چاپ این نوشته
در شورای مرکزی بسیج جامعه پزشکی مطرح شد:

فولادگر: بیمه ها در وضعیت خوبی نیستند / صانعی: اگر طلب دانشگاه علوم پزشکی را بدهند جلو هم هستیم

نشست شورای استانی بسیج جامعه پزشکی امروز با حضور نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی، ریاست سازمان و سایر اعضاء برگزار شد.

به گزارش سلامت نا؛ حمیدرضا فولادگر ظهر امروز در نشست شورای مرکزی بسیج جامعه پزشکی استان اصفهان گفت: با پیگیری های انجام شده در دو سال گذشته دو منبعِ مهم من جمله یارانه های اختصاص داده شده به سلامت و ۱ درصد از مالیات بر ارزش افزوده برای بحث سلامت منظور شده است.

فولادگر افزود: امسال به دلیل رکود، تحقق وصول یارانه ها و مالیات بر ارزش افزوده کمتر از زمان مشابه سال گذشته بود.

وی ادامه داد: به دولت از قبل گفته بودیم این فرصتی که در اختیار بخش سلامت است مدیریت شود و منابع مالی یکجا هزینه نشود و این دلیل هم مانند رکود بر اقتصاد حوزه سلامت تأثیر گذاشت.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدوار بودیم بلایی که بر سر یارانه ها آمد بر سر بخش سلامت نیاید و اعتبار ۷ هزار میلیاردی سال گذشته به طور صحیح مدیریت شود.

رئیس کمیسیون تولید ملی مجلس شورای اسلامی در تشریح مدیریت ناصحیح یارانه ها گفت: یارانه ها در طرح دراز مدتی که داشت، قرار نبود به طور دائم به صورت نقدی باشد و به همه اختصاص پیدا کند چرا که می بایست به دهک های پایین جامعه اختصاص پیدا می کرد.

فولادگر ادامه داد: منابع یارانه ای باقیمانده در این طرح باید در سه بخش مسکن، اشتغال و بیمه به صورت کمک هزینه مصرف شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس تصریح کرد: مبلغ ۳۲۰۰ میلیارد تومان که دولت هر ماهه یارانه می دهد اگر به سیستم بانکی برود ۱۰ الی ۲۰ برابر این مبلغ می تواند به صورت تسهیلات ارائه شود، اما عمده بخش یارانه ها به بخش نقدی رفت.

حمیدرضا فولادگر تصریح کرد: در بخش سلامت هم همین اتفاق در حال بروز است و بیشتر پول اختصاص داده شده به سمت قسمت هزینه ها می رود در صورتی که مثلاً بیمارستان های ما باید توسعه بیشتری پیدا کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: داستان یارانه های نقدی برای سلامت تکرار شد ولی چون ظاهر خوبی داشت مردم استقبال کردند ولی در حال حاضر نارضایتی مردم رو به افزایش است.

فولادگر با اشاره به وضعیت بیمه ها گفت: بیمه ها در وضعیت خوبی نیستند و این که چرا تجمیع بیمه ها انجام نشد یکی از دغدغه های مهم در همین راستا است.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه قسمتی از این مشکلات کاسته می شود. در پی این برنامه، سازمان تنظیم مقررات بیمه ای کشور تشکیل می شود و متولی بیمه ها صرفاً وزارت رفاه نخواهد بود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خاطرنشان کرد: این سازمان که متشکل از وزارت بهداشت، وزارت رفاه، نمایندگان صندوق های بیمه ای، ناظرین مجلس و سایر اعضا است مسئول صدور مجوز، تعیین خدمات و تعرفه گذاری و سایر وظایف مربوطه است.

فولادگر در پایان صحبت های خود خاطر نشان کرد: در کشور دو مقوله آموزش و سلامت عمده بودجه جاری کشور را کسب می کنند.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ادامه نشست شورای مرکزی بسیج جامعه پزشکی استان اصفهان گفت: طبق برنامه تا سال ۲۰۳۰ به ۹۰ درصد از مردم باید ۹۰ درصد خدمات رایگان ارائه کنیم.

صانعی افزود: در ابتدا باید نظام بیمه ای را اصلاح کنیم و این امر مقدماتی می خواهد که مجلس باید در این زمینه ورود کند.

حمید صانعی با اشاره به طلب بالای دانشگاه از بیمه ها ادامه داد: همه تکلفات بیمه باید در اختیار وزارت بهداشت باشند و اگر طلب دانشگاه علوم پزشکی را بدهند نه تنها عقب نیستم بلکه در حوزه سلامت جلو هم هستیم.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پایان این نشست گفت: اگر منابع خودمان را در اختیار داشته باشیم و بیمه ها بدهی های خود را پرداخت کنند مثلا هتلینگ بیمارستان ها را به راحتی می توانیم انجام دهیم که البته اکنون هم این امر با مدیریت های صحیح انجام شده است.

telegram

Go to TOP