چاپ این نوشته
روزانه ۵۰ ایرانی بر اثر تصادفات جان می‌دهند:

آغازی زمینی – پایانی هوایی؛ نعل وارونه سفرهای نوروزی!

انتقال مسافران مصدوم با بالگردهای امدادی به مراکزدرمانی، حکایت مضحک آغاز سفر به صورت زمینی و پایان آن با انتقال هوایی به بیمارستان است و این در حالیست که رئیس جوانان هلال‌احمر نیز از مرگ روزانه ۵۰ نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای در کشور ابراز تأسف می‌کند.

به گزارش سلامت نا، نجاتگران و جوانان هلال‌احمر در نوروز امسال در قالب دو طرح ملی به مسافران نوروزی خدمات گسترده ای را ارائه می‌دهند، طرح نخست، طرح ملی امداد و نجات نوروزی هلال احمر است که از ۲۵ اسفند در سراسر کشور آغاز به کار کرده است و تا پایان تعطیلات با مشارکت امدادگران و نجاتگران در جاده‌ها و محورهای مواصلاتی کشور برای ارائه خدمات امدادی به مسافران ادامه خواهد داشت.

در این زمینه طرح دوم نیز طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی با شعار «بی‌گدار به جاده نزنیم، ظریف برانیم» است که از (۲۶ اسفندماه) آغاز و تا پایان تعطیلات نوروزی با هدف پیشگیری از تصادفات و داشتن سفری ایمن و سالم در ایام نوروز با همکاری سازمان‌های مرتبط در سراسر کشور به اجرا در می‌آید. همچنین در این طرح خدماتی شامل ایستگاه سلامت به منظور (تست قند و فشار خون مسافران)، برپایی خیمه نماز به منظور برگزاری نماز جماعت و … ارائه می‌شود.

آغاز سفرهای زمینی که با انتقال هوایی به بیمارستان پایان می‌یابد

به گزارش هلال احمر، مرتضی مرادی پور – مسئول بخش عملیاتی طرح امداد و نجات نوروزی هلال احمر با اشاره به اجرای  طرح ملی امداد و نجات نوروزی هلال احمر که از ۲۵ اسفند در سراسر کشور آغاز شده و تا پایان تعطیلات ادامه دارد، اظهار داشت: این طرح ملی  با مشارکت امدادگران و نجاتگران در سراسر کشور برای ارائه خدمات امدادی به مسافران ادامه دارد.

وی با اشاره به انجام بیش از سه هزار و ۶۰۰ مورد عملیات برای امدادرسانی در سراسر کشور، افزود: از ۲۵ اسفندماه سال جاری تاکنون به بیش از ۵۲ هزار نفر امدادرسانی شده است.

مسئول بخش عملیاتی طرح امداد و نجات نوروزی هلال احمر ادامه داد: همچنین در این مدت بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ مسافر نوروزی نجات یافتند و ۲۸۶ مورد عملیات رهاسازی نیز صورت گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه از ابتدای اجرای طرح ملی امداد ونجات در سراسر کشور  بیش از یک هزار و ۶۰۰ نفر به مراکز درمانی انتقال داده شدند، افزود: به بیش از ۲۱ هزار نفر خدمات درمان سرپایی ارائه شد و یک هزار و ۷۰۰ نفر نیز به صورت اضطراری اسکان داده شده اند.

به گفته مرادی پور، بیش از ۳۳ هزار نفر نیز در این مدت از خدمات اسکان موقت نوروزی بهره‌مند شدند.

وی به انجام عملیات هوایی برای انتقال مصدومان و بیماران به مراکز درمانی اشاره کرد و یادآور شد: ۲۳۶ سورتی (۲۳۵:۵۵ ساعت) در مدت اجرای طرح ملی امداد و نجات نوروزی صورت گرفته است و طی آن  ۱۵ بیمار و مصدوم به مراکز درمانی منتقل شدند.

مسئول بخش عملیاتی طرح امداد و نجات نوروزی هلال احمر  در خصوص ارزیابی پایگاه‌ها و پست‌های امداد ونجات این جمعیت، تاکید کرد: ۵۶۸ پایگاه و پست در سراسر کشور مورد ارزیابی قرار گرفته است که از این تعداد ۳۷۵ پایگاه ثابت و ۱۹۳ پست موقت بوده است.

امدادرسانی به بیش از ۳۵۰۰ نفر از متاثران از آبگرفتگی و سیل و امدادرسانی در ۱۳ محور برفگیر

همچنین در این رابطه رابطه ناصر چرخساز – رئیس سازمان امداد و نجات نیز با اشاره به آبگرفتگی و وقوع سیل در ۹ استان کشور، تاکید کرد: بیش از ۳ هزار و ۶۹۰ مسافر توسط نیروهای امدادی هلال احمر امدادرسانی شدند، علاوه بر آن ۶۳ نفر به نقاط امن انتقال داده شده و ۷۶۰ حادثه دیده به صورت اضطراری اسکان یافتند؛ همچنین ۲۰ خودرو که در سیل گرفتار شده بود توسط امدادگران هلال احمر رهاسازی شده و ۶۰ منزل مسکونی نیز از آب تخلیه شد، در مجموع در ۴۸ ساعت گذشته استان‌های آذربایجان غربی، ایلام، تهران،‌ خوزستان، زنجان، فارس، کردستان، کرمانشاه و مازندران دچار دچهار آبگرفتگی و سیل شدند و ۱۷ شهر و روستا نیز بر همین اساس آسیب دیده اند.

وی در خصوص امدادرسانی به هموطنان در استان‌های متاثر از آبگرفتکی و سیل، افزود: بیش از ۳ هزار و ۶۹۰ مسافر توسط نیروهای امدادی هلال احمر امدادرسانی شدند و بر اثر وقوع سیل در استان کردستان متاسفانه ۲ نفر در مریوان جان خود را از دست داده و ۳ نفر نیز مصدوم شدند که توسط نیروهای امدادی به مناطق امن منتقل شدند.

رئیس سازمان امداد و نجات با اشاره به امدادرسانی به ۸۵۰ مسافر به دلیل برف و کولاک، تصریح کردک: ۹۸ حادثه دیده اسکان اضطراری یافتند؛ به علاوه  ۱۲۸ خودروی گرفتار در برف رهاسازی و یک مصدوم به مرکز درمانی انتقال یافت، همچنین ۲۸ امدادگر و نجاتگر هلال احمر در امدادرسانی به حادثه دیدگان برف و کولاک مشارکت داشتند و علاوه بر آن، ۵۰ بسته غذایی و ۱۰۰ بطری آب، ۱۰۰ قرص نان و ۱۰۵قوطی  کنسروجات میان حادثه دیدگان توزیع شد.

مرگ روزانه ۵۰ ایرانی بر اثر تصادفات!

به گزارش هلال احمر، در این رابطه مسعود حبیبی – رئیس سازمان جوانان هلال احمر نیز با اشاره به اجرای طرح ملی ایمنی سلامت مسافران نوروزی، اظهار داشت: در این طرح بشردوستانه که از ۲۶ اسفند آغاز شده و تا ۱۴ فروردین ادامه خواهد داشت، ۲۰ هزار نفر از جوانان داوطلب سازمان جوانان هلال احمر در سراسر کشور حضور دارند و در قالب یک هزار پست ایمنی و سلامت فعالیت می‌کنند.

وی افزود: این تعداد نیرو در پارک‌ها، تفرجگاه‌ها و محل تجمع مسافران خدمات متنوعی از جمله انجام تست قندخون و فشارخون در چادرهای سلامت ارائه می‌دهند و بروشورهای مرتبط با سفر سالم به مسافران داده می‌شود.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ادامه داد: همچنین در این طرح، ۷۵۰ پست ثابت و ۳۵۰ پست سیار در محل ورودی و خروجی شهرها مستقر هستند و در قالب طرح سحاب (سامانه حرکت‌های امدادی و بشر دوستانه جوانان هلال احمر) ارائه خدمت می‌کنند.

حبیبی با اشاره به اهمیت یادگیری آموزش امداد و فوریت‌های پزشکی و کمک‌های اولیه به مسافران گفت: در این زمینه و به منظور ترویج توصیه‌های ایمنی و سلامت در خیمه‌هایی با عنوان “دوستدار کودک” برای نقاشی کودکان با مضامین صلح و دوستی و آشتی در نظر گرفته شده است. همچنین در جشنواره‌ای با عنوان “سیاره مهربانی” کودکان خاطره و قصه‌هایی را با مضامین دوستی و یاری رساندن به دیگران، ارائه می‌دهند.

وی با اشاره به دیگر برنامه‌های این سازمان عنوان کرد: در پست‌های ایمنی و سلامت و در مکان‌هایی که مجهز به مسجد و نمازخانه نیست، خیمه‌های نماز برپا شده است. همچنین در جشنواره ملی فیلم و عکس آماتور، افراد می‌توانند از اقدامات خوب، آیین و سنن و مناطق بومی ایران عکس و فیلم تهیه کرده و به سازمان جوانان هلال احمر ارسال کنند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بیان کرد: یکی از فعالیت‌های شاخصی که امسال در فعالیت‌های پست‌های ایمنی و سلامت در حال انجام است، طرح کمپین ملی “نه به تصادفات جاده ای” است. هدف این کمپین حساس‌سازی و آگاهی‌سنجی آحاد مردم جامعه است که با تلاش هنرمندان، اندیشمندان، ورزشکاران و مسئولان نظام در حال اجرا است.

وی افزود: در این کمپین تبعات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تصادفات به مردم شناسانده می‌شود.

حبیبی ادامه داد: در ایران روزانه ۵۰ نفر قربانی تصادفات جاده‌ای می‌شوند. بنا بر آمار پلیس در فروردین سال گذشته ۱۰۸۰ نفر در جاده‌های کشور کشته شدند که ۹۷۰ نفر آنان مسافران نوروزی بودند و این آمار بالایی است.

وی با بیان اینکه علت اصلی و عمده تصادفات عوامل انسانی است، گفت: در کمپین “نه به تصادفات جاده‌ای” اعلام می‌شود که ۴۰ درصد از تصادفات واژگونی خودروها به دلیل خستگی و خواب‌آلودگی است و خواسته می‌شود که افراد هنگام خستگی و خواب‌آلودگی رانندگی نکنند، سرعت و سبقت غیرمجاز نداشته باشند و کمربند ایمنی را ببندند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: این موارد در قالب میثاق‌نامه‌ای در پست‌های ایمنی و سلامت نصب شده و به مردم نیز توضیح داده می‌شود و امیدوار هستیم که این کمپین بتواند در تغییر رفتار رانندگی موثر واقع شود.منبع: تسنیم

telegram

Go to TOP