چاپ این نوشته
در نشست خبری روز ایدز مطرح شد؛

شناسایی ۷۹۱ بیمار مبتلا به ایدز در اصفهان/احتمال انتقال HIV از وسایل آلوده آرایشگاه ها

معاون بهداشتی استان: ۷۹۱ بیمار مبتلا به ایدز در استان اصفهان شناسائی شده اند که در ۳۰ سال گذشته ۲۵۹ نفر در استان اصفهان به همین علّت جان خود را از دست دادند.

به گزارش صاحب نیوز به نقل از صدای سلامت، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان عصر دیروز در نشست خبری روز جهانی ایدز گفت: ویروس HIV از دسته ویروس های خطرناک شناخته شده که برای کنترل و مهار این ویروس راه هایی معرفی و از سوی محققان ارائه شده است.

کمال حیدری افزود: بیماری ایدز به دلیل ماهیت ویروسی بودن، راه های انتقال خاصی مانند سرنگ های آلوده و روابط جنسی نامشروع دارد و باید شرایط آموزشی مناسب تری درباره ایدز مهیا شود تا مردم از بسترهای اطلاع رسانی مانند رسانه های آگاهی بیشتری کسب کنند.

وی ادامه داد: آمار جهانی رقم ۸۵ میلیون نفری را درباره مبتلایان به این بیماری نشان می دهد که ۳۵ میلیون نفر از این افراد بر اثر HIV جان خود را از دست دادند.

* فعالیت ۱۲۰ پایگاه شناسائی ایدز

حیدری خاطر نشان کرد: ۷۹۱ بیمار مبتلا به ایدز در استان اصفهان شناسائی شده اند که در ۳۰ سال گذشته ۲۵۹ نفر در استان اصفهان به همین علّت جان خود را از دست دادند.

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان ضمن اشاره به فعال بودن یکصد و ۲۰ مرکز و پایگاه برای تشخیص ایدز تصریح کرد: آمار مبتلایان به ایدز در خانم ها رو به افزایش است و همچنین اطلاعات ۱۴ کودک هم به عنوان ناقل ویروس HIV به ثبت رسیده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همچنین افزود: خدمات شناسائی بیماران مبتلا به ایدز رایگان است تا هر کسی به این ویروس مبتلاست به سرعت شناسائی شود و با شروع مراحل درمان، یک زندگی عادی با روال طبیعی داشته باشد.

این مقام مسئول یک هشدار جدی به مردم داد و تشریح کرد: این  بیماری از راه انتقال خون هم می تواند منتقل شود؛ هر چند سازمان انتقال خون راه‌های پالایشی زیادی برای معدوم سازی خون‌های آلوده انجام می‌دهد و این بیماری حتی از طریق وسایل بهداشتی و آرایشی آلوده در آرایشگاه ها قابل انتقال است.

رئیس مرکز بیماری های واگیر معاونت بهداشتی به عنوان سخنران بعدی این نشست در جمع اصحاب رسانه گفت: روند حرکت ایدز در مسیر جنسی قرار گرفته و همین موضوع سبب شده تا آمار خانم های مبتلا به رو افزایش باشد.

* رابطه جنسی، در صدر علت ابتلای به ایدز

رضا فدایی افزود: پیش از این اعتیاد تزریقی در صدر علت ابتلا قرار داشت که امروزه این اقدام جای خود را به ارتباطات جنسی داده که بسیاری از بیماران هم از بیماری خود مطلع نیستند.

وی ادامه داد: ایدز علامت خاصی ندارد و در صورت مشکوک بودن هم مراجعه خاصی صورت نمی گیرد؛ چرا که مردم در اثر ناآگاهی و نداشتن اطلاعات مناسب از برچسب ایدز هراس دارند و به مراکز و پایگاه های بهداشتی مراجعه نمی کنند.

فدایی همچنین خاطر نشان کرد: اگر تزریقات آلوده، ارتباط جنسی و انتقال مادر به جنین راه های انتقال بیماری باشد، با کنترل این موارد از شیوع بیشتر جلوگیری می‌شود و اگر مادری که مبتلاست باید قبل از زایمان شناسایی شود تا با احتمال خیلی زیاد فرزند او پاک به دنیا بیاید.

این مسئول تصریح کرد: فردی که مبتلای به این ویروس است تا ۱۰ سال هیچ علامتی ندارد و بهتر است مردم به خوبی با ایدز آشنا شوند، چرا که هر چه درمان روزدتر آغاز شود کار مهار و کنترل آسان تر است و همچنین در مراحل بروز علائم می توان آن را درمان کرد.

* تنها راه تشخیص، آزمایش HIV

به گفته فدایی، اسهال، کاهش وزن، بزرگ شدن غدد لنفاوی و ابتلا به بیماری های گوناگون از علائم است، امّا تشخیص قطعی بیماری با انجام آزمایش HIV ممکن است.

کارشناس مبارزه با بیماری های واگیر دار همچنین گفت: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که تا سال ۲۰۳۰ می توان بیماری ایدز را حذف کرد که این امر می تواند محقق شود و ما باید به دنبال هدف ۹۰،۹۰،۹۰ باشیم.

فدایی در تشریح این هدف خاطر نشان کرد: این اصل به ما می گوید که باید ۹۰ درصد بیماران مبتلا به HIV را شناسائی کنیم، ۹۰ درصد آن ها تحت درمان قرار دهیم و برای  ۹۰ درصد افرادی که تحت درمان هستند، نتیجه قابل قبولی بروز پیدا کند.

رئیس مرکز مبارزه با بیماری های واگیر استان اصفهان در بخش دیگری از صحبت های خود در نشست خبری ادامه داد: هیچ کدام از موارد بهداشتی مانند ایدز سانسور خبری صورت نمی گیرد و اطلاعات کافی و آمارهای واقعی در اختیار عموم قرار داده می شود تا مردم بیشتر از خطرات این گونه بیماری ها آگاه شوند.

فدایی افزود: روزانه پنج هزار نفر به جمع مبتلایان به ایدز اضافه می شوند که این آمار در گذشته ۱۳ هزار نفر بود و اطلاع رسانی ها و پیشرفت علم پزشکی این آمار را کاهش داده است.

وی در پایان تصریح کرد: آمار فوت شدگان به علت ایدز هر ساله کاهش پیدا می کند که برای ادامه این روند، باید فرهنگ سازی بیشتری صورت بگیرد تا مبتلایان روند درمان را با نظر پزشکان و روانشناسان به طور کامل ادامه دهند.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP