چاپ این نوشته
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

مسئله محیط زیست جدا از مسئله دین و نژاد است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مسئله محیط زیست جدا از مسئله دین و یا نژاد است.

به گزارش سلامت نا، معصومه ابتکار دقایقی پیش در همایش روز جهانی تالاب‌ها در اصفهان با تبریک دهه مبارک فجر اظهار کرد:‌ بسیار خوشحالیم که روز جهانی تالاب‌ها را در این ایام خجسته برگزار می‌کنیم و از تمامی همکاران خود که در راستای حفاظت از محیط زیست و احیای تالاب‌ها فعالیت می‌کنند، تشکر می‌کنم.

ابتکار با بیان اینکه امروز افراد زیادی در سطح جهان به موضوع محیط زیست توجه دارند، افزود: مسئله محیط زیست جدا از مسئله دین و یا نژاد است و با صلح مرتبط است، محیط زیست متعلق به تمامی انسان‌ها و جوامع بشری است و تمام تلاش‌هایی که در این زمینه انجام می‌گیرد تلاش‌های انسانی برای آینده کره زمین و صلح در آن است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: استاندار اصفهان مدیریت موفقی در ارتباط با موضوع محیط زیست داشته و در همین ارتباط کاهش چشمگیری در تعداد روزهای ناسالم در اصفهان داشته‌ایم این در حالی است که تعداد روزهای سالم اصفهان نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

وی با بیان اینکه تلاش‌های فراوانی در جهت احیای تالاب‌ها شکل گرفته است، ادامه داد: حوزه تالاب‌ها از مسائل جدی و کلیدی دولت یازدهم است و امسال نیز این توفیق را داشتیم که سیاست‌های کلی نظام توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد و اقدامات مهمی و پشتوانه محکمی برای فعالان در بخش محیط زیست بود.

ابتکار با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه کشور نیز به موضوع محیط زیست و تالاب‌ها به صورت علمی پرداخته شده است، اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم در راستای عملیاتی شدن طرح‌های مختلف محیطی گام برداریم که در این راستا طرح‌های مدیریت در شوراهای برنامه‌ریزی استان‌ها مطرح می‌شود و طرح احیای تالاب گاوخونی نیز در شورای برنامه‌ریزی اصفهان مطرح و مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: باید از وزارت نیرو و شخص وزیر به دلیل توجه به موضوع حقابه زیست‌محیطی تشکر کنم که این موضوع را در بخشنامه‌ها نیز مورد توجه قرار داده است.

ابتکار افزود: همچنین توجه به اصلاح الگوی کشت و تغییر رویه‌های فعلی در برداشت از آب‌های زیرزمینی و روان‌آب‌ها نیز مسئله مهمی و در تمامی استان‌ها باید در دستور کار قرار گیرد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه دولت تسهیلات خوبی را برای تغییر الگوی آبیاری در اختیار قرار داده و همت استان‌ها بر این است که تحولات هر چه سریع‌تر اتفاق بیفتد، اضافه کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی کشور هیچ چاره‌ای جز اصلاح الگوی کشت کشاورزی که در راستای حمایت از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌باشد نداریم.

وی افزود: اصلاح این الگوها می‌تواند برخی مشکلات را برطرف کند که در این راستا در ۲۷ ماه گذشته اقداماتی برای تالاب‌ها شکل گرفته است.

ابتکار با بیان اینکه علاوه بر گاوخونی و تالاب هامون امروز را می‌توان روز بزرگداشت تالاب شادگان، انزلی، میان‌کاله، زریوار، بختگان، جازموریان و … دانست، ادامه داد: امروز اهمیت تالاب‌ها در معیشت مردم، حفظ خاک و تنوع زیستی بر کسی پوشیده نیست و باید با یک نگاه علمی به ارزش‌های اقتصادی تالاب‌ها توجه داشت، باید توجه داشت اگر تالابی را برای یک فعالیت اقتصادی از بین بردیم دچار ضررهای فراوانی خواهیم شد و در همین راستا باید حقابه زیست محیطی مدیریت منابع آب در راستای حفظ تالاب‌ها مورد توجه قرار گیرد.

ابتکار تأکید کرد: در قانون لایحه برنامه ششم توسعه و لایحه ارزیابی زیست محیطی به این موضوعات توجه ویژه شده است.

وی در ادامه به موضوع انتخابات نیز اشاره کرد و گفت: در‌ آستانه رخداد بزرگ انتخابات هستیم و افتخار می‌کنیم که جمهوری اسلامی بر اساس مردم‌سالاری دینی تشکیل شده که جا دارد از بنیانگذار انقلاب اسلامی نیز در این جلسه یادی کنیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه انتخابات مجلس از اهمیت فراوانی برخوردار است و دخالت مردم در تعیین سرنوشت خود می‌تواند به انتخاب افرادی بینجامد که سرنوشت و آینده کشور را رقم می‌زنند، اضافه کرد: مردم باید توجه داشته باشند به اشخاصی رأی دهند که به توسعه پایدار کشور توجه داشته و نگاه علمی و شجاعت کافی برای دفاع از محیط زیست را داشته باشند.

ابتکار افزود: نمایندگان باید افرادی باشند که از تنش‌های زیست محیطی آگاهی داشته و در جهت حل این مشکلات گام بردارند، متأسفانه بسیاری از مشکلات زیست محیطی در همین سالیان اخیر به وجود آمده برای نمونه خشک شدن گاوخونی، بختگان و پریشان در همین ۱۰ سال گذشته رخ داده است.

بنابر این گزارش در ادامه این مراسم تفاهمنامه‌ای میان سازمان حفاظت محیط زیست کشور، استانداری اصفهان و کنوانسیون رامسر به امضا رسید و از فعالان محیط زیست در قالب قهرمانان تالابی تقدیر شد.

منبع: فارس

telegram

Go to TOP