چاپ این نوشته
در گفتگوی سلامت نا با فوق تخصص گوارش مطرح شد:

تشخیص دیر هنگام دیابت فلج معده و فلج روده دیابتی را به همراه دارد

در صورت تشخیص دیر هنگام و عدم کنترل بیماری دیابت این بیماری به تدریج اختلالاتی در اعصاب حرکتی ر معده و روده ایجاد می کند که به آن فلج معده دیابتی یا فلج روده دیابتی گفته می شود.

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز،اصل اختلال بیماری دیابت در لوز المعده است و در لوز المعده فقط انسولین و هورمون تنظیم کننده قند ترشح نمی شود ، بلکه حجم زیادی از آنزیم و هورمون های دیگر که در بدن وجود دارد، ترشح می شود و در بسیاری از بیماران دیابتی هورمون ها هم تحت الشعاع قرار می گیرند.
عوارض گوارشی دیابت یا گاستروپارزی نزدیک به ۲۵ درصد افراد دیابتی را تحت تاثیر قرار می دهد در گاستروپارزی یا تاخیر در تخلیه معده، عمل تخلیه محتویات معده بیش از اندازه طول می کشد.
این اختلال گوارشی زمانی ایجاد می شود که رشته های عصبی معده آسیب ببینند یا کارشان به کلی متوقف شود.

در افرادی که کنترل قند خون مناسبی ندارند، ایجاد گاستروپارزی محتمل است.بیماری زایی این عارضه به خوبی شناخته نشده، اما مدارک نشان می دهند که علت عمده آن نوروپاتی دستگاه عصبی اتونوم است. در واقع دیابت می تواند به رشته های عصبی معده و روده صدمه برساند، مشروط بر اینکه قند خون برای یک دوره طولانی بالا باشد.

افزایش قند خون سبب تغییرات شیمیایی در عصب و صدماتی در عروق تغذیه کننده اعصاب می شود. اختلال گوارشی دیگر ایجاد شده، در حرکت روده های کوچک و بزرگ است که منجر به بروز یبوست یا اسهال می شود.

دربیمار دیابتی کندی حرکت روده باعث رشد بیش از حد باکتریهای روده می شود، تجمع باکتری ها در روده به بروز اسهال می انجامد، درصورت اثبات این حالت توسط پزشک ممکن است به بیمار آنتی بیوتیک یا داروهای دیگر تجویز شود، در این مدت کنترل دقیق قند خون بیمار اهمیت زیادی دارد.
ممکن است فرد دیابتی دچار یبوست شود که با مصرف غذاهای حاوی فیبر مثل میوه و سبزی و نوشیدن مایعات کافی تا حدی بهبود می یابد.

در مواردی که یبوست به مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است پزشک داروهایی را به بیمار تجویز کند.

* دستگاه گوارش سر آغاز سلامت و بیماری ها

فوق تخصص گوارش و استاد دانشگاه اصفهان درخصوص نقش دیابت برسلامتی انسان و سیستم گوارشی اظهار داشت: دیابت برسیستم گوارش تاثیر گذار است و سیستم گوارشی مستقیما با نیاز های انسان و تغذیه در ارتباط است .

دستگاه گوارش با خوردن از دهان شروع شده و با هضم ادامه یافته و سپس دفع می شود، دستگاه گوارش منشا و سر آغاز سلامت و از سوی دیگر ناخوشی ها و بیماری ها است .

اشخاصی که دستگاه گوارش راحت وسالم دارند ، می توانند با روحیه به کارشان ادامه داده و از سوی دیگر کوچکترین ناخوشی در دستگاه گوارش موجب دغدغه خاطر شده و فرد نمی تواند به زندگی عادی خودش ادامه دهد.

* بروز اختلال در بیماران دیابتی

دکتر پیمان ادیبی در مورد اختلالاتی که در اثر بیماری دیابت در بدن بروز می نماید یادآور شد: بیماری دیابت می تواند اختلالاتی را درحس ، حرکت و ترشحات بدن ایجاد نماید، دستگاه گوارش به عنوان یکی از بزرگترین دستگاههای بدن، تابع مجموعه ای این اختلالات است.

این اختلالات در بیماران دیابتی ممکن است از دهان ، حلق ، مری ، معده ، روده ها ( کوچک وبزرگ ) را شامل شود، در درون لوله گوارش که مسوول هضم و جذب غذا است .

برخی از اختلالات نظم عملکرد بدن را مختل می نماید، بسیاری از افراد بدون اینکه اختلال باعث صدمه ای جدی دربدنشان شود ناخوشی دارند، مثلا: مزه بدن در دهان ، احساس تلخی گلو، سوزش پشت جناق ، نفخ سر دل ، دفع های بعد از غذا ، احساس قار وقور شکم ، احساس رفع سریع بعد از غذا یا یبوست است .

این مجموعه اختلالات که به آنها ناخوشی های عملکردی یا بی نظمی درعملکرد دستگاه گوارش در بین بیماران دیابتی گفته می شود و در بین بیماران دیابتی تحت درمان به وفور دیده می شود و یکی از منشا های مراجعه به پزشکان است.

فوق تخصص گوارش در تشریح اختلالات در بیماران دیابتی خاطرنشان کرد: یکی از این اختلالات دانستن بیمار از ابتلاء به بیماری دیابت است که یک تنش برای بیمار است و هنگامی که به شخص اطلاع داده شد که دیابت دارد ، با استرس وارد شده، ذهن بیمار درگیر شده و در واقع بخش عمده ای از اختلالات گوارش زمینه روان تنی دارد.

بدان معنا که فرد پیوسته به بیمار بودن خود و مصرف قرص می اندیشد، در حالی که باید بدانیم که همه بیمارن دانستن اطلاعات کامل برایشان ضرورتی ندارد و افرادی که زمینه اضطراب سلامت دارند، اطلاعات را باید کاملا طبقه بندی شده ومنظم به آنان ارایه داد.

* اختلالات در اعصاب حرکتی

فوق تخصص گوارش در خصوص مصرف داروها متذکر شد: از علل دیگر عوامل مرتبط با داروها است، بسیاری از داروهایی که استفاده میشود از یک طرف دارای سود بسیار زیادی هستند و بیمار را درمرحله سالمی از نظر قند نگه می دارد و از سوی دیگر این داروها داراری عوارض درسیستم گوارشی می باشند و با ایجاد نفخ ، درد موجب تهوع شده که البته با روش صحیح مصرف ، احتمال کاهش عوارض وجود دارد.

از دیگر علت هایی که در بیماران دیابتی وجود دارد، اختلال در ترشح هورمون های داخلی است.
اصل اختلال بیماری دیابت در لوز المعده است و در لوز المعده فقط انسولین و هورمون تنظیم کننده قند ترشح نمی شود ، بلکه حجم زیادی از آنزیم و هورمون های دیگر که در بدن وجود دارد، ترشح می شود و در بسیاری از بیماران دیابتی هورمون ها هم تحت الشعاع قرار می گیرند، تعدادی از هورمون ها موظف اند که حرکات گوارش را تنظیم نموده و دسته ای از هورمون ها بر روی جذب تاثیرگذارند و در نتیجه اختلال در لوزالمعده می تواند موجب بروز اختلالات گوارشی شود.

و دسته دیررس هنگامی است که به علت بیماری قند درگیریهای در نظام عصبی ، محیطی وحرکتی ایجاد می شود و بیماری که غیرکنترل باقی مانده و سال ها درمعرض قند بالا بوده به تدریج اختلالاتی در اعصاب حرکتی ایجاد می نماید و این اعصاب در معده و روده هم وجود دارد است که اختلالاتی در تخلیه معده ، حرکت معده و حس معده ، به وجود می آورد و منشا بخشی از علایم (مثل : تهوع ، سنگینی و اختلالات قند ) است که به آن فلج معده دیابتی یا فلج روده دیابتی گفته می شود.

telegram

  1. فرض اله سلمانی گفت:

    من یک دیابتی نوع یک هستم دردی دراطراف مرا اذیت میکند مراراهنمایی کنید

Go to TOP