چاپ این نوشته
رئیس سازمان غذا و دارو :

هیچ داروی خارجی امسال گران نمی‌شود/ سال ۱۴۰۴ صادرات دارو از واردات بیشتر می‌شود

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: هیچ داروی خارجی امسال گران نمی‌شود و در مورد داروهای ایرانی نیز فعلاً برنامه ای برای تغییر قیمت نداریم.

به گزارش سلامت نا ؛ رسول دیناروند به برخی اعداد و ارقام در بازار دارویی اشاره کرد و افزود: در سال ۹۳ بازار دارویی ایران حدود ۱۱هزار میلیارد تومان معادل ۴ میلیارد دلار بوده است که با احتساب این ارقام سرانه مردم حدود ۵۰ دلار محاسبه می شود.

وی تصریح کرد:  این عدد با توجه به درآمد ناخالص ملی عددی منطقی است یعنی این بازار در چارچوب قدرت و توان خرید مردم مدیریت شده است.

وی افزود: سیاستهای کنترل قیمت دارو در سال ۹۴ هم ادامه خواهد داشت می توان گفت تقریباً هیچ افزایش قیمتی در داروهای وارداتی اتفاق نخواهد افتاد و حتی امیدواریم بتوانیم قیمت برخی از این داروها را نیز کاهش دهیم.

دیناروند درباره داروهای تولید داخل نیز گفت: طبق روال سال ۹۳ سعی خواهیم کرد در زمانهای مورد نیاز اصلاحات قیمت را انجام دهیم اما در حال حاضر برنامه ای برای افزایش قیمت داروهای تولید داخل وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در حوزه صادرات دارویی رکورد زده ایم اظهار داشت: یکی از موفقیت های وزارت بهداشت در سال گذشته صادرات دارویی ۱۷۵ میلیون دلاربود به طوری که این عدد بالاترین صادرات دارویی تاریخ این صنعت در ایران بوده؛ ضمن اینکه در برنامه‌ای سه ساله، قصد داریم این عدد را به ۵۰۰میلیون دلار برسانیم.

وی تأکید کرد: برنامه دراز مدت وزارت بهداشت، رسیدن به تراز مثبت است یعنی به فضل الهی در سال ۱۴۰۴ نسبت صادرات دارویی به واردات آن به مراتب بیشتر خواهد بود.

 

منبع : فارس

telegram

Go to TOP