چاپ این نوشته
در آیین رونمایی از دو فرآورده جدید شرکت داروسازی «رها اصفهان» مطرح شد؛

اثربخشی داروهای داخلی از داروهای خارجی کمتر نیست/ به اسم حمایت از اقتصاد مقاومتی با سلامت مردم بازی نکنیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: چه در تجهیزات و چه در دارو به اسم تولید داخل و به اسم حمایت از اقتصاد مقاومتی اجازه نداریم با سلامت مردم بازی کنیم.

به گزارش سرویس مراقبت صدای سلامت، حسن قاضی‌ زاده هاشمی صبح امروز در آیین رونمایی از دو فرآورده جدید شرکت داروسازی «رها اصفهان» اظهار کرد: این موفقیت در شرکت داروسازی که در فرصت کوتاه معجزه‌ و در عین حال افتخار آمیز است که نشان می ‌دهد اگر فرصت برای بخش خصوصی فراهم شود می ‌توان شاهد اتفاقات خوب بود.

وی ادامه داد: اگر دولت کار را در کل مجموعه ‌های کشور به بخش خصوصی واگذار کند، در همه صنایع از جمله صنعت هوایی، صنعت کشتی ‌رانی و دیگر صنایع منافع زیادی را ایجاد خواهد کرد.

باید از هر نوع دخالت در حوزه تولید و توزیع دارو کنار بکشیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: باید از هر نوع دخالت و حضور حکومتی در حوزه تولید و توزیع دارو کنار بکشیم اگرچه این عقب نشینی از دخالت در همه بخش‌ ها اعم از صنعت، اقتصاد به نفع کشور است.

قاضی‌ زاده هاشمی با بیان این که دولت تنها باید سیاست ‌گذار و ناظر باشد، تصریح کرد: بخش خصوصی باید به صورت عملیاتی وارد میدان شود، این روزها هرچه آسیب می ‌بینیم به دلیل ورود نکردن بخش خصوصی به صنایع و فعالیت‌ های اقتصادی است.

وی در مورد داروهای جدید این شرکت، خاطر نشان کرد: قطره چشمی لوتپردنول با نام تجاری لوترا با کاربرد رفع حساسیت های چشمی و التهابات پس از اعمال جراحی چشمی که در حال حاضر در لیست تولید داروهای شرکت رها اصفهان قرار دارد تنها از خارج کشور وارد می شد.

اثربخشی داروهای داخلی اگر از داروهای خارجی بیشتر نباشد کمتر نیست

قاضی‌ زاده هاشمی، گفت: امیدواریم مسئولان و سازمان غذا و دارو و همچنین بیمه ‌ها، این دارو را از لیست واردات خود حذف کنند چراکه اثربخشی داروهای داخلی اگر از داروهای خارجی بیشتر نباشد کمتر نیست.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: از همان ابتدای دوره مسئولیت خود شفاف گفته ‌ایم و به مذاق برخی هم خوش نیامد که چه در تجهیزات و چه در دارو به اسم تولید داخل و به اسم حمایت از اقتصاد مقاومتی اجازه نداریم با سلامت مردم بازی کنیم، این اجازه را نه شرع، نه قانون و نه انصاف می‌دهد و نه مد نظر مقام معظم رهبری است.

قاضی‌ زاده هاشمی ادامه داد: بنابراین موقعی مردم به دارو و تجهیزات نیاز پیدا می‌ کنند که درمانده و بیمار هستند و حاضرند هر امکانی که در اختیار دارند را برای مداوای خود بدهند، پس باید بهترین دارو را داشته باشند.

بعد از تولید داروی اثربخش جلوی واردات مشابه خارجی گرفته شود

وی افزود: لازم است دوستان در سازمان غذا و دارو سخت گیری لازم را همان ابتدا انجام داده و بعد از تولید داروی اثربخش جلوی واردات مشابه خارجی را بگیرند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان کرد: نباید به اسم حمایت از تولید داخل مردم را از دارویی که کیفیت و اثربخشی مشابه خارجی آن بیشتر است محروم کرد، اما وقتی اثربخشی یک دارو مساوی است، عقلاً، قانوناً و شرعاً موظف به حمایت از تولید داخلی هستیم.

قاضی‌ زاده هاشمی با بیان این که امیدوارم تولیدکنندگان دارو به بازار داخلی اکتفا نکنند و به سرعت خارج از مرزها و در بازارهای بین‌المللی حضور پیدا کنند، گفت: وزارت بهداشت وظیفه خود می ‌داند تا نهایت همکاری در این زمینه را داشته باشد، همچنین امیدوارم مشکلات جدی شرکت ‌های داروسازی کشور نیز حل و فصل شود.

تبدیل نرخ ارز برای واردات دارو باید منطقی صورت گیرد

وی با بیان این که شرکت ‌های داروسازی کشور دو مشکل مهم دارند، تصریح کرد: یکی از مشکلات این است که مطالبات مزمنی که به دلیل عدم تعهد بیمه‌ ها پیدا شده و وزارت بهداشت و بخش خصوصی به آنان بدهکار است، امیدوارم تا پایان سال شاهد پرداخت بخش عمده‌ای از این بدهی ‌ها باشیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تبدیل نرخ ارز برای واردات دارو باید منطقی صورت گیرد، خاطر نشان کرد: درست است که حتماً باید از مردم حمایت شود اما نباید این حمایت به قیمت نابود کردن تولید و واردات مواد اولیه داروهای مورد نیاز مردم تمام شود.

تولید داروی داخلی نشانه ژن خوب اصفهانی‌ هاست

به گفته وی صنایع و سیاست‌ گذاران باید واقع ‌بین باشند، از یک طرف مشکلات مردم و از طرف دیگر مشکل وارد کننده را ببینند که این مسئله جز با همکاری همه بخش‌ های ذی ربط میسر نمی‌ شود.

قاضی ‌زاده هاشمی با بیان این که تولیدکنندگان دارو در اصفهان در حال تحمل رنج و سختی هستند، تصریح کرد: تصور نمی‌ کردم که یک شرکت داروسازی در کمتر از ۲ دهه بالغ بر ۱۰۰ قلم دارو تولید کند و این نشانه ژن خوب اصفهانی‌ هاست.

۲۰ محصول شرکت داروسازی رها برای اولین بار تولید شده است

غلامرضا اخوان فرید هم در این مراسم اظهار کرد: در هشت سالی که شرکت راه ‌اندازی شده ۱۱۰ محصول به بازار ارائه شده که ۲۰ محصول آن برای اولین بار تولید شده است و در صورتی که مشابهی در بازار نداشته باشد بیش از ۳۰ میلیون دلار برای کشور صرفه ‌جویی می‌ کند.

وی ادامه داد: رونمایی قطره چشمی لوتپردنول پیش از این از خارج وارد می شد اما کارشناسان این شرکت داروسازی موفق به تولید آن در داخل کشور شدند.

مدیرعامل شرکت داروسازی رها افزود: این قطره چشمی با نام اوتیردول است که با نام تجاری «لوترا» به بازار عرضه می ‌شود و کاربرد آن در رفع حساسیت ‌های چشمی و التهابات پس از عمل ‌های جراحی چشم است.

اخوان فرید تصریح کرد: قیمت این دارو در ابتدا حدود ۳۸ هزار تومان بوده که به ۱۶ هزار تومان کاهش پیدا کرده است و پیشنهاد ما به وزارت بهداشت مبلغ هشت هزار تومان است.

دارو به نصف قیمت نمونه مشابه خارجی آن به بازار عرضه می شود

وی با بیان اینکه این دارو از شاخه استروییدها یا کورتون هاست، افزود: این دارو جذب سیستماتیک ندارد و به اعماق حفره چشم نفوذ نمی کند به همین دلیل عوارض احتمالی کمتری به همراه دارد.

مدیرعامل شرکت داروسازی رها با تأکید بر این که این دارو به نصف قیمت نمونه مشابه خارجی آن به بازار عرضه می شود، خاطر نشان کرد: سالانه حدود ۶۰۰ هزار عدد از این قطره وارد کشور می شود که همت دانشمندان داخلی بی نیاز شدیم.

اخوان فرید تصریح کرد: با تولید این دارو در داخل کشور علاوه بر بی نیاز شدن به واردات آن، صرفه جویی ارزی قابل ملاحظه ای برای کشور دارد.

پنج میلیون دلار صرفه ‌جویی ارزی برای کشور

وی ادامه داد: داروی دوم قرص پتاسیم سیترات پیوسته رهش با نام تجاری «آلکانف» است که کاربرد آن هیپوکالمی و برای پیشگیری از سنگ ‌های کلیه و مجاری ادراری است.

مدیرعامل شرکت داروسازی رها با بیان این که این فراورده به صورت نامنظم در بازار وجود داشته، خاطر نشان کرد: داروی موجود بیشتر به صورت پودر بوده است و نوع پیوسته رهش آن با دوز ۱۰۸۰ میلی گیرم تولید کردیم که نوع ساده آن با دوز ۵۴۰ میلی‌گرم بوده است.

اخوان فرید، گفت: این دو دارو پنج میلیون دلار صرفه ‌جویی ارزی برای کشور خواهد داشت، امیدواریم بتوانیم هر کدام به سهم خود برای کشور عزیز خود قدم مثبتی برداریم.

مدیر عامل شرکت داروسازی رها با بیان این که سازمان غذا و داروی آمریکا، نوع تولید شده این دارو به روش پیوسته رهش را مورد تأیید قرار داده است، افزود: این نوع از دارو برای مصرف کننده عوارض گوارشی کمتر و مزیت های بیشتری نسبت به نوع ساده آن دارد.

داروسازی رها که هشت سال از بهره برداری آن می گذرد در شهرک صنعتی صفه در جنوب کلانشهر اصفهان واقع است و حدود ۱۱۰ قلم دارو تولید می کند که حدود ۲۰ قلم آن به کشورهای منطقه از جمله افغانستان و آذربایجان صادر می شود.

به گزارش صدای سلامت، ۲ دارو با عناوین قطره چشمی لوتپردنول با نام تجاری لوترا با کاربرد رفع حساسیت های چشمی و التهابات پس از اعمال جراحی چشمی و همچنین پتاسیم سیترات با نام تجاری آلکانف با کاربرد هیپوکالمی و درمان سنگ‌های کلیه، مجاری اداری و اسیدوز توبولار کلیوی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اصفهان رونمایی شد.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP