صدای سلامت

نشاندن کرسی طب سنتی در فرهنگستان علوم پزشکی/قبل از انقلاب صنعت دارویی نداشتیم

کدخبر: 19936
بهمن ۱۸, ۱۳۹۶ در ساعت ۱۰:۰۴ ب.ظ

به گزارش سرویس اخبار صدای سلامت؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان امشب در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه بین المللی اصفهان فارما و هشتمین همایش طلای سبز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی اصفهان گفت: امروزه کشور ما در صنعت دارو شاهد پیشرفت های چشمگیری است و کشورهایی که از داروهای ایرانی استفاده می کنند از رضایت خوبی برخوردار هستند.

طاهره چنگیز ادامه داد: دانشکده های داروسازی ما بسیار خوب هستند؛ چرا که فارغ التحصیلان دانشکده های ایران بودند که امروزه فرمان تحول و پیشرفت دارویی را در دست گرفتند.

× داروخانه ها در زمینه داروی داخلی کم لطفی نکنند

وی افزود: با وجود تمامی این پیشرفت ها گاهی دیده می شود که کم لطفی هایی از سوی برخی همکاران مانند داروخانه ها اتفاق می افتد و در مشاوره های دارویی بیان می شود که داروی خارجی کیفیت بهتری دارد؛ در صورتی که دیگر با وجود تکنولوژی وپیشرفت های اخیر چنین صحبت هایی معنا ندارد.

رئیس منطقه هفت کشوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در همایش اصفهان فارما تصریح کرد: امروزه برخی کشورها میزبان صادرات دارویی جمهوری اسلامی ایران است و این روند به زودی تقویت خواهد شد که این جایگاه بسیار خوبی را برای کشور ما رقم زده است.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران سخنران بعدی بود که در میان فعالان حوزه سلامت گفت: اگر بخواهیم نگاه واقعی به گذشته داشته باشیم، باید بگوییم که قبل از انقلاب صنعت دارویی نداشتیم و در این زمینه کسی فکر نمی کرد ایران در حوزه دارو حرفی برای گفتن داشته باشد.

× ۹۷ درصد دروها در داخل تولید می شود

احمد شیبانی افزود: تولید ۹۷ درصدی نیاز دارویی کشور در داخل، افتخار بزرگی است که امروزه داروسازان زیادی آن را رقم زدند؛ در حال حاضر دو هزار و ۱۰۰ قلم دارو در لیست دارویی کشور وجود دارد که یک هزار و ۷۵۰ قلم تولید داخل و ۳۵۰ قلم هم وارداتی است.

وی خاطر نشان کرد: داروهای گیاهی حوزه تخصصی دیگری است که جایگاه خوبی در این زمینه پیدا کردیم؛ چرا که تا قبل از سال ۶۶ نامی از داروی گیاهی در کشور ما نبود ولی امروزه با همت و تلاش مسئولان دوره های مختلف و داروسازان، ۱۶۰ داروسازی در حوزه گیاهی داریم.

رئیس شورای سیاست گذاری همایش بزرگ اصفهان فارما بیان کرد: دسترسی مردم به خدمات دارویی در تمام نقاط کشور و پوشش بیمه ای داروها هم نکته قابل توجه دیگری است که تلاش های زیادی را به همراه داشته است.

شیبانی تصریح کرد: برای صادرات دارو تلاش می‌کنیم البته سندیکا هم بخش عمده ای از کار خود را برای صادرات گذاشته است، اما صادرات مشکلات خاصی از جمله سیاسی و اقتصادی دارد.

× طب ایرانی در مسیر اقتدار

محمود خدادوست هم چهره نام آشنای دیگری بود که به محض قرار گرفتن پشت تریبون افتتاح اصفهان فارما و طلای سبز از اقتدار طب سنتی جمهوری اسلامی ایران گفت و یادآور شد: وجود منابع معتبر و مکتوبی که حداقل ۶۰۰ سال در دنیا تدریس شده تا اندازه ای این طب را معرفی کرده است که بین این همه رقیب کرسی طب سنتی را به ایران دادند.

مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت ادامه داد: خوشحالیم که کرسی طب سنتی به فرهنگستان علوم پزشکی رسید و از دو هفته گذشته این کرسی به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی تشکیل شد.

وی ضمن اشاره به این که گیاهان دارویی می توانند در زمینه های اقتصاد مقاومتی نقش مهمی داشته باشند، خاطر نشان کرد: برخی از گیاهان دارویی رایج نیازی به آبیاری ندارند و این می تواند راه حل خوبی برای خشکسالی ها باشد که هم آب مصرف نشود و هم با کمبودی در زمینه تولید دارو نداشته باشیم.

خدادوست افزود: کارشناسان اعلام کرده اند که دو هزار و ۳۰۰ نوع داروی گیاهی با اثر دارویی در کشور شناسایی شده است و باید دید که کدام گیاه برای کدام بیماری مناسب است، در این حا می توانیم از ظرفیت خوب طب ایرانی استفاده کنیم.

مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در همایش ملی اصفهان فارما در پایان صحبت های خود خاطر نشان کرد: بسیاری از داروها و فرآورده های طبیعی که در کشور تولید می شود باز هم اسانس و عصاره آن از کشورهای دیگر وارد ایران می شود.

× جمع آوری یک میلیارد تومان فرآورده غیر مجاز از عطاری ها

مدیر کل فرآورده های طبیعی سازمان غذا و داروی وزات بهداشت هم در خاتمه این افتتاحیه خبر از تخلفات عطاری ها داد و گفت: بیش از یک میلیارد تومان از فرآورده های دارویی غیر مجاز از سطح عطاری ها جمع شد.

مهناز خانوی همچنین در تشریح وضعیت فرآورده های طبیعی تصریح کرد: تولید فرآورده های طبیعی در کشور رو به افزایش است و چهار ماه است که واردات این نوع فرآورده ها ممنوع اعلام شد.

انتهای پیام/