کارشناس ارشد بهداشت باروری تصریح کرد: تهوع و استفراغ در بسیاری از زنان در طول روز ادامه می یابد، پس ظهرها باید کمی بخوابند و شب ها زودتر به بستر بروند.

ملایی در پایان از مادران خواست از خوردن مواد افزودنی غذا مثل گلوتامات مونوسدیم، غذاهای پاستوریزه شامل شیر، ماست، پنیر و آب میوه تازه، صدف ماهی، ماهی موزاییکی، شمشیرماهی، کوسه و شیرماهی ماکرل خودداری کنند و همچنین از خوردن چای های گیاهی که ممکن است موجب تحریک انقباض های رحمی شوند پرهیز کنید و حتماً همسر خود را از باردار بودن مطّلع کنند.

بارداری هفته به هفته را از لینک زیر دنبال کنید:

توصیه های بارداری هفته به هفته

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP