چاپ این نوشته
بررسی یک پرونده – قاچاق؛ قسمت اوّل/

قاچاق، سهم مهلک نظام سلامت

قاچاق در حوزه سلامت از برخی حوزه های دیگر اهمیت بیشتری دارد؛ چرا که مستقیم با جان مردم در ارتباط است و می تواند اثرات زیان باری را به همراه داشته باشد. امروزه قاچاق در تمام زمینه های حوزه سلامت به وضوح به چشم می خورد.

سرویس نظام سلامت صدای سلامت؛ جمال احمدی/ صادرات و واردات یکی از کارهایی است که تمامی دولت ها هم برای رفع نیازهای کالایی و مالی خود و هم برای حفظ ارتباط های بین المللی باید در دستور کار قرار دهند تا میزان صادرات و واردات و این که چه نوع کالایی از مبادی رسمی و قانون کشور خارج یا وارد شود، بسته به نظر کارشناسان و مسئولان انجام شود.

واردات کالاهای حوزه سلامت مانند تجهیزات پزشکی، لوازم آرایشی و بهداشتی، میوه، لباس، دارو و مواردی از این دست با نظارت دستگاه های مختلفی انجام می شود. سود جویی و کسب منافع مالی از راه های غیر صحیح در این حوزه ها هم وجود دارد و برخی واردات غیرقانونی و یا بهتر است بگوئیم قاچاق را به عنوان شغلی پُر درآمد برای خودشان انتخاب می کنند و از مبادی غیر رسمی و یا حتّی رسمی دست به این کار می زنند. قاچاق می تواند ضربه های سنگینی بر بدنه اقتصادی کشور وارد کند و باید  در راه مبارزه با قاچاق گام های محکمی برداشت. قاچاق در زمینه تجهیزات پزشکی مانند برخی حوزه های دیگر در قالب کوله بری نیست و در حجم وسیعی و گاهی به صورت سازمان یافته شکل می گیرد و شاید بتوان کلمه قاچاقچیان کلان را به آن ها اختصاص داد. اهمیت این کار تا جایی اهمیت دارد که رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم زاهدان در اسفند سال ۱۳۸۱ فرمودند: «قاچاقچیان کلان عامل تهدیدند؛ زیرا تجارت و داد و ستد سالم کشور را تهدید می کنند.»

جدای از مسائل اقتصادی، ممکن است کالای قاچاق استاندارد و مورد تأیید نباشد و مصرف کننده را با خطرات جدّی روبرو کند که در این حوزه قاچاق تجهیزات پزشکی و ملزومات وابسته سلامت خطرناک ترین نوع قاچاق است؛ چرا که این گونه ابزار به طور مستقیم با سلامت مردم ارتباط دارد. موارد عجیبی در زمینه قاچاق تجهیزات پزشکی در عرصه توزیع خُرد و کلان به چشم می خورد. دیده شده به تازگی با خرید یکی از لوازم بهداشتی به میزان ۱۳ میلیون تومان، یک دستگاه پژو ۲۰۶ به خریدار می دهند. این گونه موارد که متأسفانه آمار و اطلاعات آن در کشور ما کم نیست ذهن هر فردی را به شک می اندازد که به قول معروف کاسه ای پشت نیم کاسه است و با یک حساب و کتاب ساده می توان دریافت که هیچ منفعت مالی در این مثال واقعی وجود ندارد و گمان تهدیدهای بیولوژیکی را تقویت می کند.

مدل های تجهیزات پزشکی بسیار متنوع است و هر گروه از قاچاقچیان معمولا روی وارد کردن چند مدل خاص از این تجهیزات کار می کنند. وقتی می گوییم قاچاقچیان تجهیزات پزشکی، نباید تصور کرد که آن ها افرادی شرور و مشابه تصاویری سینمایی هستند که از قاچاقچیان در ذهن مان حک کرده اند؛ بیشتر آن ها آدم هایی معمولی هستند که حتّی ممکن است به شکل رسمی هم در حوزه سلامت، به مردم خدمت درمانی ارائه کنند. خلأ نظارت های قوی، موجب شده برخی از افراد عادی در جامعه نیز وسوسه شوند و تلاش کنند حتی با روش «قاچاق چمدانی» هم که شده از این آب گل آلود ماهی بگیرند و از خوان گسترده قاچاق تجهیزات پزشکی، لقمه ای ببرند.

قاچاق ملزومات سلامت موضوعی نیست که رسانه ها و مسئولان بخواهند پشت پرده و غیر شفاف از آن صحبت کنند. این لوازم و تجهیزات و مواد غذایی می توانند طعمه بسیار خوبی برای آلوده کردن مردم کشور از سوی دشمن باشند. پس در این حوزه حساس، جدای از مسائل اقتصادی، مسائل بهداشتی و درمانی هم باید مدّ نظر قرار بگیرد. متأسفانه امروز با رشد تکنولوژی های مرتبط با بیوتروریسم و ترورهای بیولوژیکی در سطح فردی و گسترده روبرو هستیم و دشمنان برای رشد این علم و استفاده منفی و ابزاری از آن از هیچ آزمایش و راهی دریغ نمی کنند. اگر همین روند و همین غفلت ها ادامه پیدا کند، دیری نمی گذرد که این محصولات به یک باره تمامی عوارض خودشان را نشان خواهند داد.

ثابت شدن یا نشدن ترورهای بیولوژیکی در کالاهای قاچاق موضوعی است که باید روی آن تحقیقات و آزمایش های متنوعی انجام شود که این یک بحث بسیار گسترده است و در کشور ما هم روی این موضوعات کارهای خوبی شده، امّا نیاز به حمایت بیشتر و هماهنگی سایر دستگاه ها دارد.

شاید در نخستین تفکری که به ذهنمان برسد به یاد قاچاق تجهیزات پزشکی بیفتیم، اما در این حوزه نباید از قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی، پوشاک و میوه و چنین مواردی که مستقیم با سلامت مردم در ارتباط است غافل شویم. نتیحه بررسی ها حاکی از آن است که هیچ نهاد رسمی وجود ندارد که آمار کلی قاچاق تجهیزات پزشکی و ملزومات مرتبط با سلامت را ارائه کند؛  معمولاً به این شکل محاسبه می شود که آمار تجهیزات پزشکی مورد نیاز و مصرفی کشور را تخمین می زنند و سپس این آمار کلی را از میزان تجهیزات پزشکی تولیدی و واردات قانونی کم می کنند، سپس نتیجه، هر چه که باشد، آمار تخمینی قاچاق تجهیزات پزشکی است. بحث قاچاق در حوزه سلامت بحث حساس و گسترده ای است که صدای سلامت آن را پیگیری و موارد لازم را از مسئولان مربوطه مطالبه می کند. در پرونده قاچاق، پیگیر این موضوع حیاتی باشید.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP