چاپ این نوشته
گزارشات سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد؛

ثبت مقاومت ۴۲ درصدی پنی سیلین/سطح بالایی از مقاومت آنتی بیوتیکی دیده می شود

سیستم جهانی نظارت بر ضد میکروبی (GLASS) نشان می دهد که میزان مقاومت آنتی بیوتیکی در بین ۵۰۰ هزار فرد مبتلا به عفونت های مکرر باکتریایی در ۲۲ کشور جهان به طور گسترده ای دیده می شود.

به گزارش گروه ترجمه سرویس بین الملل صدای سلامت؛ نخستین انتشار سازمان جهانی بهداشت سطح بالایی از مقاومت در برابر برخی از عفونت های جدی باکتریایی را در کشورهای با درآمد بالا و کم درآمد نشان می دهد.

سیستم جهانی نظارت بر ضد میکروبی (GLASS) نشان می دهد که میزان مقاومت آنتی بیوتیکی در بین ۵۰۰ هزار فرد مبتلا به عفونت های مکرر باکتریایی در ۲۲ کشور جهان به طور گسترده ای دیده می شود.

همچنین در میان بیماران مبتلا به عفونت های مکرر خون ریزی، نسبت آن که باکتری ها مقاوم به حداقل یکی از آنتی بیوتیک های رایج باشد، بین کشورها متفاوت است. برای مثال مقاومت به پنی سیلین از ۰ تا ۴۲ درصد برآورد شده و همچنین داروهایی که برای درمان پنومونی استفاده می شود، دارای ۰ تا ۵۱ درصد مقاومت است. از دیگر داروها می توان به سیپروفلوکساسین که یک آنتی بیوتیک مرتبط با عفونت های دستگاه ادراری است نام برد و برای این دارو هم مقاومتی معادل هشت تا ۶۵ درصد ثبت شده است.

دکتر مارک اسپنگر، مدیر دبیرخانه مقاومت ضد میکروبی سازمان بهداشت جهانی در این باره می گوید: «این گزارش وضعیت جدّی مقاومت آنتی بیوتیک را در سراسر جهان تأیید می کند. برخی از رایج ترین – و به طور بالقوه خطرناک ترین – عفونت اثبات مقاوم در برابر مواد مخدر است. به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت همه کشورها را تشویق می کند تا سیستم های نظارت خوبی را برای تشخیص مقاومت دارویی که بتواند داده ها را به این سیستم جهانی ارائه می دهد، ایجاد کند».

تا به امروز، ۵۲ کشور(۲۵ کشور با درآمد بالا، ۲۰ کشور با درآمد متوسط ​​و ۷ کشور کم درآمد) در سیستم نظارت جهانی ضد میکروبی ثبت نام کرده اند. برای اولین گزارش، ۴۰ کشور اطلاعاتی در مورد سیستم های نظارت ملی خود ارائه دادند و ۲۲ کشور هم اطلاعات مربوط به سطوح مقاومت آنتی بیوتیکی را ارائه دادند.

این گزارش اولین گام حیاتی برای بهبود درک ما در مورد میزان مقاومت ضد میکروبی است. داده های ارائه شده در این گزارش اولیه GLASS در کیفیت و تکمیل به طور گسترده ای متفاوت است. برخی از کشورها در ایجاد سیستم نظارت ملی خود، از جمله کمبود پرسنل، بودجه و زیرساخت، با چالش های عمده مواجه هستند.

با این حال، سازمان جهانی بهداشت از کشورهای بیشتری حمایت می کند تا سیستم های نظارت بر مقاومت ضد میکروبی ملّی را ایجاد کنند تا بتوانند داده های قابل اعتماد و معنی دار را تولید کنند.

برنامه های نظارتی مقاوم در برابر مواد مخدر در مورد سل، اچ آی وی و مالاریا برای سال ها فعالیت می کنند و به برآورد میزان بیماری ها، برنامه های تشخیصی و درمان، نظارت بر اثربخشیِ مداخلات کنترل و طراحی رژیم های مؤثر درمان برای پیشگیری و جلوگیری از مقاومت در آینده کمک کرده اند.

گسترش GLASS در حال حاضر در بسیاری از کشورها متفاوت است. به عنوان مثال، کنیا توسعه سیستم ضد میکروبی ملّی خود را افزایش داده است و تونس جمع آوری داده ها در مورد مقاومت ضد میکروبی در سطح ملّی را آغاز کرد. جمهوری کره به طور کامل سیستم نظارت ملّی خود را برای تطبیق با روش  GLASSپیاده سازی کرده است. کشورهایی مانند افغانستان یا کامبوج که با چالش های عمده ساختاری روبرو هستند، وارد سیستم شده اند و از چارچوب GLASS به عنوان یک فرصت برای تقویت ظرفیت های نظارت استفاده می کنند. به طور کلّی، مشارکت ملّی در GLASS به عنوان نشانه ای از تعهد سیاسی در حال رشد برای حمایت از تلاش های جهانی و کنترل مقاومت ضد میکروبی است.

High levels of antibiotic resistance found worldwide, new data shows

News release

۲۹ JANUARY 2018 | BANGKO

ترجمه: ستاره تیموری

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP