چاپ این نوشته
گفت و گو سلامت نا با متخصص داروسازی بالینی؛

عوارض آنتی بیوتیک و همه داروها مشترک است

برای در امان ماندن از عوارض ناشی از مصرف ارو بهترین روش استفاده آن پس از صرف غذا و با معده پر استتا کمتر بیمار دچار ناراحتی شود.

به گزارش خبرنگار سلامت نا،بسیاری ازبیماران که به پزشک و داروخانه مراجعه نمودند،شکایت دارند که با مصرف داروی آنتی بیوتیک دچار تهوع و دل درد واستفراق می شوند.
برای رفع تهوع اولین توصیه استفاده دارو وآنتی بیوتیک با معده پراست هنگامی که شخص غذا را مصرف نموده و حداقل ۲۰ دقیقه بعد ازمصرف غذا، آنتی بیوتیک و داروهای دیگر را مصرف نماید.

براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، عارضه ناخواسته دارویی عبارت است از هر نوع واکنش زیان آور که در دوزهای معمول مورد استفاده برای پیشگیری، تشخیص یا درمان بیماری یا تغییر عملکرد فیزیولوژیکی رخ می دهد. هدف از بررسی عوارض دارویی پیشگیری و کاهش مرگ و میر ناشی از عوارض دارویی است.

**عوارض ناشی از داروها

متخصص داروسازی بالینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عنوان کرد: مصرف داروها اجتناب ناپذیر است و برخی از بیماران مجبورند که هر روز مقادیری دارو مصرف کنند.

عوارض داروها وجود دارد و برخی از عوارض ناز به کار درمانی دارند، برخی ازعوارض جدی وخطرناک نیست ومی توان به آن اهمیتی نداد.
نکته خوب دیگر اینکه برخی از ازعوارض داروها پس ازمدتی مصرف خودبه خود فروکش می کنند و حتی کامل از بین می روند، یعنی دارو به وسیله بیمار هم چنان در حال مصرف است، اما عوارض کم شده یا ازبین می رود و به نوعی خود را سازگارمی کند.

برخی از عوارض که درمصرف بسیاری از داروها اتفاق می افتد شامل: تهوع، استفراق، سردرد است و ازعوارض شایعی بوده وکمتر دارویی است که فاقد این عارضه ها باشد، البته برخی ازعوارض مختص دسته ای خاص ازدارو ها است.
دربین داروهای اعصاب و روان داروهایی که باعث چاقی می شوند، داروهای جلوگیری کننده از بارداری عوارض مخصوص به خود را داشته که توجه به آنها بسیارضروری است.

بنابراین باید راهکارهای برخورد با عوارض این داروها ، عوارض مشترک بین داروها وعوارض خاص داروهای پرمصرف تامل شود.

** استفاده دارو وآنتی بیوتیک با معده پر

دکتر سلطانی در ادامه بحث خاطرنشان کرد: درمورد آنتی بیوتیک ها هم همین قضیه صدق می کند، عوارض بین آنتی بیوتیک ها وهمه داروها مشترک است واکثر آنتی بیوتیک ها دارای عوارض تهوع، استفراق واسهال است.

بسیاری ازبیماران که به پزشک و داروخانه مراجعه نمودند، شکایت دارند که با مصرف داروی آنتی بیوتیک دچار تهوع و دل درد واستفراق می شوند.
برای رفع تهوع اولین توصیه استفاده دارو وآنتی بیوتیک با معده پر است، هنگامی که شخص غذا را مصرف نموده و حداقل ۲۰ دقیقه بعد ازمصرف غذا، آنتی بیوتیک و داروهای دیگر را مصرف نماید.
مصرف دارو با معده پر نکته ای است که بسیاری از اشخاص به این امرتوجهی نکرده ،درحالی که رعایت این نکته می تواند تهوع را به طورکامل برطرف کند.

گاهی اوقات بیماری با معده پر هم استفاده نموده و دچار این عارضه می شوند، مرحله بعدی که به این بیماران توصیه می شود استفاده از آب زیاد یا شیر به همراه آن دارو می باشد، به خاطر اینکه داروی وارده در روده رقیق می شود و آب و شیر می تواند غلظت دارو را کم کند و به عنوان پوشاننده در دستگاه گوارش حساب شده و به خاطر محتویات زیاد شیر از تماس زیاد دارو جلوگیری می شود.

البته داروهایی هم است که استفاده همزمان آنها با شیر، جذب داروها را کم کرده و واقع نامناسب است که موارد خاصی است و در استفاده عمومی مصرف دارو با شیر مشکلی چندانی به دنبال ندارد.

توصیه دیگر استفاده از دارو به هنگام عصر و شب است، البته استفاده موقع خواب توصیه نمی شود به دلیل اینکه در این زمان ترشح اسید معده زیادتر از زمانهای روزانه است و عارضه را تشدید می کند.

متخصص داروسازی بالینی یادآور شد: این امر می تواند عارضه را کمتر کند ودر نهایت موجب روی آوردن به داروهای ضد تهوع است، بدان معنا که چنانچه هیچ کدام از این سه راهکار قبلی جواب نداد، در وهله آخر اگر که مشاهده شد آن دارو قابل جایگزینی نیست، از داروهای ضد تهوع حدود نیم ساعت یا یک ساعت قبل از مصرف داروی اصلی مصرف شود و اگر هیچ کدام از این راهکارها جواب نداد، جایگزینی داروی اصلی با داروی دیگری که استفاده می شود، راهکار دیگر است و البته با نظر پزشک متخصص صورت پذیرد و استفاده خودسرانه نباشد و انتخاب داروها نیاز به یک پایه و مباحث علمی دارد.

** تب و اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک

متخصص داروسازی بالینی گفت: اگر با مصرف دارویی به ویژه آنتی بیوتیک اسهال ایجاد شد اولین نکته ای که باید به آن توجه نمود اینکه آیا اسهال همراه با تب است ،وقتی که بیمار از قبل فاقد تب بوده و با مصرف آنتی بیوتیک دچار تب شود، در این موارد حتما شخص به پزشکی که آنتی بیوتیک را تجویز نموده است مراجعه نماید، ممکن است که اسهال از نوع اسهال عفونی باشد و نیاز به اقدامات دیگری است.

اسهال بدون تب خفیف است و نیاز به مراجعه پزشک نیست ومصرف مایعات و آبمیوه جایگزین مناسبی برای رفع بیماری اسهال است که به عنوان جایگزین مناسبی دارای املاح زیادی است.

جایگزین نمودن اقدام اول و استفاده از غذاهای نرم و فاقد چربی و بدون فیبر برای رفع اسهال، موثر است.

همچنین فراورده هایی به اسم پرو بیوتیک در داروخانه ها موجود است که با انواع اسامی تجاری مثل پودر پودر پروتکسین ، کی دیلاکت در داروخانه ها با دستور مصرف مخصوص و با راهنمایی گرفتن از مسوولین فنی داروخانه ها به رفع اسهال کمک می کند.

توصیه می شود بیمارانی که دچار اسهال ناشی از دارو می شوند، وعده های غذایی را متعددتر کرده ، اما حجم مصرف را کم نمایند و این عمل به رفع اسهال کمک می کند.

درنهایت چنانچه مجبور به استفاده از یک آنتی بیوتیک باشیم که باعث اسهال شود، هیچ کدام از اقدامات گفته شده جواب نخواهد داد و مانعی ندارد که از داروهای ایمن و مطمئن ضد اسهال در کنار داروی اصلی استفاده شود.

telegram

Go to TOP