چاپ این نوشته
در گفتگو با مسئول کنترل مواد غذایی مرکز بهداشت اصفهان مطرح شد:

خرید مواد غذایی از محل مطمئن ضرورت دارد/ مواد غذایی را به صورت پخته شده فریز نکنیم

سیدمهدی میرجهانیان: مواد غذایی که قرار است در فریزر گذاشته شود، باید تمیز شسته شده و تحت شرایط خاص بسته بندی شوند. پاک سازی اوّلیه و بسته بندی درست لازم است، باید مواد غذایی را به صورت پخته شده فریز نکنیم و از سرخ کردن بپرهیزیم.

به گزارش سلامت نا، برای حفظ سلامتی بدن، غذایی که می خوریم باید سالم و مقوی باشد، به این منظور باید مواد غذایی سالم انتخاب و به روش بهداشتی و مناسب نگهداری شود. با شناسایی عوامل فساد، تدابیری که برای حذف و کنترل آن ها به کار گرفته می شود می تواند سبب نگهداری یا تأخیر در فساد مواد غذایی شود. برای دستیابی به تغذیه سالم، بهداشت و سالم بودن آن اهمیت فراوانی دارد. زیرا امروزه راه های فساد بیشتر شده و تحت تإثیر عوامل شیمیایی و فیزیکی و میکروارگانسیم ها شدّت یافته است.

همچنین نحوه نگه داری مواد غذایی به منظور استفاده تدریجی هم اصولاً ملاحضایت را در بر دارد. در کل شناسایی کامل این موضوعات و اشراف خانواده ها به خصوص مادران، باعث سلامت خانواده و در نهایت سلامت جامعه می شود. از همین رو با سیدمهدی میرجهانیان، کارشناس مهندسی بهداشت محیط و مسئول کنترل مواد غذایی مرکز بهداشت استان اصفهان به گفتگو نشستیم تا بیشتر در این مورد بدانیم و خانواده ها آگاهی کامل تری داشته باشند.

سلامت نا: از بهداشت مواد غذایی و اهمیت حفظ آن برایمان بگوئید:

سیدمهدی میرجهانیان: مواد غذایی در معرض خطر آلودگی و فساد هستند و طبق آمارها در دنیا همه ساله حدود ۳۰ درصد از مواد غذایی تولید شده به علّت استفاده نکردن از روش های مناسب نگهداری دستخوش آلودگی و فساد می شوند و خسارات مالی و جانی و بهداشتی فراوانی ایجاد می کنند.

به طور یقین مواد غذایی یکی از کلیدی ترین رموز برای سلامت است. با توجه به اینکه سه وعده غذایی در مصرف روزانه افراد است و شعار امسال سازمان جهانی بهداشت سلامت مواد غذایی از مزرعه تا بشقاب را مد نظر قرار داده است، در بهداشت مواد غذایی باید این حلقه های زنجیری را شناخت و در کل پروسه مواد غذایی سعی شود که بهداشت مواد غذایی به بهترین صورت ممکن رعایت شود.

بهداشت مواد غذایی در بخشی وابسته به شرح وظایف ارگان های نظارتی و در بخشی وابسته به شرایط خود مصرف کننده است. بخش ارگان های نظارتی بیشتر تا لحظه قبل از رسیدن به دست مصرف کننده است که مواد غذایی تحت وظایف و کارکردهای ارگان خاص خواهد بود.

بخشی از ارگان ها دولتی و بخشی هم غیر دولتی اند، زمانی که یک فرد به عنوان مصرف کننده مواد غذایی می خواهد ماده اولیه مواد غذایی را خریداری کند، حتی در غذاهای آماده، باید شرایط خریدش را به صورت خوب رعایت کند و سپس شرایط نگهداری و در نهایت به شرایط مصرف توجه کند.

سلامت نا: بسیاری از محصولاتی که ما از بازار تهیه می کنیم بصورت بسته بندی است. چگونه از سلامتشان مطمئن باشیم؟

سیدمهدی میرجهانیان: محصولات غذایی یا صورت بسته بندی یا به صورت فله ای عرضه می شوند، مهم ترین موضوع شرایط نگهداری در مرکز تهیه و توزیع است. برخورداری از ضوابط و شرایط لازم و درج برچسب نام محصول، چرخ تولید و انقضای مصرف، پروانه ساخت ضرورت دارد. چنانچه یک ماده غذایی به صورت بسته بندی عرضه شود، اما ضوابط لازم را نداشته باشد، از لحاظ شرایط در مرکز بهداشت استان و اداره نظارت بر مواد غذایی غیر قابل مصرف و غیر مجاز تلقی می شود.

 

سلامت نا: مواد غیر بسته بندی یا فله ای چطور؟

سیدمهدی میرجهانیان: برای مواد غذایی فله ای و غیر بسته بندی شده، لزوم رعایت شرایط برای متصدی فروش مواد غذایی ضرورت دارد، فردِ مصرف کننده باید در موقع خریدِ ماده غذایی به سلامت اهمیت دهد. سلامت ماده غذایی دارای دو بخش بسیار مهم است که بهداشتی بودن ماده غذایی و حفظ خواص ظاهری از لحاظ خواص ارگانیک و مورد تأیید بودن را در بر می گیرد. همچنین خرید مواد غذایی از محل مطمئن که دارای شرایط خاص است هم از لحاظ و محیط نگهداری و سالم بودن ماده غذایی ضرورت دارد.

سلامت نا: ما به عنوان مصرف کننده، فساد را از کجا باید تشخیص دهیم؟

سیدمهدی میرجهانیان: واقعیت علمی این است که چنانچه بخواهیم دقیقاً تشخیص دهیم، باید کپک ها و قارچ ها را بشناسیم.

سلامت نا: ما می توانیم متوجه آنها شویم؟

سیدمهدی میرجهانیان: کپک هایی که در مواد غذایی رشد می کنند درصدشان خطرناک و بیماری زا هستند، خطرات کم، متوسط و زیاد است. بحث مهم در زمینه کپک و قارچ ها این است که یک بسته کوچکی از کپک ها و قارچ ها را ما به چشم مان می بینیم و یک بسته عظیمی از آنها دارای آلودگی در مواد غذایی اند، البته سطح آلودگی ونوع کپک یا قارچ با چشمان معمولی دیده نمی شود و با روش های آزمایشگاهی قابل مشاهده اند تا مشخص شود که یک ماده غذایی به کپک و قارچ آلوده و فاسد شده است.

 

سلامت نا: آلودگی ها انواع مختلفی دارند؟

سیدمهدی میرجهانیان: در مورد آلودگی مواد غذایی بدانیم که مواد غذایی به سه دسته تقسیم می شوند. از لحاظ فساد، موادی که به راحتی فساد پذیرند؛ مثل گوشت، شیر. دسته بعدی مواد غذایی هستند که به سهولت تحت شرایط عادی دچار فساد نمی شوند؛ مثل انواع حبوبات و برنج. دسته آخر هم موادی هستند که وضعیت شان متوسط اند. مثل میوه و سبزیجات که در همین راستا باید به مبحث عوامل آلودگی مواد غذایی توجه کرد. آلودگی های باکتریی، شیمیایی، مکانیکی و فیزیکی وجود دارند و از ارزش غذایی می کاهند.

سلامت نا: فریزکردن محصولاتی مانند سبزیجات که قرار است در دراز مدّت مورد استفاده قرار بگیرند، مانع فساد می شود. اصول این نوع فریزها به چه صورت باید باشد؟

سیدمهدی میرجهانیان: مواد غذایی که قرار است در فریزر گذاشته شود، باید تمیز شسته شده و تحت شرایط خاص بسته بندی شوند. پاک سازی اوّلیه و بسته بندی درست لازم است، باید مواد غذایی را به صورت پخته شده فریز نکنیم و از سرخ کردن بپرهیزیم و حتی المقدور در حفظ مواد غذایی بیشتر به صورت خام فریز کنیم.

سلامت نا: و سخن آخر شما با خانواده ها؟

سیدمهدی میرجهانیان: سخن آخر من با خانواده ها این است که توصیه بهداشت مواد غذایی بسیار اهمیت دارد و تأمین کننده سلامت خود شخص و افراد خانواده و در نهایت سلامت جامعه است.

سلامت نا: از اینکه این فرصت را در اختیار مخاطبان سلامت نا قرار دادید تشکر می کنیم.

telegram

Go to TOP