چاپ این نوشته
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مطرح کرد:

۷۰ درصد تجهیزات پزشکی کشور در استان اصفهان تولید می شود/ ارزش بازار مصرف آرایشی و بهداشتی دو برابر دارو است

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: ارزش بازار مصرف آرایشی و بهداشتی دو برابر و شاید هم بیشتر دو برابر دارو است که مبلغی در حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است که سهم تولید داخل در حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش سرویس خدمات پزشکی صدای سلامت، ابوالفضل اصلانی پیش از ظهر امروز در آیین افتتاح ستاد معاونت غذا و دارو و مجموعه آزمایشگاه‌ های کنترل غذا و دارو اصفهان، اظهار کرد: ارزش بازار سلامت جهان در سال ۲۰۱۷، هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار بوده و ارزش بازار داروی جهان در این سال، حدود هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار بوده است که نسبت ۱۴ درصدی دارد.

وی ادامه داد: ارزش بازار سلامت در کشور ما سال ۲۰۱۷، ۳۲ میلیارد دلار بوده است و ارزش بازار دارویی کشور ۴ میلیارد دلار بوده است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: ۱۵ هزار میلیارد تومان ارزش بازار دارویی کشور در سال ۹۵ بوده است که از این مقدار ۹۶ درصد سهم عددی مربوط به تولیدات داخل است و چهار درصد مربوط به واردات می شود.

اصلانی با اشاره به ارزشی ریالی بازار دارویی، تصریح کرد: اما از نظر ارزش ریالی این ۹۶ درصد ارزش ۶۵ درصدی دارد و چهار درصد دیگر سهم ۳۵ درصدی دارد که داروهایی با ارزش افزوده بالایی است که امیدواریم سهم این بخش را کم کنیم.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان رتبه سوم را در شرکت‌ های دارویی دارد و این در حالی است که تا سال ۶۸ هیچ شرکت داروسازی نداشتیم و خوشبختانه در این مدت ۱۲ شرکت داروسازی مشغول تولید محصولات دارویی هستند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: ارزش شرکت‌ های داروسازی در استان اصفهان بالغ بر ۹۷۰ میلیارد تومان است که اگر سهم ریالی را در نظر بگیریم، ۱۰ درصد سهم کشور در تولیدات داخلی به حساب می ‌آید.

اصلانی افزود: روند افزایش داروخانه ها در سال ۹۲ با جمعیت تحت پوشش چهار میلیون و ۵۸۰ هزار نفری، ۶۲۰ باب داروخانه در اصفهان بوده که در سال ۹۶ به ۷۵۷ داروخانه رسیده است.

وی ادامه داد: جمعیت در این مدت حدود ۲۶۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده که افزایش داروخانه ها نسبت به افزایش جمعیت رقم قابل توجهی داشته است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تصریح کرد: چند پیشنهاد در زمینه دارو داریم اول این که توجه بیشتری به توزیع داروهای تولید داخل شود و بعد هم برنامه ریزی جامعی برای نوسازی ها در نظر گرفته شود.

اصلانی خاطرنشان کرد: حدود ۲۵۰ شرکت داروسازی در کشور داریم که ارزش و ظرفیت بالایی دارند، ما نباید به ۸۰ نفر جمعیت خود بسنده کنیم در صورتی که می ‌توانند در حوزه تولید بالغ بر ۴۰۰ میلیون جمعیت را پوشش دهیم.

وی با بیان این که ماشین‌ آلات صنعتی ما در این صنعت فرسوده است، اظهار کرد: باید با بهبود صنعت کیفیت را بالا ببریم، چرا که اگر بتوانیم دارو صادر کنیم قطعاً کیفیت را افزایش داده ‌ایم و طبق فرمایش رهبری همزمان با افزایش کیفیت داروی داخلی باید از مرزها خارج شویم.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با ارائه گزارشی از وضعیت حوزه غذا در استان اصفهان، تصریح کرد: ۸۸۰ کارخانه و کارگاه تولید فراورده‌ های غذایی و آشامیدنی در اصفهان داریم، همچنین هفت هزار پروانه نظارت کارگاهی صادر کرده ایم.

اصلانی افزود: در قسمت اصلاح فرمالسیون ها که مورد نظر وزارت بهداشت نیز هست، ۱۵۵ کارخانه در حوزه فراورده‌ ها با هدف کاهش قند، نمک و چربی داشتیم و توانستیم ۲۰ فراورده آشامیدنی و غذایی دارای نشان سلامت و ایمنی صادر کنیم.

وی تأکید کرد: باید برنامه ریزی مدونی برای نظارت بر تأمین غذای سالم آحاد مردم کشور داشته باشیم و همین طور به برنامه ریزی تشویقی برای نظارت بر همه غذاهای ارگانیک، گیاهی و دامی با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی توجه ویژه اعمال کنیم.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: ارزش بازار مصرف آرایشی و بهداشتی دو برابر و شاید هم بیشتر دو برابر دارو است که مبلغی در حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است که سهم تولید داخل در حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است و واقیعت این است که تولید فراورده های آرایشی و بهداشتی نسبت به تولید دارو خیلی آسان تر است.

اصلانی با بیان این که در این حوزه ۴۳ کارخانه و کارگاه در استان اصفهان دارد که سهم قابل توجهی ندارد، گفت: امیدواریم قدم های مثبتی در این زمینه هم برداریم، باید به تولید این فراورده ها در داخل کشور توجه ویژه شود تا بتوانیم یک قسمتی از سرمایه هایی که در قسمت دارو رقابت هایی ایجاد کرده به سمت تولید فراورده های آرایشی و بهداشتی سوق دهیم.

وی با اشاره به این که حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی ارزش بازار ۹ هزار میلیاردی دارد، خاطر نشان کرد: تعداد کارخانه ها در قطب هفت کشوری که اصفهان، چهار محال بختیاری، یزد و کاشان را شامل می شود، ۳۴ کارخانه بوده که تولید ۷۰ درصد منسوجات پزشکی کشور نیز در استان اصفهان انجام می ‌شود.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP