چاپ این نوشته
اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل-1؛

حوزه سلامت، نیازمند اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی

کارهایی در بحث اقتصاد مقاومتی در وزارت بهداشت شروع شده اما باید توجه تمامی دست اندرکاران این حوزه در وزارت بهداشت به این موضوع باشد که می بایست کارها به گونه ای باشد که بیشترین منفعت آن در داخل به چشم بیاید و نه خارج از کشور، چرا که این با روح اقتصاد مقاومتی منافات دارد.

به گزارش سلامت نا، سال هاست که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) صحبت از اقتصاد مقاومتی را پیش کشیده اند و بارها و بارها همه را به این عمل دعوت می کنند. عملی که به گفته رهبری چندان هم به آن عمل نشد و مورد توجه مسئولین کشور قرار نگرفت و کار منسجمی هم در این حوزه انجام نشد.

به هر حال کشور نیازمند اقتصاد مقاومتی در تمامی حوزه هاست و نباید این مهم فراموش شود و به دست غفلت سپرده شود. چرا که گره گشای مشکلات اقتصادی کشور همین اقتصاد مقاومتی است که رهبر معظم انقلاب به خوبی ابعاد آن را تشریح و تبیین کردند که مربوط به حوزه خاصی نیست و همه در هر سطح و رده ای می توانند این عمل را به کار بگیرند.

حوزه سلامت هم یکی از حوزه هایی است که نیازمند جدی در عرصه اقتصاد مقاومتی است و همگی بر این باور معتقدند که پیشرفت در هر حوزه ای نیازمند پیشرفت در حوزه سلامت و افزایش سلامت عمومی جامعه در تمامی ابعاد و چارچوب های تعریف شده آن است. اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت ابعاد گوناگونی را در برمی گیرد که تجهیزات پزشکی یکی از این موارد است که بارها و بارها وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وقت بدان اشاره کرده است.

به گفته دکتر سیدحسن هاشمی، اقتصاد مقاومتی تنها راه نجات حوزه تحهیزات پزشکی از شر قاچاق و همچنین وابستگی به سایر کشورها است. وابستگی ای که بار مالی سنگینی را برای وزارت بهداشت به همراه دارد و از طرفی هم قاچاقی که نه برای علم پزشکی پسندیده است و نه این علم آن را تأیید می کند و در گاهاً بسیاری از وسایل بلا استفاده از چرخه تجهیزات پزشکی خارج می شوند.

همانگونه که رهبر معظم انقلاب هم اشاره نمودند، در راستای اقتصاد مقاومتی در طول این سال ها گام هایی برداشته شده است ولی کافی نبوده است و آن ها را می توان مقدمه ای برای این راه عظیم دانست. طرح تحول نظام سلامت گام خوبی بود که در راستای اقتصاد خانواده ها در هنگام بروز بیماری و یا مشکل درمانی برداشته شد و در پی کاهش هزینه های پرداختی از جیب مردم، باری را از دوش خانواده ها برداشت و به این جمله رهبری که فرمودند خانواده ها علاوه بر رنج بیماری رنج دیگری نداشته باشند را بیشتر جامه عمل پوشاند.

اهمیت به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان داخلی هم در عرصه دارو و هم تجهیزات پزشکی می تواند گام خوبی برای اجرای اقتصاد مقاومتی در جامعه باشد. در پی همین اقدام می بایست بیشتر به تولیدکنندگان داخلی توجه کرد و به آنها اعتماد کرد و آنها در همین راستا کیفیت محصولات خود را بالا ببرند تا پزشک به علّت تأثیر بهتر داروهای خارجی مجبور به تجویز آن نباشد و بیمار هم در پی آن با هزینه های گزاف مجبور به تهیه آن نباشد. داروهایی احیاناً از راه قاچاق وارد می شوند و یا در صورت ورود قانونی هزینه های گزافی را هم برای وارد کننده و مصرف کننده به همراه دارد و بعضاً مشابه داخلی همان در سیستم غذا و دارو وجود دارد.

همانگونه که گفته شد قاچاق دارو و تجهیزات پزشکی معضلی است که به شدّت سیستم بهداشتی درمانی و فعالین اقتصادی در این حوزه را در گیر خود کرده است و ضربات بدی به این بدنه ی لازم و ضروری وارد کرده است. میدان دادن به تولیدکنندگان داخلی و همچنین فراهم کردن شرایط کافی و لازم بستری می تواند بوجود آورد که به شدّت با قاچاق و وابستگی مبارزه کرد. هر چند تولید در عرصه پزشکی کار چندان راحتی نیست و در اوایل کار باید به تولیدات محدود تولیدکنندگان داخلی قانع بود و امکانات بیشتر نمونه های مشابه خارجی را فدای اقتصاد مقاومتی نکرد.

کارهایی در بحث اقتصاد مقاومتی در وزارت بهداشت شروع شده اما باید توجه تمامی دست اندرکاران این حوزه در وزارت بهداشت به این موضوع باشد که می بایست کارها به گونه ای باشد که بیشترین منفعت آن در داخل به چشم بیاید و نه خارج از کشور، چرا که این با روح اقتصاد مقاومتی منافات دارد.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اینکه متولّی امر سلامت در کشور است اما می تواند از بازوهای قدرتمندی که دارد و از ظرفیت سازمان ها و نهادهای مرتبط با حوزه سلامت و بهداشت و درمان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور استفاده کند. می توان نمونه این ها را با نام بسیج جامعه پزشکی، سازمان های مردم نهاد، موسسات خیریه و … شناخت. به عنوان نمونه بسیج جامعه پزشکی که خود نماد سه دهه کار جهادی در حوزه بهداشت و درمان است پتانسیل بالایی است که بارها و بارها از سوی رئیس سازمان کشوری و رؤسای سازمان های استانی اعلام آمادگی جهت همکاری با وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور شده است که حتّی فراتر از توان خود می توانند کمک حالی برای این وزارتخانه باشند.

به هر حال هر دستگاهی که متولّی باشد و هر دستگاهی که کمک دهنده باشد، اقتصاد ایران دارای چالش های ساختاری مختلفی است که بدون رفـع آنهـا نمی تـوان بهره گیری های اساسی داشت. با اصلاحات ساختاری، زمینه های مناسب برای جذب سرمایه گذاری خارجی در جهت تکمیل پروژه های نیمه تمام و بهبود بهره وری عوامل کار و سرمایه فراهم می شود. البته لازمه این امر اولویت بندی پروژه های نیمه تمام و مشخص کردن اولویت اقدامات لازم در جهت افزایش بهره وری است.برای سرمایه گذاری در زمینه های جدید نیز باید موتورهای رشد اقتصاد ایران را بازشناسی کرد. در یک نگاه کلی این موتورهای رشد عبارت است رشد مبتنی بر ارتقای فناوری، رشد مبتنی بر تجارت خارجی معطوف به صادرات، و … که تعیین اولویت ها در هر بخش نیازمند تحقیقات دقیقی است.

همچنین اجرای طرح‌های توسعه‌ای با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد. چرا که در سال های گذشته با توجه به محدودیت های موجود در زمینه تجهیزات پزشکی و دارویی، طرح های توسعه ای شرکت های دارویی به دلیل این محدودیت های مذکور کند پیش می رفت و گاهی اوقات هم متوقف می شد، ولی با رفع این محدودیت‌ها مسیر توسعه شرکت‌های دارویی تسهیل خواهد شد. به شرط آنکه ساختارهای اصلاحی که در تحقیق ارائه شده به آنها اشاره شد، مورد بررسی قرار گیرد و به تولیدات داخلی با سرمایه گذاری های خارجی بیشتر توجه شود.

در پایان شایسته است بیان شود که تمامی مسئولین و مدیران حوزه سلامت در سراسر کشور می بایست بیانات و نقشه راه مقام معظم رهبری را سرلوحه کارهای خود قرار دهند و شعار امسال را علاوه بر سربرگ نامه ها و بنرهای سازمان و نهادهای درگیر در حوزه سلامت، در عملکرد پایان سال آن ها هم ببینیم.

سردبیر

telegram

Go to TOP