چاپ این نوشته
تغییر سال؛ تغییر در روابط زناشویی/

چشم ها را باید شست؛ همسران را جور دیگر باید دید!

مهم ترین قدم در داشتن نوروزی آرام و تعطیلاتی خاطره انگیز این است که روابط خود و همسرتان را هم بتکانید و تغییر دهید، با هم تمرین کنید تا این ایام را خوش بگذرانید.

به گزارش سلامت نا؛ ایرانیان سعی می کنند در حالی  به استقبال سال نو بروند که خود و خانه شان را از آلودگی ها پاک کرده اند. اما برای داشتن سالی پر بار، باید در خیال از جنبه های فردی و اجتماعی مان تجدید نظر کنیم، گذشته ها را بتکانیم و برای آینده از نو بسازیم.

سعی کنید از همین روزهای ابتدایی بهار مراقب شادی اهل خانه باشید و تصمیم بگیرید، در این نوروز بیشتر مراقب گفتار و رفتار خود باشید، جَو خانه را امن کنید و خشم خود را بیش از پیش کنترل کنید، گاه به خاطر دیگری از خواسته خود بگذرید و قدرت و مسئولیت را عادلانه تقسیم کنید تا مقاومت و تنش جای خود را به همکاری دهد.

** اصلاح روش گفتگو با همسر

صحبت کردن و گفتگو با یکدیگر را پر رنگ کنید. هر چند مشغله های کاری،حضور فرزندان و مشکلات زندگی ممکن است وقت تان را پر کرده باشد اما باور کنید ارزشش را دارد. اگر رابطه شما با همسرتان، مناسب باشد، خیلی از مشکلات زندگی تان حل می شود و یا حداقل تحملش آسان می گردد.

حرف های روزمره،مشکلات فرزندان، تصمیم هایی راجع به خرید مایحتاج زندگی و حرف هایی از این جنس از ملزومات زندگی زیر یک سقف است اما این نوع حرف ها به تنهایی باعث تقویت احساس شما به یکدیگر نخواهد شد.گفتگوی تان را به روشی متفاوت از گذشته انجام دهید. گفتگوی صحیح، باعث نزدیک شدن به همسرتان، احساس علاقه بیشتر و تقویت ارتباط تان می شود.

** نیاز به ارتباط صحیح و اصولی

تا چندین سال قبل که شرایط زندگی ساده تر بود، خانم خانه عادت داشت هر روز صبح نهار خانه را بار بگذارد تا نهایتاً ساعت دو بعد ازظهر همه اعضای خانه اعم از پدر و فرزندان خانواده، برای نهار دور هم جمع شوند. بعد از نهار هم یک خواب شیرین بعد از ظهر، انجام تکالیف مدرسه، کمی بازی در خیابان توسط بچه ها و باز هم دور هم جمع شدن همه اعضای خانواده قبل از تاریکی هوا را شاهد بودیم.

اما الآن شرایط عوض شده، عمده خانم ها پا به پای مردان خارج از خانه کار می کنند، ساعات کار مدارس زیاد شده، کلاس های فوق العاده دانش آموزان اعم از کلاس های زبان، کمک درسی، هنری و … بسیار رایج شده است. حتّی اگر خانم خانه، شاغل هم نباشد عمدتاً آن قدر فعالیت جانبی دارد که مجبور نیست بخش عمده روز را در خانه به سر ببرد.

همین تغییرات باعث شده که اعضای یک خانواده نهایتاً بتوانند در طی شبانه روز، صرفاً هنگام شب دور هم جمع شوند و در این زمان هم آن قدر همه خسته هستند که فرصت و حوصله چندانی برای برقراری رابطه نیست نسل قبل تر، به خاطر سبک زندگی که داشت خوب بلد بود مسائل خانوادگی را اداره کند و مدت های طولانی اعضای خانواده بدون مشکل خاصی کنار هم باشند.

اما نسل خانواده های امروزی، کمتر این مهارت را کسب کرده و گویی وقتی مدت نسبتاً طولانی مجبور باشند کنار هم قرار گیرند، احتمال بروز مشکلات ارتباطی بسیار قوت می گیرد.

** نگذارید نوروز، زندگی مشترک را تهدید کند

وقتی زوجین در حل اختلافات مشارکت داشته باشند، به راه حل هایی می رسند که هر دو آن راهکارها را قبول دارند، می توانند از آنها در راستای راستای اهداف مشترک شان استفاده کنند نگذارید نوروز، زندگی مشترک را تهدید کند.

ایّام نوروز یکی از همین فرصت هاست که در برخی خانواده ها تبدیل به یک تهدید شده چون زن و مرد مهارت لازم برای کنار هم قرار گرفتن را به خوبی تمرین نکرده اند. شاید مهم ترین قدم در داشتن عیدی آرام و تعطیلاتی خاطره انگیز این باشد که روابط خود و همسرتان را هم بتکانید و تغییر دهید. با هم تمرین کنید تا این ایّام را خوش بگذرانید. ضمناً فراموش نکنید که هرگز به خاطر نفر سوم حتّی اگر این نفر سوم بچه ها باشند، رابطه دو نفره تان را خراب نکنید.

البته سعی کنید همیشه حواس تان به زندگی مشترک تان باشد امّا در ایّام نوروز برای اینکه سالی شاد و پر خاطره را شروع کنید حتماً توجه تان به خودتان و همسرتان بیشتر شود.  در روابطی که احترام متقابل حاکم است، طرفین سعی می کنند دیدگاه یکدیگر را درک کنند و به دیدگاه هم احترام بگذارند.

** مراقب کلمات و سبک گفتگوی تان باشید

 سبک گفتگو و کلماتی که استفاده می کنید، باید بیانگر محبت و احترامی باشد که برای همسرتان قائل هستید. خیلی از ما به همکاران،فامیل و حتی غریبه ها با احترام سخن می گوئیم و کلمات زیبایی را بکار می بریم امّا داخل محیط خانه و در کنار نزدیک ترین فرد زندگی مان به بهانه صمیمیت، نه تنها به فکر زیبا صحبت کردن نیستیم بلکه گاهی الفاظ نامناسب بکار می بریم.

 زیبا صحبت کردن باعث افزایش عشق وعلاقه می شود. امام  سجاد علیه السلام فرموده اند: خوب حرف زدن، مرد را محبوب زن و فرزند می سازد.

 ** در هنگام بروز اختلاف مشکل واقعی را مشخص کنید

اکثر زوجین نمی توانند مشکل واقعی را مشخص کنند. البته اختلاف نظرها را باید بر طرف کنیم ولی زن و شوهر باید مشکل واقعی را بشناسند. وقتی مشکل واقعی را شناختند، اختلاف نظرات ظاهری رفع می شود.

 در زمان بروز هر مشکلی، از خودتان بپرسید، چه کار می توانم بکنم که اوضاع بهتر شود. با متمرکز کردن روی اینکه خودتان می خواهید چه کار کنید و ملزم نکردن همسرتان به تغییر، جوی ایجاد می کنید که امکان توافق در آن ایجاد می شود.

**در تصمیم گیری ها مشارکت متقابل داشته باشید

وقتی زن و شوهر مشکل واقعی را بیابند، یکی از آنها راه حل پیشنهاد می دهد. دیگری یا راه حل او را می پذیرد یا آن را اصلاح می کند و راه حل دیگری می دهد. فراهم کردن این نوع بده بستان از همه موثرتر است.

وقتی زوجین در حل اختلافات مشارکت داشته باشند، به راه حلهایی می رسند که هر دو آن راهکارها را قبول دارند و در راستای اهداف مشترک شان قدم بر می دارند.

** راهکاری برای نتیجه بخش بودن گفتگوها

* راه حل ما برای نتیجه بخش بودن گفتگوها و به دعوا نیانجامیدن آن این است که  باهم به توافق برسید زمانی را در هفته برای رفع سوء تفاهم طرفین و بیان دلخوری ها ی هر کدام قرار دهید.

* بهتر است دلخوری های تان را با زبانی ملایم و با توجه به شناخت روحیات همسرتان بیان کنید و در مقابل شنیدن ناراحتی و انتقاد همسرتان، از کوره در نروید.

* سعی کنید مشکل را حل کرده و از یکدیگر دلجویی کنید. ممکن است هفته های اول این کار سخت باشد.

* فراموش نکنید ادبیات و لحن یک انتقاد می تواند در نحوه پاسخ گویی به آن نقش زیادی داشته باشد.
در تمام لحظه های جلسه حل اختلاف، به یاد داشته باشید کسی که در مقابل شما نشسته است، شریک زندگی تان بوده و خدایی نکرده دشمن تان نیست.

* لحظات زیبای با هم بودن تان را به یاد آورید. و در بین گفتگو هر وقت احساس عصبانیت کردید، چند دقیقه ای گفتگو را متوقف کرده، تغییر حالت دهید. آب بنوشید و خود را آرام کنید تا بتوانید گفتگویی منطقی داشته باشید.
همانطور که امام علی (ع) می فرمایند: در هنگام خشم نه تصمیم،نه تنبیه،نه دستور.

**تغییر اساسی در روش رفتار با همسر

ما با اطرافیان تنها از طریق گفتار ارتباط بر قرار نمی کنیم بلکه نحوه رفتار ما در خیلی از مواقع گفتاری است که به زبان نمی آید اما بسیار تاثیر گذار است.

نحوه نشستن و برخاستن،چگونگی نگاه کردن،لباس پوشیدن، توجه داشتن به نیازهای طرف مقابل، تکریم و احترام و موارد دیگر، رفتارهایی است که بر روابط شما با همسرتان تاثیر می گذارد. اگر در گذشته نسبت به لباس خود در حضور همسرتان بی توجه بودید، در سال جدید، لباس های روز مبادا و مهمانی های تان را برای کسی بپوشید که مهم ترین رکن زندگی تان است. آراستگی برای همسر، تنها وظیفه زنان نیست بلکه مردان نیز برای داشتن ارتباطی مناسب باید به ظاهر خود رسیدگی کنند.

و کلام پایانی: در این روزهای آغازین سال نو و بهار به نحوه رفتار با همسرتان توجه کنید. اگر واقع بین باشید و تعصب به خرج ندهید، متوجه رفتارهای غلط تان خواهید شد. آن رفتارهای اشتباه را از رابطه تان دور بریزید و به جای آن رفتاری را جایگزین کنید که دوست دارید همسرتان در مقابل شما انجام دهد.

در مقابل همسرتان متواضع باشید و او را تکریم کنید. همه ما انسان ها تمایل داریم به کسی نزدیک شویم که به ما احترام گذاشته و قدر دانمان باشد. این رفتار شما باعث می شود همسرتان به مصاحبت با شما علاقه مند گردد. بهترین معیار برای سنجش یک رفتار مناسب از غیر مناسب همان است که امیرمؤمنان‌علیه‌السلام بیان می‏کند: «خویشتن را میان خود و دیگران میزان قرار ده، آن چه را برای خود می‏خواهی، برای دیگران بخواه و آن چه را برای خود خوش نمی‏داری، برای دیگران نیز خوش مدار؛ به کسی ستم نکن؛ چنان که دوست نداری به تو ستم شود و به دیگران نیکی کن؛ همان‏گونه که دوست‏داری به تو نیکی شود»

بهتر است این دستورات ارزشمند دینی را در این سال جدید از خانه مان و در مقابل همسرمان، شروع کنیم.

telegram

Go to TOP