چاپ این نوشته
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح کرد:

تولید ۹۶ درصدی داروی مورد نیاز کشور در داخل/ موظف به حمایت از تولید داخل هستیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: اگر امروز ۹۶ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود نشان دهنده این است که همه دولت ها در چند دهه گذشته از تولید داخل حمایت کرده اند.

به گزارش سرویس خدمات پزشکی صدای سلامت، حسن قاضی ‌زاده هاشمی در حاشیه آیین رونمایی از داروهای جدید شرکت داروسازی رها در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: بسیار خوشحالیم که امروز در اصفهان هستیم و کار خود را از بازدید یکی از کارخانه های خصوصی فعال در زمینه دارو شروع کردیم.

وی ادامه داد: اگر امروز ۹۶ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود نشان دهنده این است که همه دولت ها در چند دهه گذشته از تولید داخل حمایت کرده اند.

مسیر بسیار خوبی در دارو پیش رو داریم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: این اعتماد را همیشه به مردم داده ایم که دارو و تجهیزاتی را اجازه تولید می دهیم که از نظر کیفی مطمئن باشیم مؤثر است و از این که امروز مجموعه رها دو داروی جدید را به کارنامه قبلی که بیش از ۱۰۵ داروی ثبت شده است، اضافه کرد خوشحال هستیم.

قاضی ‌زاده هاشمی با بیان این که این داروهای تولید شده پیش از این وارداتی بوده و به محض این که تولید می شود ۹۰ درصد واردات قطع می شود، تصریح کرد: این بالاترین حمایت دولت خواهد بود و در قیمت گذاری هم مراعات می شود تا ضمن رعایت حال مردم بالاخره بخشی از سهمی که واردات داشته در اختیار تولید فرار دهند.

وی ادامه داد: مسیر بسیار خوبی در دارو پیش رو داریم و هرچه قدر بتوانیم بخش خصوصی را در این زمینه حمایت کنیم و بخشی از کارخانجات متعدد دارویی که تعدادی هم زیان ده شده اند را واگذار کنیم، می تواند صنعت را نوسازی کند و در عرصه بین المللی هم موفق باشند.

اعتماد به نفس را در دانشمندان و تولیدکنندگان تقویت کنیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان کرد: باید همه امیدوار باشیم و حمایت کنیم و در عین حال اعتماد به نفس را در دانشمندان و تولیدکنندگان تقویت کنیم تا بتوانیم سهمی که از بازار منطقه انتظار داریم در اختیار تولیدات داخلی قرار دهیم.

قاضی ‌زاده هاشمی با اشاره به حمایت بیمه ها در داروهای خارجی، گفت: بیمه های تکمیلی یک نوع بیمه تجاری هستند و تبعا بایستی دید با رقمی که به عنوان حق بیمه دریافت می کنند می توانند پوشش دهند یا خیر.

وی ادامه داد: فعالیت ما با هماهنگی انجمن های علمی است و تا جایی که توانسته ایم از راهنمایی و همکاری آن ها بهره مند شویم، هم بیمار سود برده و هم این که تولید آسیب ندیده است.

موظف به حمایت از تولید داخل هستیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: موظف به حمایت از تولید داخل هستیم و تمام حمایت های مالی را دولت به ویژه در بخش بیمه ای باید از تولید داخل انجام دهد و از طرفی هم مواردی از کم اثربخشی و یا حساسیت به داروی داخلی وجود دارد که مجبور می شویم از محصولات غیر تولید داخلی استفاده کنیم.

قاضی ‌زاده هاشمی خاطر نشان کرد: باید سازمان های حمایتی که عمدتا بیمه های مکمل هستند نقش مؤثری را ایفا کنند و در عین حال ما هم با کمک از انجمن های علمی بتوانیم محصولا را به نوعی روانه باز کنیم که کمترین حساسیت را داشته باشد.

وی با بیان این که قبول داریم بخشی از داروها شاید اثربخشی کمتری داشته باشند، گفت: امیدواریم یک همکاری خوب بین صنعت و انجمن های علمی بتواند این مشکل را حل کند.

همکاری دولت و مجلس برای تأمین داروهای بیماران نیازمند ضروری است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: سازمان رفاه اجتماعی برای دستگیری از کسانی که نیازمند هستند ولی توان مالی ندارند باید وارد عمل شود، کمیته امداد، هلال احمر، بنیاد شهید و سازمان بهزیستی وجود دارند ولی در بسیاری از زمینه ها کمکی نداریم و هستند افرادی که واقعا برای تأمین اقلام دارویی دچار مشکل هستند و برای تهیه به زحمت زیادی می افتند.

قاضی ‌زاده هاشمی افزود: وزارت بهداشت هم در این زمینه چون اعتبار مشخصی در اختیار ندارد کمترین اثر را می تواند داشته باشد و ما این مشکل را می پذیریم و گره مشکل به دست مجلس و دولت حل خواهد شد.

وی با اشاره به این که کشوری پهناور در همه زمینه ها داریم، خاطر نشان کرد: مطالبات مردم زیاد است و دولت مانند پدری می ماند که تقاضای همه خانواده با درآمدش همخوانی ندارد و باید انتخاب کند که ما امیدواریم حوزه سلامت و بهداشت همیشه در اولویت انتخاب برنامه های دولت باشد.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP