چاپ این نوشته
بررسی یک پرونده - قاچاق؛ قسمت دوم/

۱۰ درصد محصولات پزشکی کشورهای در حال توسعه جعلی است

سازمان جهانی بهداشت نتایج تحقیقات را منتشر کرد که در نخستین آمار تحقیقاتی، تخمین میزان شکست ۱۰٫۵ درصد در تمام محصولات پزشکی مورد استفاده در کشورهای کم و متوسط است.

به گزارش گروه ترجمه سرویس بین الملل صدای سلامت؛ طبق تحقیقات جدید سازمان جهانی بهداشت، حدود ۱۰ درصد از محصولات پزشکی که در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​درآمد به فروش می رسند، یا نا مطلوب یا جعلی هستند. این آمار به این معنی است که مردم داروهایی را مصرف می کنند که قادر به درمان یا پیشگیری از بیماری نیستند و محصولات غیر استاندارد و جعلی می توانند باعث بیماری جدّی یا حتی مرگ شوند.

دکتر تدروس آدامان گریروزس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی می گوید: «داروهای غیر استاندارد و جعلی بیشتر در جوامع آسیب پذیر تاثیر می گذارند. تصور کنید یک مادر که غذا یا سایر نیازهای اساسی را برای درمان فرزندش تأمین می کند، آگاه نیست که داروها نا مطلوب یا جعلی هستند و سپس این درمان باعث می شود فرزندش فوت کند که این غیر قابل قبول است. کشورها روی اقدامات در سطح جهانی توافق کرده اند و کانون زمان آن است که این توافق ها را به اقدامات ملموس تبدیل کنند.»

از سال ۲۰۱۳ سازمان جهانی بهداشت یک هزار و ۵۰۰ گزارش از موارد غیر استاندارد یا محصولات جعلی دریافت کرده است که از این موارد، داروهای ضد مالاریا و آنتی بیوتیک ها بیشتر گزارش می شود. اهم موارد نشان می دهد که ۴۲ درصد از منطقه آفریقا و آسیا، ۲۱ درصد از منطقه امریکا و ۲۱ درصد از منطقه اروپایی است. این احتمالاً فقط یک کسر کوچکی از کلّ مشکل است و بسیاری از موارد ممکن است نا خواسته گزارش شود. به عنوان مثال، تنها هشت درصد از گزارش ها مربوط به محصولات غیر استاندارد یا جعلی از منطقه غرب آسیا، شش درصد از منطقه مدیترانه ای تنها دو درصد از منطقه آسیای جنوب شرقی است.

معاون مدیر کل دسترسی به دارو، واکسن و دارو در سازمان بهداشت جهانی هم در این باره می گوید: «بسیاری از این محصولات مانند آنتی بیوتیک ها برای بقای و سلامتی افراد حیاتی هستند. داروهای غیر استاندارد یا جعلی نه تنها تأثیرات وحشتناکی بر روی بیماران و خانواده های آن ها دارند، بلکه تهدیدی برای مقاومت ضد میکروبی هستند.

پیش از سال ۲۰۱۳ گزارش جهانی این اطلاعات وجود نداشت. از آن جا که سازمان جهانی بهداشت سیستم نظارت و همچنین نظارت جهانی را برای محصولات نا مطلوب و جعلی تأسیس کرد، بسیاری از کشورها در حال حاضر در گزارش داروهای مشکوک، واکسن ها و دستگاه های پزشکی فعّال هستند. سازمان جهانی بهداشت ۵۵۰ تنظیم کننده از ۱۴۱ کشور را برای شناسایی و پاسخ به این موضوع آموزش داده است و همان طور که بیشتر افراد آموزش دیده اند، موارد بیشتری به سازمان جهانی بهداشت گزارش می شود.

سازمان جهانی بهداشت نتایج تحقیقات را منتشر می کند که در نخستین آمار تحقیقاتی، تخمین میزان شکست ۱۰٫۵ درصد در تمام محصولات پزشکی مورد استفاده در کشورهای کم و متوسط ​​است. این مطالعه بر اساس بیش از یکصد مقاله پژوهشی منتشر شده در مورد بررسی های کیفی پزشکی انجام شده در ۸۸ کشور با درآمد پایین و متوسط ​​با ۴۸ هزار نمونه از داروها بود. فقدان داده های دقیق به این معنی است که این برآوردها فقط نشان دهنده مقیاس مشکل است. تحقیقات بیشتری برای تخمین دقیق تر تهدیدات ناشی از محصولات غیر استاندارد و جعلی مورد نیاز است.

دانشگاه ادینبورگ انگلستان در یک مدل سازی و تحقیق برآورد می کند که هر ساله ۷۲ هزار تا ۱۶۹ هزار کودک مبتلا به پنومونی می شوند که علّت آن آنتی بیوتیک های ناقص و جعلی است. یک مدل دوم که توسط دانشکده بهداشت و طبیعت لندن انجام شده است، تخمین می زند که ۱۱۶ هزار مرگ و میر اضافی از مالاریا می تواند سالانه توسط ضد مالاریاهای غیر متعارف و معتبر در مناطق جنوب صحرای آفریقا به وجود بیاید.

هنگامی که ابزار و ظرفیت فنّی برای اجرای استانداردهای کیفیت در تولید، عرضه و توزیع محدود می شود، محصولات پزشکی نامطلوب در دسترس بیماران قرار می گیرد. در این میان، مدل های خرید مدرن مانند داروخانه های آنلاین به راحتی می توانند مانع نظارت قانونی شوند. این موارد در کشورهای با درآمد بالا محبوب هستند، امّا برای تعیین نسبت و تأثیر فروش محصولات غیر استاندارد و جعلی مورد نیاز است تحقیقات بیشتری لازم است.

جهانی سازی برای تنظیم محصولات پزشکی دشوار است و گاهی اوقات هم شرکت های خارج از کشور و حساب های بانکی برای تسهیل فروش داروهای دروغین مورد استفاده قرار می گیرند.

معاون مدیر کل دسترسی به دارو، واکسن و دارو در سازمان بهداشت جهانی می گوید: «خطّ پایان این است که این یک مشکل جهانی قلمداد می شود. کشورها باید میزان مسئله را خودشان ارزیابی کنند و در سطح منطقه و جهان همکاری کرده تا از ترافیک این محصولات جلوگیری کنند و سطح بهبود و تشخیص را ارتقاء دهند.”

ترجمه: ستاره تیموری

منبع: One in 10 medical products in developing countries is incomplete or fake – November 28, 2017 | Geneva

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP