چاپ این نوشته
از سوی وزیر بهداشت بیان شد؛

علما هم طب اسلامی را رد کردند/نباید دین را وسیله سودجویی قرار داد

وزیر بهداشت گفت: بزرگانی چون آیت الله جوادی آملی و آیت الله مکارم شیرازی که در علم دین بسیار دانا هستند هم نظر به نبود طب اسلامی دارند و نباید سیاه نمایی کرد و حرف های غیر واقع از قول برخی افراد موجه در کشور برای رسیدن به برخی اهداف مطرح کرد.

به گزارش سرویس طب سنتی؛ سیدحسن قاضی زاده هاشمی در گفتگوی اختصاصی با صدای سلامت درباره طب اسلامی گفت: روحانیت اعلام کرده اند که طب اسلامی نداریم؛ ما هم می گوئیم که طب ایرانی وجود دارد و آن را در چارچوب وزارت خانه قرار دادیم و خدمات آن هم رو به گسترش است.

وی ادامه داد: برخی نباید بین طب مدرن و موضوعی به نام طب اسلامی خط کشی بکنند و دستاوردهای بشری را زیر سؤال ببرند؛ چرا که این موضوع را نه دین و مراجع و نه عقل ما درست می داند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه بازدید از بیمارستان امین و سلامتکده طب سنتی افزود: بخشی از آن چیزی که برخی به نام طب اسلامی معرفی می کنند شامل سوء استفاده هایی است که از توصیه های ائمه اطهار(س) می شود.

هاشمی خاطر نشان کرد: روایات و احادیث ارزشمندی درباره خواص خوراکی ها و نکات پیشگیری داریم ولی خیلی مهم است که بدانیم این موارد در چه سنی، برای چه فردی، در چه شرایطی و به چه میزانی مورد استفاده قرار بگیرد.

عضو کابینه دولت تصریح کرد: بهتر است در این زمینه به افرادی مانند آیت الله ری شهری که صاحب نظر هستند مراجعه شود؛ ایشان در رابطه با همین موضوع دو جلد کتاب هم نوشته اند.

وزیر بهداشت ادامه داد: بزرگانی چون آیت الله جوادی آملی و آیت الله مکارم شیرازی که در علم دین بسیار دانا هستند هم نظر به نبود طب اسلامی دارند و نباید سیاه نمایی کرد و حرف های غیر واقع از قول برخی افراد موجه در کشور برای رسیدن به برخی اهداف مطرح کرد.

وی معتقد بود: اگر کسی به نام طب اسلامی تحت درمان قرار گرفت و درمان نشد؛ به نام اسلام تمام می شود و نباید در این زمان که اسلام مظلوم است، به بیشتر شدن این مظلومیت کمک کنیم.

کمیسیونر کنترل و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر سازمان جهانی بهداشت همچنین تأکید کرد: طب ایرانی میراث گرانقدری است که همه موظف هستیم آن را توسعه دهیم و این طب حدود ۱۵۰ سال مغفول مانده بود و امروز که ما به آن توجه می کنیم برخی به دنبال انحراف این منبع عظیم هستند.

هاشمی در پایان گفت: مردم جامعه از مزایای طب ایرانی بهره مند هستند و پزشکان هم باید بپذیرند که طب ایرانی یک طب مکمل با ظرفیت بسیار خوبی است و از طرفی هم افرادی که نا باب هستند نباید دین را وسیله سود جویی خود قرار دهند.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP