چاپ این نوشته
متن...حاشیه...

روایتی خواندنی از خدمت سفیدپوشان بسیجی

رئیس بیمارستان صحرایی شهید دکتر فقیهی: حقیقت امر این است که خدمات رایگان و ارزشمند پزشکان بسیار بیشتر از خطاهای پزشکی و برخی اقدامات نادر پزشک نماهاست که باید به خوبی در جامعه تبیین شود.

به گزارش سلامت نا؛ همیشه بحث بهداشت و درمان از مهمترین ضروریات هر جامعه ای به حساب می آید و از مقوله هایی است که هر دولتی به این مهم اهتمام می ورزد چرا که پیشرفت در بسیاری از حوزه ها در گرو بهداشت و سلامت جامعه است.

طبیعی است که مسئله سلامت باید همه گیر باشد چرا که مربوط به تک تک افراد جامعه است امّا گاهی اوقات و در برخی از نقاط به دلیل محرومیت آن منطقه یا افراد ساکن در مکانی، سلامت جلوه کمرنگ تری به خود می گیرد که دستگاه های متولی در آن منطقه همّت خود را در راستای حفظ و حراست از آن به کار می گیرند.

بسیج جامعه پزشکی یکی از دستگاه های متولی در بحث محرومیت زدایی در حوزه سلامت است که یکی از اقدامات این سازمان، رسیدگی به وضعیت بهداشت و درمان مناطق محروم و کمتر برخوردار است. در همین راستا بسیج جامعه پزشکی استان اصفهان هم اقدام به برپایی بیمارستان صحرایی شهید دکتر فقیهی در شهرستان فریدن با تحت پوشش قرار دادن شهرستان های فریدن, فریدونشهر، بوئین و میاندشت و چادگان نمود.

حفظ آمادگی در کنار محرومیت زدایی

حفظ آمادگی و انسجام نیروهای کادر بیمارستان صحرایی و تست تجهیزات در کنار محرومیت زدایی و خدمت رسانی به مردم مناطقِ هدف, از اهداف برپایی این بیمارستان بود.hojjati1

این ها بخشی از سخنان رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان اصفهان بود. وی در ادامه در حاشیه برپایی این بیمارستان به سلامت نا گفت: بسیج جامعه پزشکی به طور دائم اقدام به اعزام تیم های عمومی و تخصصی پزشکی با تجهیزات کامل و دارو می کند امّا این نخستین بیمارستان صحرایی این سازمان بود که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل مدیریت بحران استانداری اصفهان و هلال احمر اصفهان برپا شد.

محسن حجتی خاطرنشان کرد: بسیج جامعه پزشکی با مدیریت بحران فرضی و هماهنگ کردن دستگاه های متولی به سرعت نسبت به برپایی بیمارستان با ادارات یاد شده اقدام کرد که پس ارزیابی های انجام شده توسط تیم بازرسی نمره خوبی را کسب کرد.

رئیس بیمارستان صحرایی شهید دکتر فقیهی در پایان از زحمات تمامی عوامل این بیمارستان تقدیر کرد و افزود: حقیقت امر این است که خدمات رایگان و ارزشمند پزشکان بسیار بیشتر از خطاهای پزشکی و برخی اقدامات نادر پزشک نماهاست که باید به خوبی در جامعه تبیین شود.

حضور اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی در بیمارستان صحرایی

از لابلای جمعیت عظیم مردم که از خیابان و محوطه بیمارستان و سالن انتظار که گذشتیم به درمانگاه ها رسیدیم. درمانگاه های مجهز و تخصصی. مثل طب سنتی که مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در آن بود و با لبخند همیشگی مشغول به ویزیت و مشاوره به بیماران بود. درمانگاه های دیگری هم بود. مثل اورولوژی، اطفال، مغز و اعصاب، ارتوپدی، زنان و زایمان و چشم پزشکی با حضور دکتر صالحی, رئیس بیمارستان تخصصی فیض اصفهان که از پرکارترین درمانگاه ها بود.salehi1

در کنار این درمانگاه ها چهار درمانگاه عمومی، درمانگاه تست فشارخون و قندخون، آزمایشگاه و داروخانه هم بود. مفتح زاده مسئول آزمایشگاه بیمارستان صحرایی گفت: به علّت وجود آب و هوای پاک و برخی عوامل تأثیرگذار، در بین بیش از ۸۰۰ مراجعه به آزمایشگاه، مورد کم خونی و غلظت خون بسیار کم رؤیت شد.

در قسمت اصلی بیمارستان هم اورژانس های برادران و خواهران، واحد های مجهز بستری، اتاق مادر و کودک، اتاق زنان و زایمان و اتاق عمل مجهز به تیغ جراحی دکتر صف آرا مشاهده می شد. اتاق عملی که خود سالن انتظار جداگانه ای داشت و گاهاً پزشک را ساعات پایانی شب مشغول می داشت.

دعوت از کلیه مسئولین بهداشتی و درمانی برای ارزیابی بیمارستان های صحرایی نیروهای مسلح

به گفته سیدرضا مرتضویان این اتاق عمل آمادگی کامل برای انجام عمل های درجه ۲ و ۳ را داشت. رئیس شورای هماهنگی بهداشت و درمان نیروهای مسلح استان اصفهان در ادامه صحبت هایش گفت: این نخستین بیمارستان صحرایی بسیج استان است که در سال های آینده هم از لحاظ نوع سازه و هم اندازه و پرسنل رشد خوبی خواهد داشت.mortazavian1

رئیس بیمارستان فوق تخصصی شهید صدوقی اصفهان اذعان کرد: جمهوری اسلامی ایران در بحث بهداری رزم پیشتاز است و آمادگی کامل برای پوشش بهداشتی درمانی در زمان های بحران را دارد.

این متخصص بیهوشی خاطرنشان کرد: بیمارستان صحرایی نیروهای مسلح از کیفیت خوبی برخوردار است و تمامی استانداردهای لازم را رعایت می کند و ما حاضریم مسئولین بهداشتی و درمانی استانداردها و کیفیت بیمارستان های ما را قبل از نصب و در حین کار بررسی و اعلام نتیجه نمایند.

آمبولانس های مدرن و صفر کیلومتر و امدادهوایی و آماده باش بودن مرکز ۱۱۵ منطقه و استان به طور خاص برای امورات و مأموریت های بیمارستان صحرایی هم از نکات جالب این بیمارستان بود.

خدمت رایگان پزشکان، زیباترین جلوه بیمارستان صحرایی

رئیس شورای عالی بسیج جامعه پزشکی استان اصفهان خدمت رایگان و خالصانه پزشکان و razmjoo1پرستاران را از جلوه های زیبای این بیمارستان صحرایی دانست و افزود: پزشکان برتر استان در کنار مردم محروم و عزیز این مناطق روزها را می گذرانند و هم در بیمارستان و هم با اعزام به روستاها بدون چشم داشت ارائه خدمات می کنند.

پروفسور رزمجو ادامه داد: احیاناً اگر بیماری نیاز به اعزام داشت با توجه به وضعیت وی، با آمبولانس و یا بالگرد به اصفهان اعزام می شود و توسط تیم های تخصصی بسیج جامعه پزشکی به صورت رایگان درمان یا عمل می شوند.

عملیاتی کردن طرح بیمارستان صحرایی، برای نخستین بار

علیزاده از اهمیت حضور در این منطقه گفت و خاطرنشان کرد: این منطقه به علّت پوشش و دید درمانی مناسب بر شهرستان ها و روستاهای اطراف انتخاب شد.

معاون درمان هلال احمر استان اصفهان همچنین به سلامت نا گفت: هر دستگاهی که در این بیمارستان همکاری کرد خودش پتانسیل بالایی دارد ولی ما به دنبال بیشترین بازدهی بودیم و بازدهی کار هم به همین بود.alizadeh1

وی ادامه داد: هر باره این اقدامات به صورت مانور این کار را انجام می دادیم اما این بار با تعامل با دستگاه های همکار، برای اولین بار بود که طرح بیمارستان صحرایی به طور کامل عملیاتی شد.

علیزاده تصریح کرد: این همکاری مانوری برای مواقع بحران بود که بتوانیم بهتر و آسانتر در مواقع بحران با هم تعامل داشته باشیم و مدیریت زمان کنیم.

معاون درمان هلال احمر اصفهان در پایان صحبت های خودش استان اصفهان را آماده ترین استان در حوزه امدادی دانست.

بیمارستان صحرایی شهید دکتر فقیهی به کار خود پایان داد که امید می رود در سال های آینده با پتانسیلی قوی تر به مردم شریف استان اصفهان ارائه خدمت کند.

end

telegram

Go to TOP