چاپ این نوشته

آزارهای مجازی در کمین کودکان/ سواد رسانه‌ای کودکان و والدین باید همگام با یکدیگر افزایش یابد

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان گفت: آزار کودکان به دنیای واقعی خلاصه نشده و با در اختیار قرار دادن وسایل ارتباطی و کنترل نکردن استفاده از آن‌ ها زمینه آسیب‌ های عاطفی و جنسی کودکان فراهم می‌ شود.

به گزارش سرویس خانواده صدای سلامت، فناوری دیجیتال و فضای سایبر، جهانی رمزآلود و بی انتها در پیش روی چشمان ما قرار داده و از همه جالب تر آن که اینترنت به بخش عادی زندگی روزمره کودکان تبدیل شده است.

امروزه همه کودکان سرگرم در فضای مجازی هستند،  فضایی که به راحتی دوستان خود را ملاقات می کنند، بازی می کنند و مطالب جدیدی را یاد می گیرند.

به دلیل گسترش فضای مجازی، دنیای بیرون برای کودکان بیشتر قابل دسترس شده است و متأسفانه هر جا که کودکان حضور دارند، افرادی نیز هستند که به قصد اجرای اهدافی شومی چون سوء استفاده جنسی، متمایل به ارتباط با کودکان می شوند؛ افرادی که با مورد خشونت قرار دادن سادگی و صداقت کودکان، مرتکب اعمال خطرناک آزار و اذیت و سوء استفاده از آن ها می شوند، متأسفانه چنین جرایمی در فضای آنلاین روز به روز بیشتر رواج می یابد و به شدت رو به افزایش است.

آموزش والدین برای پیشگیری از آزار کودکان

سعید صادقی مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در این زمینه در گفتگو با صدای سلامت با اشاره به رعایت حقوق کودکان و مراقبت از آن‌ ها برای رسیدن به رشد و تکامل، اظهار کرد: پدیده آزار کودکان برای همه ما مسئولیت اجتماعی ایجاد کرده که برای پیشگیری از این موضوع نیازمند ترویج گفتمان اجتماعی هستیم.

صادقی ادامه داد: بخشی از فعالیت های بهزیستی به آموزش والدین برای پیشگیری از آزار کودکان برمی گردد که در این زمینه از سال گذشته در مهدکودک‌ ها آموزش‌ های لازم توسط کارشناسان و مشاوران به والدین ارائه شده و بیش از ۸۰ درصد والدین در این زمینه آموزش دیده‌اند.

فعالیت ۱۴۰ خانه کودک و نوجوان در سطح شهر اصفهان 

وی با بیان این که اکنون ۱۴۰ خانه کودک و نوجوان در سطح شهر اصفهان فعالیت دارند، افزود: تنها خانه کودک و نونهالان نرجس دولتی است و مابقی خانه ها هیئت امنایی بوده و توسط خیران و با دریافت یارانه دولتی از بهزیستی اداره می‌شوند.

به گفته وی این درحالی است که ۵۰۰ کودک در این خانه‌ها به صورت شبانه روزی اقامت دارند.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به شیب تند افزایش آسیب های اجتماعی، تصریح کرد: بیش از ۹۵ درصد کودکان ساکن در خانه کودک و نونهالان بدسرپرست هستند.

زنگ خطر آزارهای مجازی کودکان

صادقی با اشاره به آزارهای مجازی کودکان، گفت: امروزه آزار کودکان به دنیای واقعی خلاصه نشده و با در اختیار قرار دادن وسایل ارتباطی و کنترل نکردن استفاده از آن‌ ها زمینه آسیب‌ های عاطفی و جنسی کودکان فراهم می‌ شود.

وی خاطر نشان کرد: برای آزار جنسی، جسمی یا عاطفی تنها مواجه حضوری لازم نیست و گاهی دیدن یک تصویر یا شنیدن صدا نیز آزار کودکان محسوب شده، در فضای مجازی به وفور شاهد این آسیب‌ها خواهیم بود که مباحث پیشگیرانه باید در این حوزه هم وجود داشته باشد.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با تأکید بر این که سواد رسانه‌ ای کودکان و والدین همگام با یکدیگر افزایش یابد؛ افزود: چرا که با پر رنگ‌ تر شدن نقش فضای مجازی در زندگی روزمره افراد، موضوع نظارت والدین بر نوع و میزان فعالیت کودکان در فضای مجازی اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

تمام کودکان در دنیا نیازهای یکسان دارند

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با بیان این که تمام کودکان در دنیا نیازهای یکسان دارند؛ اظهار کرد: ما باید هر روز برای سلامت، مراقبت، حمایت، آسایش و رفاه بیشتر کودکان تلاش کنیم.

صادقی رسانه‌ ها را موظف به آگاه کردن مردم از خطرات و آسیب‌ها بدون ترساندن شهروندان از حوادث دانست و گفت: والدینی که شاهد کودک آزاری فرزند خود یا شاهد علائم آن بوده‌اند نیز دچار بحران شده و نیازمند حمایت‌های روانی هستند که این حمایت‌ها از طریق اورژانس اجتماعی ارائه خواهد.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP