چاپ این نوشته
ابراز تأسف معاون آموزش، پژوهش و فناوری هلال احمر:

“هاروارد” دارای دانشکده کمک‌های اولیه؛ ایران بی‌بهره /مرجع مخاطرات امدادونجات نداریم

معاون آموزش و پژوهش هلال احمر با برشمردن اهمیت آموزش‌های همگانی از جمله اینکه در دانشگاه‌های دنیا و از جمله دانشگاه هاروارد، دانشکده کمک‌های اولیه دارد ولی ایران بی‌بهره از این توجهات است، نسبت به عدم مرجع مخاطرات امداد و نجات در کشور ابراز تأسف کرد.

به گزارش سلامت نا، سیدحمید جمال الدینی در یک نشست خبری با بیان اینکه باید با ایجاد جاذبه‌هایی برای مردم دغدغه یادگیری کمک‌های اولیه و چگونگی مواجهه با حوادث را ایجاد و آنها را آگاه کرد، اظهار داشت: وقتی دغدغه ایجاد شد، باید سراغ سازمان‌های مردم نهاد، بخش خصوصی و خیریه‌ها رفت که برای آموزش سرویس‌دهی کنند.

وی ادامه داد: در هر ساختمان ساکنین مبالغی را بابت شارژ ساختمان پرداخت می‌کنند و اگر اهمیت آموزش کمک‌های اولیه در شرایط مختلف را برای سرایدار یا نگهبان ساختمان متوجه شوند، حاضرند ماهانه مبالغ کمی را برای این موضوع در نظر بگیرند و پرداخت کنند. آموزش‌هایی چون کمک‌های اولیه، ایمنی ساختمان، چک کردن شوفاژخانه و شرایط استفاده از کپسول‌های آتش نشانی و….

به گفته معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر، این جمعیت باید بستر قانونی ایجاد کند، اما دغدغه آگاه شدن باید در مسئولان و مردم ایجاد شود.

وی تهیه اپلیکیشن‌های مخصوص و تهیه محتوای آموزشی و… را از وظایف هلال احمر دانست و گفت: برقراری دوره‌های آموزشی در ادارات، مراکز آموزشی و فرهنگی یکی از روش های فراگیر شدن آموزش‌ها است.

جمال الدینی ادامه داد: ارائه خدمات آموزشی در حاشیه شهرها و مناطق محروم به صورت رایگان یا با استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌ها از دغدغه‌های جمعیت هلال احمر است.

وی با تاکید بر اینکه مردم برای حوزه سلامت، هزینه می‌کنند، افزود: باید در این خصوص مسئولیت اجتماعی ایجاد شود و از این ظرفیت استفاده بهینه کرد.

مرجع مخاطرات امداد و نجات نداریم

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر با بیان اینکه دانشگاه‌های بزرگ دنیا و از جمله دانشگاه هاروارد، دانشکده کمک‌های اولیه دارند، افزود: این به این دلیل است که از طریق ارائه خدمتی که مردم نیازمند آن هستند و از آن بهره می‌برند، مردم را با خود همراه می‌سازند و قدرت اجتماعی کسب می‌کنند. این در حالی است که ما از ظرفیت افراد و موسسات قوی و بزرگ در افزایش مسئولیت اجتماعی در موارد مختلف از جمله آسیب‌های اجتماعی و آموزش‌های متنوع و لازم، استفاده نکرده ایم.

به گزارش هلال احمر، وی با بیان اینکه ما الان رفرنس مخاطرات امداد و نجات نداریم، عنوان کرد: هلال احمر باید رفرنس باشد و به همین دلیل سامانه اطلاع رسانی با تمام ابزارها طی ۲ -۳ ماه آینده عرضه خواهد شد.

جمال الدینی خاطرنشان کرد: قرار است سال ۹۵ بحث پایداری و ایمن سازی ساختمان‌ها از ساختمان‌های هلال احمر شروع شود و کارمندان، آموزش کمک‌های اولیه را به طور کامل دریافت کنند تا بعد از آن بتوانیم همین موضوعات را از دیگر ادارات و نهادها مطالبه کنیم.

منبع: تسنیم

telegram

Go to TOP