چاپ این نوشته
پس از گذشت هزار سال؛

حال ناخوش قدیمی ترین مرکز آموزش پزشکی جهان در اصفهان

طبق اطلاعات به دست آمده قدمت مَدرَس ابن سینا در اصفهان، ۱۶۵ سال از اولین بنای آموزشی دانشگاه آکسفورد بیشتر و در واقع قدیمی ترین بنای آموزش پزشکی بر جای مانده در دنیا است.

به گزارش سرویس طب سنتی صدای سلامت؛ اصفهان شهری تاریخی که مردان و زنان بزرگی را از هزاران سال پیش تا به امروز به خود دیده است. هنگام اذان صبح پای در محله دردشت این کلان شهر بگذاریم، شاید هنوز صدای پای دانشمند همه چیز دان و بزرگ و نامی ایران به گوش برسد که به سوی مَدرَس می رود تا علم طب را به علاقمندان و شاگردان خود آموزش دهد.

امروزه در کشور ایران و حتّی در جهان کمتر کسی است که نام دانشمند بزرگ و پر آوازه، حکیم ابن سینا را نشنیده باشد. ابوعلی سینا در سال ۳۵۹ هجری شمسی در بخارا متولد شد. ابن سینا را همه چیز دان معرفی کردند؛ چرا که وی پزشک، فیلسوف، شاعر، منجم، فیزیک دان، شیمی دان، زمین شناس، جغرافی دان، منطق دان و روان شناس بود. دانشمند پرآوازه ایرانی بیش از ۴۵۰ کتاب نوشته است که اکثر آن ها در زمینه های پزشکی و فلسفه هستند و بیشتر شهرت وی هم بر همین دو علم است.

* خدمت بزرگ ابوعلی سینا به علم طب

نقطه پر رنگ زندگی پر از علم و خدمت حکیم بوعلی سینا در زمینه های پزشکی بود. کتاب قانون در طب در واقع شاهکار بی بدیل و ستاره از ممتاز از خدمات ابن سینا قلمداد می شود. بیش از هفتصد سال است کتابی که دانشمند ایرانی در سال های ۴۰۳ تا ۴۱۴ در بزرگ ترین مراکز علمی و دانشگاهی اروپا تدریس شد و امروزه هم این کتاب در مهم ترین دانشگاه های جهان در حال تدریس است. نظامی عروضی در وصف این کتاب فاخر در چهار مقاله گفته است اگر بقراط و جالینوس زنده شوند روا بود که پیشِ این کتاب سجده کنند. زمان قدیم می گفتند که اگر کسی تنها جلد اول کتاب قانون را خوانده باشد و سن او به ۴۰ سال رسیده باشد، وی فردی اهل اعتماد است. کتاب قانون ابن سینا سرشار از علم پزشکی و نکات ارزنده ای است که امروزه بزرگ ترین دانشمندان حوزه طب در جهان سر در مقابل این اثر به یاد ماندانی به نشانه تعظیم فرو می آورند.

ابن سینا در سال ۴۱۵ هجری به اصفهان سفر کرد و تا سال ۴۲۸ در این شهر به تدریس علم طب مشغول شد. ابن سینا این کار را در مکانی انجام داد که از آن به عنوان نخستین مرکز آموزش علم طب در کل جهان یاد می شود. نخستین مدرسه علم طب دنیا امروزه در اصفهان و در خیابان ابن سینا واقع شده است که سال های سال است این مکان ارزشمند به دست فراموشی و کم لطفی برخی مسئولان سپرده شده است. بقایای این مکان پس از یک هزار سال در خطه نصف جهان باقی است که نیازمند توجه بیش از پیش مسئولان مربوطه دارد. مسئولان امروزه به حساسیت بیشتری این موضوع را دنبال می کنند و تیم های مختلفی از وزارت بهداشت برای سرکشی و پیگیری وضعیت مدرس این سینا انجام می دهند.

* مدرس ابن سینا، قدیمی تر از آکسفورد

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره گفته است: طبق اطلاعات به دست آمده قدمت این مَدرَس، ۱۶۵ سال از اولین بنای آموزشی دانشگاه آکسفورد بیشتر و در واقع قدیمی ترین بنای آموزش پزشکی برجای مانده در دنیا است.

سید محمدهادی ایازی در حاشیه بازدید از مَدرَس ابن سینا ادامه داد: در صورتی که این مدرس به عنوان محلی که آموزش پزشکی در آن ارائه می شده محسوب شود، قدمت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به بیش از ۹۹۰ سال قبل یعنی ۱۰۲۴ میلادی و ۴۰۳ هجری شمسی باز می گردد.

وی افزود: پس از بازدید از این مَدرَس و ملاقات با همکاران در سازمان نوسازی بناهای تاریخی شهرداری اصفهان و با اجازه وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رایزنی ها برای انعقاد تفاهم نامه با شهرداری اصفهان انجام شد و طبق این تفاهم نامه که به زودی منعقد می شود، املاک این مکان توسط شهرداری اصفهان آزادسازی می شود که در ادامه هم دانشگاه علوم پزشکی با حمایت وزارت بهداشت مرمت، بازسازی و ساخت و توسعه این مکان را برای احداث دانشکده طب ایرانی در محل مدرس ابن سینا انجام می دهد.

* احیاء و بازسازی، در انتظار عقد تفاهم نامه

ایازی در خصوص زمان احداث این مرکز گفت: امیدواریم هرچه زودتر این تفاهم نامه میان شهردار اصفهان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان منعقد شود؛ در صورتی که شهرداری آزاد سازی املاک را انجام دهد، دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت می توانند هرچه سریع تر مرمت و ساخت این مکان را آغاز کرده و آن را به بهره برداری برسانند.

حال گذشته از آن که باید دانست واقعاً به چه علتی دیوار به دیوار این مکان ارزشمند را خانه های شخصی احاطه کرده اند و هیچ توجهی به این مکان در سال های طولانی نشده است، منتظر اقدام شهرداری و حمایت وزارت بهداشت ماند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم در این باره می گوید: وزیر بهداشت نیز بر پیگیری جدی و همکاری این وزارتخانه و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با شهرداری اصفهان برای احیا و بهره برداری از این میراث تاکید کرده است.

کیانوش جهانپور ادامه داد: بنای مَدرَس ابن سینا متعلق به سال ۴۱۵ هجری قمری است و به اعتبار این میراث، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان قدیمی ترین مجموعه آموزش علوم پزشکی برجای مانده در جهان محسوب می شود.

مدرس ابن سینا در محله دردشت خیابان ابن سینا اصفهان واقع شده و در سال ۱۳۸۳ با شماره ۱۱۵۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP