چاپ این نوشته
اختصاصی صدای سلامت/

موفقیت اجرای طرح ملّی ایراپن از نگاه سازمان جهانی بهداشت/ایراپن در اصفهان هم اجرا شد

ایراپن بخشی از برنامه تحول سلامت ملّی است که در سال ۲۰۱۴ به همّت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران راه اندازی شد تا پوشش بهداشت جهانی، از جمله دسترسی به پیشگیری و مراقبت از بیماری های غیر واگیر و خدمات بهداشت روان را فراهم کند.

به گزارش گروه ترجمه سرویس بین الملل صدای سلامت، پیاده سازی طرح ایراپن، سازگاری ایران و سازمان بهداشت جهانی و بسته های مداخلات بهداشتی غیر ضروری ضروری (PEN) برای مراقبت های اولیه بهداشتی را به همراه داشته است. از دهه ۱۹۶۰، جمعیّت شهری جمهوری اسلامی ایران سه برابر شده و انتظارات زندگی افزایش یافته است؛ با این حال، این افراد در معرض ابتلا به خطرات تنباکو، رژیم های ناسالم و نداشتن فعالیت فیزیکی قرار گرفته اند. البتّه در میان عوامل اصلی خطر برای بیماری های غیر واگیر (NCDs)، به ویژه بیماری های قلبی عروقی و ریه، سرطان و دیابت نقش مهمی دارند.

خوشبختانه، پیشرفت هایی که به رهبری عالی ترین سطوح حکومت و با حمایت سازمان جهانی بهداشت انجام می شود، برای کاهش تأثیرات ویران گر بیماری های غیر واگیر به سرعت در حال پیشرفت است. به طوری که توسط حکومت قوی و همکاری در همه بخش های جامعه پشتیبانی می شود.

گزارش های میدانی سازمان جهانی بهداشت این گونه روایت می کند که کلثوم از شهرستان بابک استان کرمان می گوید: «من به تازگی به عنوان یک دیابتی تشخیص داده شدم. من از این موضوع ناراحت هستم، امّا حداقل بیماری خود را فهمیده ام؛ بنابراین می توانم شرایط خودم را مدیریت و از پیامدهای آن را جلوگیری کنم.» برای کلثوم هم مانند برخی دیگر از ایرانی ها مراقبت های بهداشتی اولیه تشخیص داده شد. ایراپن بخشی از برنامه تحول سلامت ملّی است که در سال ۲۰۱۴ به همّت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران راه اندازی شد تا پوشش بهداشت جهانی، از جمله دسترسی به پیشگیری و مراقبت از بیماری های غیر واگیر و خدمات بهداشت روان را فراهم کند.

کارکنان بهداشتی ایران، چگونگی برخورد با شرایط خود، دسترسی به داروهای مقرون به صرفه و راهنمایی در جهت تمرین عادات سالم مانند ورزش منظم و رژیم غذایی سالم برای کنترل قند خون خود را به مردم شان می دهند. ایراپن با موفقیت در چهار استان اصلی -از جمله اصفهان- ایران کار گذاشته و در هر استان به حداقل یک منطقه تقسیم شد. در سراسر ایران و به لطف برنامه تحوّل سلامت، ۱۱ دارو ضروری برای درمان بیماری های غیر واگیر در سیستم بهداشت عمومی موجود است. قیمت واردات آن ها هم کاهش نسبی ۲۶٫۵ درصدی پیدا کرده و بیش از ۹۶ درصد ایرانی ها تحت پوشش بیمه درمانی قرار دارند که ۱۰ میلیون نفر حاشیه نشین هم شامل همین آمار هستند.

همکاری متقابل بخش عمده ای برای حمایت یکپارچه سازمان جهانی بهداشت برای پیشرفت سریع در چندین کشور برای دست یابی به اهداف جهانی بیماری های غیر واگیر است. این ها شامل کاهش مرگ ناشی از بیماری های غیر واگیر تا سال ۲۰۲۵ به میزان ۲۵ درصد و تا سال ۲۰۳۰ به میزان یک سوم بر اساس دستور کار سازمان ملل متحد برای توسعه پایدار است. ایران تعهد سیاسی خود را به بالاترین سطح برای مقابله با ناتوانی ها افزایش داده است. جمهوری اسلامی ایران سلامت را به عنوان عضو جدایی ناپذیر از همه سیاست ها، از کشاورزی و تجارت تا برنامه ریزی شهری می داند.

علاوه بر این، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یک کمیته ملی بیماری های غیر واگیر برای هماهنگ کردن برنامه ملی خود ایجاد کرده است. مقامات بهداشتی موافقت نامه هایی را با چندین وزارت خانه و سازمان ها مانند ورزش و جوانان و آموزش و پرورش امضاء کرده اند تا بتوانند درباره ارتقاء سبک زندگی سالم به تولید غذای سالم تر، همکاری کنند.

این اقدام در ایران بسیار مهم است؛ چرا که بیماری های غیر واگیر بیش از سه چهارم تمام مرگ و میر را تشکیل می دهند. در ۲۰ سال گذشته، مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر به میزان ۱۴٫۵ درصد افزایش یافته است. احتمال بالقوه ایرانیان (از ۳۰ تا ۷۰ سالگی) در یکی از چهار نوع ناهنجاری های اصلی خدمات بهداشت ملّی در دنیا بالغ بر ۱۷ درصد است. واکنش به اپیدمی بیماری های غیر واگیر در همه کشورها امکان پذیر است، امّا تعهد سطح بالا ضروری است که در ایران، این حمایت نمایان است.

دکتر Asmus Hammerich از اداره مبارزه با بیماری های عفونی در منطقه مدیترانه ای مدیترانه سازمان بهداشت جهانی می گوید: «ایران برای استفاده از سیستم ها و کار در زمینه بیماری های غیر واگیر منحصر به فرد است»

در راستای ششمین برنامه توسعه ملّی، ایران به تازگی اعلام کرد ۴۵۰ میلیون دلار افزایش بودجه سالانه برای بیماری های غیر واگیر در هر سال خواهد داشت. عوامل خطر تغذیه ای، مرتبط با بیماری های قلبی عروقی، دیابت و چاقی، توجه زیادی را به خود جلب می کنند. سازمان غذا و داروی جمهوری اسلامی از تولیدکنندگان خواسته است تا محصولات خود را برای اصلاح محصولات به منظور ایجاد یک محیط سلامت، با ایجاد غذاهای سالم تر در دسترس قرار دهند. برای همین کار از سال ۲۰۱۶، ایران یک طرح برچسب زنی مواد غذایی “چراغ سبز” معرفی کرده است؛ نمک، قند و تنظیم چربی؛ و محدودیت واردات روغن نخل و یا مواد غذایی حاوی آن در این برچسب نمایان است.

بعد از آن، نمک در پنیر تازه به نصف کاهش یافته و از ۴ درصد به ۲ درصد رسید. همچنین سطوح اسید های چرب ترانس در روغن های پخت و پز در خانه و صنایع غذایی به عنوان بخشی از فشار برای کاهش چربی ها در رژیم های غذایی ایران به میزان ۱۰ درصد کاهش یافت. شکر در نوشیدنی های طعم دهنده، گازدار یا میوه هم کمتر از ۱۰ درصد کاهش یافت.

هدف: یک جامعه سالم که در آن بیماری های غیر واگیر سلامت مردم را تهدید نمی کنند

دکتر اولگ چستنوف، معاون مدیر کل سازمان بهداشت جهانی در مورد ناتوانی های جسمی و سلامت روان، می گوید: «جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد که کشورهای و جهان برای پاسخ گویی به همه گیر شدن بیماری های ناتوانی تلاش می کنند. از طریق تعهد سیاسی و اقدامات همه جانبه، پیشرفت در جهت بهبود سلامت ایرانیان، با محافظت از آن ها در برابر ناتوانی های جسمی و ارائه مراقبت های لازم اقدامات خوبی انجام می شود.»

منبع:

Islamic Republic of Iran on a fast-track to beating non communicable diseases – June 2017

ترجمه از: ستاره تیموری

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP