چاپ این نوشته
فوق تخصص جراحی قلب؛

۹۰ درصد گرفتگی عروق با جراحی قلب باز برطرف می شود/جراحی قلب افراد را به زندگی طبیعی باز می گرداند

هراس عمومی مردم پیرامون عوارض عمل جراحی قلب باز به دلیل عدم شناخت کافی و تبلیغات نادرست است.

به گزارش خبرنگار سلامت نا،دکتر علی امیر احمدی فوق تخصص جراحی قلب گفت: باور های نادرست عموم افراد پیرامون عوارض جراحی قلب به دلیل عدم شناخت کافی و تبلیغات می باشد و به دلیل این است که مردم به طور کامل شناخت نداشته و بسیاری از افراد که برای جراحی تردید دارند از مزایای این جراحی بی خبر هستند.

وی گفت درست است که جراحی قلب سنگین است اما مزایای بسیاری دارد که افراد را به زندگی طبیعی باز میگرداند و با هیچ راه دیگری امکان پذیر نیست اما این در حالی است افراد اطلاع کافی ندارند.

دکتراحمدی اضافه کرد:افرادی که با مشکلات قلبی مواجه هستند لازم است پس از بررسی کامل نوع درمان خود با اگاهی که شامل دارو درمانی ،آنژیو یا جراحی قلب است را بپذیرند.

وی شایع ترین مشکلات قلبی و عروقی را درگیری عروق کرونربرشمرد و علت آن را زندگی ماشینی دانست و افزود:زندگی ماشینی و کم تحرکی به همراه تغذیه نامناسب در کل دنیا مرگ و میرهای ناگهانی که ناشی از بیماریهای قلبی است را به همراه دارد.

دکترعلی امیر احمدی افزود: تفاوت بین متخصصان قلب و عروق و فوق تخصصان جراحی قلب و عروق وجود دارد به طوری که جراحی قلب رشته ای است که با تخصص قلب و عروق متفاوت است و به صورت تخصصی جراحی قلب رامیگذرانند.

وی عروق کرونر قلب را به دو دسته سمت چپ و راست تقسیم کرد و گفت عروق سمت چپ قلب مهمترین عروق می باشند  و رگهایی که سمت راست را تامین میکنند اهمیت کمتری دارند و رگ اصلی قلب در صورتی که به گرفتگی دچار شود بیمار با مشکلات بیشتری مواجه میشود.

وی گفت در عمل جراحی قلب باز این عروق کرونر است که باز سازی میشود وبیمار به بهبود کامل دست پیدا میکند.

وی جراحی قلب باز را تاچند سال قبل یک نوع جراحی سخت برشمرد و گفت این عمل در سالهای اخیر به راحتی انجام میگیرد و افراد نیز با آگاهی بیشتری آن را میپذیرد.

امیر احمدی افزود:در جراحی قلب خون رسانی به قلب کاملا زیر نظر جراح است و جای نگرانی ندارد به همین دلیل بهترین انتخاب در افراد جوان با درگیری یک یا دو رگ از رگهای قلبی انتخاب عمل قلب باز است تاافراد بتوانند رندگی طولانی تری را بدون تحملات مشکلات داشته باشند.

وی باور اینکه عمل جراحی قلب عوارض زیادی دارد را باور غلط دانست و افزود: در عمل جراحی میزان بازگشت مشکل و رفع علایم بسیار بیشتر خواهد بود و بیمار تاحدود زیادی به سلامت کامل قلب باز خواهد گشت و شدت درگیری عروق را تاحدود زیادی کم کرده و یا کاملا ازبین میبرد به طوری که تا نود درصد رفع علایم را به همراه خواهد داشت.

وی گفت افراد جوان تر با داشتن درگیری های قلبی شدید معمولا گزینه های مناسب تری برای جراحی قلب میباشند تا به این طریق بتوانند زندگی بدون مشکل و طولانی تری را داشته باشند .

شایان ذکر است در عمل جراحی قلب باز پس از برش در مرکز قفسه سینه، پزشک جراح، استخوان محافظت کننده از قلب را کنار می زند تا به قلب بیمار دسترسی پیدا کند سپس قلب از کار می ایستد و بیمار به دستگاه بای پس قلب و ریه متصل می شود.

بنابراین متخصص جراح بدون اینکه قلب بیمار تپش داشته باشد می تواند بر روی عضله بیمار کار کند
در این شرایط تقریبا جراح حدود شش ساعت زمان دارد تا بر روی نقص احتمالی بیمار کار کند، زیرا طول کشیدن بیش از حد جراحی برای بیمار خطرناک است و احتمال عدم کارکرد صحیح دستگاه بای پس قلب و ریه وجود دارد.

پس از انجام بررسی های لازم بر روی عضله قلب، قلب دوباره به محل اصلی اش در بدن بیمار باز می گردد و دستگاه بای پس از بیمار جدا می شود.

بیمار پس از انجام جراحی، باید مدتی (بسته به صلاح دید پزشک) در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بستری باشد تا عملکرد صحیح قلب او مورد بررسی قرار بگیرد اگر همه چیز خوب پیش برود، تقریبا یک هفته بیمار در بیمارستان بستری خواهد بود.

بیمار چند روز بعد از جراحی می تواند فعالیت های روزمره خود را در ابتدا به صورت سبک و با استراحت های طولانی بین آن، شروع کند اما معمولا چند هفته طول می کشد تا توانایی انجام فعالیت های روزمره خود را به صورت طبیعی پیدا کند.

telegram

  1. yasna گفت:

    سلام
    میخاستم بپرسم ایا عمل سوراخ قلب خطرناکه ک خدایی نکرده موجب فوت بیمار بشه یا نه؟لطفا بگید خیلی مهمه برام ممنون میشم

Go to TOP