چاپ این نوشته
در سمینار مراقبت در منزل مطرح شد؛

کمبود امکانات اصفهان برای مراقبت پرستاری/ایران تنها ۳۰ سال با رشد جمعیت سالمندی فاصله دارد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: استانداردهایی که برای مراقبت سلامت تعریف شده حاکی از آن است که باید برای هر ۵۰ هزار نفر جمعیت یک مرکز داشته باشیم ولی ما در اصفهان برای جمعیت پنج میلیونی تنها ۱۷ مرکز در اختیار داریم که حداقل به یکصد مرکز دیگر احتیاج داریم.

به گزارش سرویس مراقبت صدای سلامت؛ سمینار مراقبت در منزل با رویکرد بین حرفه ای از پیش از ظهر امروز به میزبانی دانشکده پرستاری و مامایی اصفهان و با همکاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت و دانشگاه کاگوشیما ژاپن آغاز به کار کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان در این سمینار ضمن خوش آمدگویی به میهمانان داخلی و خارجی گفت: طرح تحول روزهای حساسی را پشت سر می گذارد و اهداف والایی هم برای آن در نظر گرفته شده است.

بهروز کلیدری ادامه داد: چالش هایی امروز این طرح را تهدید می کند که عمده ترین دغدغه های مسئولان وزارت بهداشت هم همین است.

وی افزود: تصور می کنم این روزها عمده ترین مسئله ای که می تواند به گذر از این لحظه تاریخی طرح تحول نظام سلامت کمک کند، همدلی تیم درمان است و تیم درمان کننده و مراقبت کننده نباید در دو سوی میدان باشد؛ چرا که بزرگ ترین اشتباه و خطر برای این طرح ملی است.

کمبود امکانات اصفهان برای مراقبت های پرستاری

معاون رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطر نشان کرد: مراقبت از بیمار در منزل به عنوان یکی از اصول غفلت شده درمان بیماران در طرح تحول سلامت در سالیان گذشته خودنمایی می کرد و خوشحال هستیم که این نقص را پوشش می دهیم این کار را از یک محل آکادمیک و به صورت علمی شروع کردیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: استانداردهایی که برای مراقبت سلامت تعریف شده حاکی از آن است که باید برای هر ۵۰ هزار نفر جمعیت یک مرکز داشته باشیم ولی ما در اصفهان برای جمعیت پنج میلیونی تنها ۱۷ مرکز در اختیار داریم که حداقل به یکصد مرکز دیگر احتیاج داریم.

کلیدری همچنین بیان کرد: برای رفع این نقص با کمبود نیروی پرستار مواجه هستیم؛ در استان اصفهان پرستار بیکار نداریم و آمار حدود هفت هزار نفری از این قشر موجود است و باید تعداد نیروی پرستار را در داخل استان ارتقاء دهیم؛ چون که ما به ۱۰ هزار نفر نیروی پرستار نیاز داریم تا به حداقل استانداردها برسیم.

بیمه ها تعرفه گذاری پرستاری را حمایت کنند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از چالش های موجود برای مراقبت در منزل یاد کرد و گفت: عمده ترین چالشی که مراقبت بیمار در منزل را تهدید می کند کمبود نیروی پرستار است و از طرفی تعرفه گذاری خدمات پرستاری منزل می تواند به نوعی چالش دوم باشد؛ چرا که شاید متناسب با زحمات پرستاران نباشد.

کلیدری توضیح داد: چالش بزرگ تری هم نظام تعرفه گذری را تهدید می کند این است که سازمان های بیمه گر باید این تعرفه گذاری را حمایت کنند تا در آینده با مشکل مواجه نشویم.

وی کمبود نیروی پرستار مرد را چالش دیگری دانست و تشریح کرد: فرهنگ کنونی ما به طوری است که مردها بیشترین بار مراقبت در منزل را به دوش خواهند داشت و این فرهنگ اجتماعی بر این اساس شکل گرفته است.

حرکت رو به رشد دنیا به سمت سالمندی

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم با حضور در این سمینار گفت: افزایش سطح دسترسی به خدمات بهداشتی یکی از اصول سازمان جهانی بهداشت و همچنین سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران است.

مریم حضرتی افزود: جهانی شدن سالمندی یکی از مسائل عمده جهان است؛ چرا که دنیا به سمت سالمندی می رود و برای این موضوع بحث های علمی مختلفی آغاز شده است.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۵۰ انتظار می رود که افراد صد ساله و بالاتر ۴۰۰ درصد و افراد ۸۵ ساله حدود ۱۵۰ درصد افزایش پیدا خواهند کرد و همچنین برای اولین بار در تاریخ جهان در سال ۲۰۵۰، افراد بالای ۶۵ سال بیشتر از افراد زیر پنج سال خواهد بود.

حضرتی خاطر نشان کرد: رشد سرعت جمعیت برای ما موضوع بسیار مهم تری است؛ مطالعات نشان می دهد که در فرانسه یکصد سال طول کشید تا جمعیت سالمندی آن دو برابر شود، اما این اتفاق در کره، چین، تایلند، برزیل و ایران این اتفاق خیلی کمتر خواهد بود و ما فقط ۳۰ سال وقت داریم.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: آمار سالمندی کشور ما ۸٫۲ است که انتظار می رود تا ۳۰ سال آینده این آمار به دو برابر افزایش پیدا کند.

سال ۲۰۵۰، سال تغییر ساختار خانواده ها

وی ادامه داد: زنانه شدن سالخوردگی موضوع مورد اهمیت دیگری است و سی سال آینده کشور ما دچار سالخوردگی زنانه می شود و اگر روند به همین شکل ادامه پیدا کند حتماً کیفیت بهداشت هم پائین خواهد بود.

متولی امر پرستاری وزارت بهداشت همچنین گفت: سال ۲۰۵۰ شاهد تغییر ساختار خانواده ها خواهیم بود، تعداد پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها زیاد و تعداد فرزندان کم می شود و در واقع یعی کسی وجود ندارد که از سالمندان مراقبت کند؛ پس باید خود مراقبتی را فرا بگیریم و به دیگران هم آموزش بدهیم

به گزارش صدای سلامت؛ دکتر مداح، مادر پرستاری ایران هم میهمان ویژه این سمینار علمی بود. سمینار علمی مراقبت در منزل با رویکرد بین حرفه ای تا روز شنبه ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP