چاپ این نوشته
از سوی استاندار اصفهان مطرح شد؛

مشکلات زیست محیطی به خاطر سوء مدیریت است/اگر برنامه ریزی درستی شده بود وضعیت زاینده رود این گونه نبود

استاندار اصفهان گفت: مشکلات زیست محیطی ایران ناشی از سوء مدیریت است و اگر همان کشورهایی که ما از آبادی آن ها تعریف می کنیم، دست مدیران بی تدبیر بود، آن جا هم به مشکلات فراوان زیست محیطی دچار می شد.

به گزارش سرویس اخبار صدای سلامت؛ محسن مهرعلیزاده ظهر امروز در نخستین مجمع سلامت استان بیان کرد: آرامش اجتماعی و داشتن محیطی سالم و ایمن در زندگی انسان بسیار مهم است و باید الزامات آن را فراهم کرد.

استاندار اصفهان ادامه داد: بیماری و سلامتی را به راحتی می توان تشخیص داد و آن هم به دلیل علائم و نشانه هایی است که بیماری ها دارند، اما مسئله سلامت به عنوان سبک زندگی بسیار مهم و اتخاذ تصمیم در خصوص سلامت هم شجاعانه ترین تصمیم است.

وی افزود: سلامت در هر جامعه ای از مهم ترین موارد و مسئله ها قلمداد می شود و یکی از شاخص های مهم توسعه یافتگی هر جامعه بشری، سلامت و توسعه آن است.

مهرعلیزاده با بیان این که آب و محیط زیست از جمله مهم ترین الزامات برای به دست آوردن سلامتی و زندگی سالم است خاطر نشان کرد: اگر آب و محیط زیست را از دست دهیم اوضاع خوبی نخواهیم داشت؛ البته معتقدم آب و محیط زیست کشور ما هنوز از بین نرفته است و دیگر کشورهای دنیا هم مشکلاتی شبیه به ایران داشتند و توانستند با شرایط وفق پیدا کنند.

* کشورهای آباد دست مدیران بی تدبیر نبود

استاندار اصفهان تصریح کرد: مشکلات زیست محیطی ایران ناشی از سوء مدیریت است و اگر همان کشورهایی که ما از آبادی آن ها تعریف می کنیم، دست مدیران بی تدبیر بود، آن جا هم به مشکلات فراوان زیست محیطی دچار می شد.

مقام ارشد دولتی استان اصفهان یادآور شد: اگر در دهه های گذشته برنامه ریزی درستی انجام شده بود امروز وضعیت زاینده رود به این شکل نبود و اگر از سه دهه پیش برنامه ریزی های درست انجام شده بود، امروز اصفهان مانند بهشت بود.

وی در تشریح مشکلات موجود در حوزه آب ادامه داد: کارخانه های ذوب آهن و فولاد مبارکه امروز هزاران میلیارد تومان سودآوری دارند و در طرح های مختلف می توانند شرکت کنند، بنابراین مشکل مالی و پولی نداریم چرا که پول در صنعتی است که آب مصرف می‌کند.

مهرعلیزاده در همین رابطه افزود: امروز با بخشی از سود میلیاردی صنایع اصفهان، می‌توان هم کشاورزی و هم زندگی مردم اصفهان را نجات داد.

* مسئولان خوزستان درباره آب نظر دیگری دارند

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم که سخنران بعدی این مجمع بزرگ بود در ابتدا صحبت از آب اصفهان به میان آورد و گفت: در جلسه ای که در خوزستان بودم مسئولان استانی حرف هایی بر خلاف حرف های مسئولان اصفهانی در خصوص آب می زدند و معتقد بودند که آب کارون باید در خوزستان جاری باشد و دشت های این استان را سیراب کند.

محمدهادی ایازی ادامه داد: تصمیم گیری در خصوص مسئله آب خیلی هم راحت نیست و باید به همه ابعاد آن توجه شود.

وی افزود: بسیاری از افراد جامعه به رفتارهای خود که رفتارهای پرخطری هم است، توجهی ندارند و یکی از مشکلاتی که امروز داریم پایین بودن سواد سلامت افراد جامعه است.

ایازی تصریح کرد: متأسفانه ۱۲ درصد آقایان و ۱۶ درصد بانوان به افسردگی مبتلا هستند و آسیب های اجتماعی یکی از مهم ترین دلایل افسردگی است.

* ۷۵ درصد سلامت در اختیار سایر دستگاه ها

معاون وزیر بهداشت همچنین خاطر نشان کرد: همه نهادها و دستگاه‌ها در حوزه سلامت وظیفه دارند، چرا که ۲۵ درصد وظایف بر عهده وزارت بهداشت است و مابقی بر عهده دستگاه ها و نهادهای دیگر است.

وی ادامه داد: حدود پنج هزار تخت بیمارستانی در ایران باید به حوادث رانندگی اختصاص پیدا کند و واضح است که با کاهش سوانح رانندگی، تخت های بیمارستانی هم کاهش می یابد و در این موارد است که وظیفه دیگر نهادها برای افزایش سلامتی در جامعه مشخص می‌شود.

متولی امور اجتماعی وزارت بهداشت همچنین گفت: باید مشارکت در حوزه سلامت را بر عهده مردم گذاشت و همه نهادهای محلی باید به کانون های سلامت محلات پایبند باشند؛ صدای مردم در حوزه سلامت باید شنیده شود و این کانون های محله محور همین وظیفه را دارند.

ایازی در تشریح چگونگی سیاست های سلامت بیان کرد: اگر رویکرد سلامت را در همه سیاست ها اعمال کنیم، آن وقت است که در حوزه سلامت موفق عمل کرده‌ایم؛ نظام سلامت در همه جای دنیا باید با رویکرد اجتماعی شدن باشد و کارهای بین بخشی انجام شود تا بتوان برای سلامتی مردم کاری کرد.

وی ادامه داد: اگر همه اعتبارات خود را صرف ساخت بیمارستان کنیم و اقدامی برای پیشگیری بیماری ها نکنیم، باز هم موفق نخواهیم شد و با کمبود بیمارستان مواجه می‌شویم.

 انتهای پیام/

telegram

Go to TOP